رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان گفت: روزانه ۴۰۰ تا ۴۵۰ تن پسماند توسط این سازمان در سایت پسماند شهرداری همدان دفن بهداشتی شده است.

بابک مهدی‌آزاد اظهار داشت: وسعت این سایت ۲۳۰ هکتار است که با آغاز دفن بهداشتی زباله از سال‌های قبل در آن، اکنون ۳۰ درصد این فضای دفن بهداشتی زباله متعلق به شهرداری همدان پر شده است.

وی در پاسخ این سؤال؛ “چه‌برنامه‌ای برای بهبود ظرفیت موجود با استفاده از روش‌های جدید دارید؟”، ابراز کرد: اکنون روزانه ۳۰ تا ۴۰ متر‌مکعب شیرابه ناشی از دفن زباله این سایت، در فضا‌های ایزوله و مشخص جمع‌آوری شده است. طراحی سایت به‌شکلی است که همه شرایط لازم را برای حفظ محیط زیست دارد.

وی تأکید کرد: قبلاً احیا‌ء بازسازی بخشی از زمین سایت دفن بهداشتی پسماند شهرداری همدان در دستور کار داشتیم که اجرا و بخشی از محیط سایت را که خاک آن به کود تبدیل شده بود، برداشت و به‌عنوان خاک پوششی برای دفن بهداشتی پسماند‌ها استفاده کردیم دلیل هم این بود که کود ایجادشده امکان استفاده در محیط نداشت.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان، گفت: مذاکراتی با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای بازیافت زباله از سایت داشتیم؛ یکی از روش‌ها پیرو‌لیز و دیگری تولید کمپوست یا کود طبیعی است برای تولید بیو‌گاز از گاز‌ متان زباله‌ها که مذاکراتی انجام دادیم که تعیین تعرفه خرید هر کیلو‌وات نه سنت برق تولیدی توسط وزارت نیرو، فرصت برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است.

وی اظهار کرد: ۱۵ هکتار درختکاری از انواع درختان و درختچه‌ها مانند گل‌محمدی، سنجد، صنوبر، گردو و بادام در محیط سایت اجرا شده است تا به‌لحاظ زیست‌محیطی شرایط سایت سبزی را فراهم کند.

مهدی‌آزاد در پاسخ به این سؤال که سایت تأثیری منفی بر شهر جدید در دست ساخت خواهد داشت یا نه، اظهار کرد: سال‌ها قبل که سایت طراحی شد (حدود سال ۶۱) طراح آن همه مسایل را به‌لحاظ نوع  خاک، باد غالب و سطح‌ آب‌های زیر‌زمینی موجود پیش‌بینی کرده است محل شهر جدید بیش از ۷ تا ۸ کیلو‌متر فاصله دارد و باد غالب از غرب به شرق در وزش است آبهای زیر‌زمینی منطقه ۳۵۰ متر پایین‌تر است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان، گفت: محیط دسترسی به سایت با هزینه‌کرد هشت میلیارد‌ تومان و دو هزار‌ تن آسفالت‌ریزی بهسازی شد دیوار‌کشی سایت را تا ۵۰ درصد انجام دادیم و برای حفظ بهداشت افراد فعال در محیط نیز، پیمانکار طبق قرارداد و قانون موظف به تأمین همه هزینه‌ها  و شرایط مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *