مدیرکل انتقال خون استان همدان گفت: از ابتدای فروردین تا پایان خرداد ماه بیش از ۱۲ هزار واحد خون توسط مردم همدان اهدا شده است.

افشین محمدی با بیان اینکه  از ابتدای امسال تا پایان خرداد ماه ۱۲ هزار و ۷۷۲ واحد خون در استان همدان اهدا شده است، اظهار داشت: این آمار نسبت به مدت مشابه پارسال روند افزایشی داشته است‌.

وی از ارسال خون‌های اهدایی مازاد بر نیاز استان به مناطق مختلفی از کشور خبر داد و تصریح کرد: در سه ماهه امسال ۳ هزار و ۶۰۴ واحد خون از همدان برای بیماران نیازمند خارج از استان ارسال شده است.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان با بیان اینکه خوشبختانه کمبودی در زمینه تامین فرآورده های خونی مورد نیاز بیماران استان احساس نمی‌شود، عنوان کرد: روزانه به طور میانگین ۱۵۰ واحد اهدای خون انجام می‌شود که پاسخگوی نیاز استان است.

محمدی از فعالیت تیم های سیار خونگیری در شهرستان‌های مختلف استان خبر داد و گفت: این تیم‌ها سه روز در ماه در نهاوند، دو روز تویسرکان و یک روز هم در اسدآباد عملیات خونگیری از اهداکنندگان را انجام می‌دهند. در شهرستان رزن هم  قرار است به صورت فصلی یک بار انجام شود.

وی از انجام روش آفرزیس در همدان خبر داد و اظهار داشت: به کمک این روش اجزای خون مورد نیاز از بدن اهدا کنندگان جدا سازی می‌شود و مابقی به بدن وی بازگردانده می‌شود. مثلا در روش پلاکت فریزس، فقط پلاکت را جداسازی کرده و سایر اجزا را به بدن برمی‌گردانیم.

مدیرکل انتقال خون استان همدان افزود: با انجام روش آفرزیس اهدا کنندگان می‌توانند در تعداد دفعات بیشتری در سال، برای اهدای خون مراجعه کنند.

محمدی گفت: در سه ماهه ابتدایی امسال ۲۴۲ واحد خون به روش آفرزیس گرفته شده که آمار آن نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته است‌.

وی با بیان اینکه بیشترین اهدا کنندگان خون در همدان آقایان هستند، تصریح کرد: متاسفانه فقط ۳ درصد اهداکنندگان خانم‌ها هستند که این آمار نسبت به سالهای گذشته هیچ تغییری نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *