مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان همدان با اشاره به برخی گران‌فروشی‌های اخیر در واحدهای خبازی گفت: قیمت آرد در نانوایی‌ها حتی یک ریال هم افزایش نداشته است.

با گرانی ۴ برابری نرخ آرد در هفته گذشته، قیمت اقلامی ماکارونی، انواع رشته، شیرینی و کالاهایی که مواد اولیه آن آرد است، به طرز چشمگیری گران شده که بعضا این اتفاق باعث  سوء استفاده برخی نانوایان شده و سبب بروز تخلفاتی در این صنف شده است.

مثلاً برخی نانوایان آرد را با نرخ یارانه‌ای و بسیار پایین دریافت می‌کنند ولی با قیمت کیلویی ۱۶ هزار تومان به صورت آزاد به فروش می‌رسانند. وقتی سود حاصل از فروش آرد سهمیه‌ای چند برابر سود پخت نان است، نانوایان متخلف اقدام به کم کردن ساعات کاری و تعطیلات خودسرانه می‌کنند تا بتوانند آرد بیشتری بفروشند.

آرد نانوایی‌ها کیلویی ۸۰۰ تومان
مسعود بکایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار در همدان، با بیان اینکه هر کیلو آرد به نرخ کیلویی فقط ۸۰۰ تومان در اختیار نانوایان قرار می‌گیرد، اظهار داشت: باید جهاد کشاورزی و تعزیرات با نظارت‌های مستمر خود از قاچاق و عرضه خارج از شبکه آرد جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه گرانی آرد سبب افزایش انگیزه نانوایان متخلف برای فروش آزاد آرد می‌شود، تصریح کرد: نانوایی‌ها سهمیه معینی دارند که موظف‌اند آن را برای پخت نان و عرضه به مردم اختصاص دهند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان همدان با تاکید بر اینکه در زمینه نان‌های سنتی هیچ گونه افزایش قیمتی رخ نداده است، گفت: مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف و گرانفروشی باید گزارش را به دستگاه‌های نظارتی و سامانه ۱۲۴ اعلام کنند.

بکایی با اشاره به اینکه دولت، گندم را از کشاورزان کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌کند، گفت: سپس با قیمت ۱۲ هزار تومان به کارخانه جات آرد تحویل داده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت برای حمایت از نان مصرفی مردم، هیچ گونه تغییری در آرد صنف نانوایان اعمال نکرده است، تصریح کرد: قیمت آرد در بازار آزاد ۲۰ برابر نرخ آرد سهمیه‌ای نانوایان است.

کاهش ساعت پخت غیرقانونی است
مرضیه یونسی، مدیر کل تعزیرات حکومتی استان همدان هم درباره تخلف در صنف نانوایان، اظهار داشت: نانوایانی که تعطیلی خودسرانه داشته باشند یا ساعات پخت نان را کم کنند، سهمیه شان را کاهش می‌دهیم.

وی با تاکید بر اینکه فعالیا نانوایان زیر ذره‌بین سازمان تعزیرات حکومتی است، عنوان کرد: رضایت مردم باید ملاک کارنانوایی‌ها باشد و هیچ عذری برای توجیه تخلف پذیرفته نیست.  

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان گفت: در هفته گذشته در بازرسی از یک نانوایی سنگک مشخص شد به دلیل کم کاری تعداد ۱۵ کیسه آرد اضافه در نانوایی مانده که سهمیه آرد این واحد کسر و به دیگر نانوایی های منظم وقانونمند که مردم از آنها رضایت کامل دارند اختصاص یافت. 

یونسی با بیان اینکه هیچ گونه افزایش قیمتی در قیمت نان نداشتیم، افزود: در صورت مشاهده هرگونه کم فروشی و گرانفروشی به سامانه ۱۲۴ گزارش دهید.

به گزارش ، بنابر اعلام سازمان تعزیرات حکومتی استان همدان، تعداد پرونده‌های قاچاق و توزیع خارج از شبکه آرد روند افزایشی داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *