با آنکه ورزشکاران بانوی همدانی از امکانات سخت‌افزاری کمتری نسبت به آقایان برخوردارند، اما آمارها حاکی از آن است که در میادین ملی و فراملی درخشان‌تر از ورزشکاران مرد همدانی ظاهر شدند.

بسیاری از نشان‌های با ارزش ورزش استان همدان در مسابقات ملی و فراملی را بانوان ورزشکار همدانی کسب کردند.

منیژه کاظمی در المپیک سیدنی، “مه‌لقا جام‌بزرگ” در المپیک‌های لندن و ریو در رشته تیراندازی، و آرزو حکیمی نیز در المپیک لندن و در رشته قایقرانی ۳ بانوی ورزشکار همدانی هستند که چهار سهمیه المپیک را برای ورزش همدان کسب کردند.

همچنین در آخرین دوره بازی‌های آسیایی در سال ۲۰۱۸ که به میزبانی جاکارتا اندونزی برگزار شد، بانوان ایران در مجموع ۱۸ مدال کسب کردند که سهم بانوان همدانی ۵ مدال بود و به عبارتی دیگر ۲۸ درصد از سهم مدال آوری بانوان ایران در بازی های آسیایی جاکارتا متعلق به بانوان همدانی بود. 

حضور رضوان سلماسی، کوهنورد همدانی در تیم فاتح قله اورست از دیگر افتخارات ورزش بانوان همدان است. بانوان همدانی در داوری نیز سبقه درخشانی دارند و در حوزه مدیریت ورزشی نیز دو بانوی همدانی ریاست هیئت‌های اسکواش و نابینایان و کم‌بینایان را برعهده داشتند. 

اگرچه ورزشکاران همدانی نتایج درخشانی در مسابقات ملی و فراملی کسب کردند، اما از نظر زیرساخت‌های ورزشی و نیز بودجه نسبت به ورزشکاران مرد در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند.

اختصاص ۳۵۰ میلیارد ریال به ورزش بانوان همدان

مسئول ورزش بانوان اداره‌کل ورزش و جوانان استان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان اینکه ۳۰ هزار ورزشکار سازمان‌یافته در ورزش بانوان استان فعالیت می‌کنند اظهار داشت: این رقم یک سوم از کل ورزشکاران سازمان‌یافته استان را شامل می‌شود.

معصومه پیردهقان افزود: از سال ۸۶ روند ساخت ۸ مجموعه ورزشی مختص بانوان در همدان آغاز شد و در حال حاضر به غیر از شهرستان‌های فامنین و درگزین، سایر شهرستان‌های استان در مجموعه ورزشی مختص بانوان هستند. همچنین ۱۵۶ سالن و باشگاه در استان همدان مختص بانوان است. 

وی با اشاره به اینکه سفر رئیس جمهور به همدان برکاتی را نیز برای ورزش بانوان در این استان به همراه داشت گفت: در این سفر ۳۵۰ میلیارد ریال به توسعه ورزش بانوان در استان اختصاص یافت که به همت مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان، نمایندگان استان در مجلس و استاندار تلاش می‌کنیم همه این رقم محقق و جذب شود.

حضور ۱۳ ورزشکار بانوی همدانی در اردوی تیم‌های ملی

مسئول ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان همدان با اشاره به این که بانوان همدانی در سال‌های گذشته در ورزش‌های انفرادی خوش می‌درخشیدند عنوان کرد: در دو سال اخیر ورزشکاران بانوی همدانی در رشته‌های تیمی و توپی از جمله هندبال، فوتبال و بسکتبال نیز درخشان ظاهر شدند و تیم فوتبال بانوان همدان ( تیم سحر) امسال برای نخستین بار جواز حضور در لیگ دسته اول بانوان کشور را کسب کرد.

پیردهقان با اشاره به سهم پررنگ ورزشکاران بانوی همدانی در نشان‌های کسب شده ورزش همدان تصریح کرد: تعدد نشان‌های کسب شده در مسابقات جهانی و آسیایی شامل ۱۵ نشان رنگارنگ، و مدال‌های رنگارنگ دیگر در مسابقات قهرمانی کشور و مسابقات المپیاد استعدادهای برتر گواه این ادعا است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۳ ورزشکار همدانی در اردوی تیم‌های ملی حضور دارند اظهار داشت: ۸۰ درصد از این ورزشکاران بازیکن ثابت تیم‌های ملی هستند.

پیردهقان گفت: این ملی‌پوشان در رشته‌های تیراندازی، قایقرانی، تنیس‌روی میز، جودو، سنگنوردی، وزنه‌برداری و والیبال نشسته به اردوهای تیم ملی دعوت شده‌اند. 

وی ابراز امیدواری کردک با مساعدت مسئولان استان بودجه و زیرساخت‌های ورزش بانوان همدان نسبت به گذشته ارتقا یابد، تا درخشش ورزشکاران بانوی همدانی بیش از پیش شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *