استاندار همدان ‌گفت: آب شرب همدان بر‌اساس آزمایشات انجام شده استاندارد است و هیچ مشکلی ندارد.

بعد از انتقال آب از سد تالوار به همدان، طعم، بو و مزه آب شرب توزیعی در شهر واکنش‌ و اعتراضاتی را در بین مردم همدان به دنبال داشت تا جایی که روز گذشته نیز در خطبه‌های نماز جمعه این شهر، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه همدان به آن تاکید کرده و از مسئولان خواستار توضیح و بیان دلایل شفاف به مردم شد.

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی با بیان اینکه مردم همدان گلایه‌مندی‌هایی نسبت به وضعیت آب شرب دارند گفت: باید برای رفع آن تدبیر و علت آن نیز برای مردم به درستی تبیین شود.

در همین خصوص علیرضا قاسمی‌فرزاد، استاندار همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: بر‌اساس آزمایشاتی که هم علوم‌پزشکی استان و هم آزمایشگاه‌های وزارت نیرو داشته‌اند، آب شرب همدان، استاندارد، سالم و بهداشتی است.

وی افزود: یکی از دلایل مهمی که احساس می‌شود طعم آب همدان تغییر پیدا کرده شاید این باشد که قبلا از مجموعه سد اکباتان تامین آب صورت می‌گرفت که خود شرایط ویژه اطراف سد و خاصیت طبیعی که به دلیل وجود برخی مواد معدنی در این مناطق وجود داشت به خودی خود تصفیه طبیعی آب صورت می‌گرفت و این در مسیر هدایتی آب از تالوار وجود ندارد.

مقام عالی دولت تاکید کرد: هر اقلیمی شرایط خاص خود را دارد بنا‌بر‌این طبیعی است ترکیب زمین‌شناسی، سازه‌‌ای که برای سد به‌کار می‌رود در هر منطقه متفاوت باشد لذا ممکن است میزان املاح موجود در آب سد اکباتان با آنچه در سد تالوار است متفاوت باشد.

قاسمی‌فرزاد تاکید کرد: باتوجه به این شرایط طبیعی است مردم همدان که سال‌ها از آب شرب تامین شده از سد اکباتان استفاده داشتند در حال حاضر تغییر طعم آب را احساس کنند که این امر طبیعی است.

وی با اشاره به اینکه آب شرب هر منطقه و استانی ممکن است شرایط ویژه‌ای داشته باشد، عنوان کرد: سلامت و املاح آب شرب همدان قبل از تصفیه، حین انجام عملیات تصفیه و هنگام توزیع در شهر مورد آزمایش قرار می‌گیرد بنا‌براین هیچ مشکلی در سلامت آب استان وجود ندارد و آب شرب همدان استاندارد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *