سخنگوی شورای اسلامی شهر همدان گفت: شهرداری همدان از نصب ۶ دوربین پلاک‌خوان جهت اجرا و کنترل مکانیزه مدیریت حمل و نقل و ترافیک سطح شهر خبر داده است.

به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، علی رضایی در راستای اطلاع‌رسانی در خصوص چگونگی اجرای طرح‌های ترافیکی، محدوده اجرایی این طرح‌ها، ساعات ورود و خروج به این محدوده‌ها و غیره، اظهار داشت: سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ و نقل شهرداری همدان در راستای مدیریت و بهبود عملکرد حمل‌ و نقل، روان‌سازی، کاهش ترافیک و ایمن‌سازی معابر، بر اساس اسناد بالادستی از جمله طرح جامع حمل‌ و نقل و ترافیک و سیاست‌ها و خط مشی‌های شورای هماهنگی ترافیک استان (همتا)، نسبت به برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت ترافیکی در سطح شهر اقدام می‌کند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به اجرای طرح ترافیک در رینگ مرکزی شهر، اضافه کرد: با توجه به ساختار تک‌هسته‌ای و انطباق ناحیه مرکزی تجاری (CBD) با بافت تاریخی در مرکز شهر همدان و تراکم ترافیک در این محدوده، اجرای طرح ترافیک در معابر منتهی به میدان امام (ره) توانسته حجم عمده‌ای از بار و فشار ترافیکی در رینگ مرکزی را کاهش دهد.

وی بیان کرد: به منظور بهبود عملکرد و مکانیزه کردن کنترل ترافیک، چهار دوربین در هر یک از خیابان‌های شریعتی، باباطاهر، شهدا و تختی نصب و اجرا شده است که طبق مصوبه شورای همتا، ورود خودروها به محدوده طرح ترافیک شهر همدان از ساعت ۸ تا ۱۴ و ۱۶ تا ۲۱ ممنوع است.

سخنگوی شورای شهر همدان با اشاره به اجرای طرح زوج و فرد، نصب ۶ دوربین پلاک‌خوان را اقدامی جهت اجرا و کنترل مکانیزه این طرح دانست و گفت: به منظور مدیریت حمل و نقل و ترافیک سطح شهر، طرح زوج و فرد از اواخر سال گذشته اجرایی شد و با توجه به اینکه توانست تاثیر چشمگیری در کنترل و کاهش ترافیک داشته باشد، طبق مصوبه شورای همتا در سال جاری نیز ادامه یافت.

رضایی محدوده مکانی ابلاغ شده از سوی شورای همتا برای طرح زوج و فرد را شامل بلوارهای علویان، هگمتانه، خواجه‌رشید، کاشانی، مفتح و محورهای(میدان دانشگاه- خیابان میرزاده عشقی- میدان شریعتی)؛ (میدان دانشگاه- خیابان طالقانی- فلکه فردوسی- چهارراه تختی)؛ (میدان دانشگاه- خیابان بوعلی- آرامگاه بوعلی)؛ (آرامگاه بوعلی-بلوار مدنی- چهارراه تختی) و (آرامگاه بوعلی- بلوار خواجه‌رشید- چهارراه خواجه‌رشید) برشمرد و گفت: شهرداری همدان به منظور نظارت هوشمند بر خودروهای ورودی و خروجی به محدوده طرح، ۶ دوربین پلاک‌خوان در خیابان‌های شریعتی، بوعلی، بین‌النهرین، بلوار آیت‌الله مدنی، بلوار آیت‌الله کاشانی و بلوار خواجه‌رشید را نصب و اجرا کرده است تا به طور مکانیزه بر روند عبور و مرور و ترافیک شهر پایش کند.

وی در مورد ساعات ممنوعیت و نحوه ورود به محدوده طرح، عنوان کرد: تردد در معابر اعلام شده در روزهای زوج و فرد محدود بوده و طبق فرایندهای تعریف شده در این سامانه، مجوز تردد برای شماره پلاک‌های زوج در روزهای زوج و شماره پلاک‌های فرد در روزهای فرد خواهد بود که ورود خودروها به محدوده طرح زوج و فرد از ساعت ۱۶ تا ۲۱ ممنوع بوده و به جز افرادی که شرایط دریافت مجوز طرح زوج و فرد را دارند(ساکنین در محدوده طرح و غیره)، تردد در ساعات اعلام شده ممنوع است و در صورت تردد خودروها جریمه خواهند شد.

رضایی یادآور شد: همچنین با توجه به تاکیدات شورای همتا، در حال حاضر امکان صدور مجوز طرح زوج و فرد برای هیچ یک از شهروندان وجود ندارد.

سخنگوی شورای شهر همدان، نصب ۱۲ دوربین‌ ثبت تخلف سرعت در میادین و تقاطع‌های اصلی شهر را اقدام مهمی جهت کنترل سرعت غیرمجاز و تخلفات ناشی از این امر دانست و افزود: با توجه به حجم بالای ترافیک در میادین و تقاطع‌های اصلی و افزایش شمار خودروها، نیروی انسانی قادر نیست تمام مباحث ترافیکی و تخلفات را ثبت و ضبط کند و لازم است در نقاط پر ازدحام شهر از تکنولوژی دوربین‌های هوشمند نظارتی برای ثبت تخلفات سرعت و اعمال قانون بدون نیاز به حضور فیزیکی ماموران فعال استفاده شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ دوربین ثبت تخلف سرعت در سطح شهر همدان در بلوارهای ولایت، مطهری، فاطمیه، شهید احمدی‌روشن، ارتش، ارم( ۲ عدد)، آیت‌الله نجفی، سردار همدانی و بلوار فرودگاه (۲ عدد) فعال هستند که تخلفات را ثبت و ضبط می‌کنند. هدف از نصب این دوربین‌ها، اعمال قانون و جریمه رانندگان پرخطری‌ است که تخلف سرعت غیرمجاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *