امام جمعه همدان با اشاره به اینکه وقت انتخابات که می‌شود همه جریان‌های سیاسی دم از مردم می‌زنند گفت: امروز که مردم مشکل دارند شما جریان‌های سیاسی بیایید دست به دست هم دهید، وحدت داشته و حاشیه سازی نکنید، دولت را کمک کرده و بگذارید کار

 آیت الله حبیب الله شعبانی صبح امروز در خطبه های نماز عید فطر با تشریح خطبه اول نهج البلاغه اظهار داشت: امیرالمؤمنین در این خطبه به نوع برخورد انسان با دنیا اشاره کرده و می‌فرمایند دنبال مسائل دنیوی نباشید و بیشتر از حد کفاف در زندگی خود مصرف نکنید.

وی با اشاره به اینکه در اسلام به تولید و سرمایه گذاری تشویق شده است افزود: در اسلام میزان مصرف به اندازه کفاف توصیه شده است و کفاف به این معنا که انسان بتواند نیازهای ضروری خود راتامین کند.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با این توضیح که امام علی در این خطبه میفرمایند به کم دنیا رضایت دهید و چشم خود را به آنچه که مطرفین و مسرفین استفاده می‌کنند ندوزید مطرح کرد: دنیا را آسان بگیرید و اینجا را وطن و دارالقرار خود محسوب نکنید.

وی ادامه داد: بدن های خود را در این دنیا به زحمت بیندازید چرا که اگر امروز بدن خود را به زحمت بیندازید فردا ثواب و اجر فراوانی به دست خواهید آورد، همانگونه که انسان یک ماه روزه می‌گیرد و اجر فراوان به دست می آورد.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه ماه رمضان برای آنهایی که روزه گرفته و احترام این ماه را نگه داشتند گذشت همانگونه که برای افرادی که روزه نگرفته و احترام ماه را نگه نداشتند نیز گذشت افزود: امیرالمؤمنین می‌فرمایند در روز عید فطر به یاد خدا باشید که خدا دعای شما را اجابت می‌کند، پس عجله نکرده و حاجات خود را از خدای متعال بخواهید.

وی بیان کرد: امام علی می فرمایند خدا را اطلاعت کنید در آنچه برای شما واجب کرده است مانند نماز،حج، زکات، احسان به زنان و خوش رفتاری با خانواده و از محرمات الهی و نزدیک شدن به خط قرمزهای الهی نیز پرهیز کنید.

نماینده ولی فقیه در استان همدان همچنین با بیان اینکه امیدوارم حضور افراد در مساجد ادامه یابد گفت: ما برای همیشه عمر خود نیازمند ارتباط با خدای متعال هستیم.

وی با اشاره به اینکه امام علی در خطبه دیگری می‌فرمایند همدیگر را در کارهای نیک، تقوا و حرکت به سمت خدا کمک کنید عنوان کرد: در جامعه به همدیگر رحم کنید چرا که جامعه باید بستر رحمت و مودت ما نسبت به یکدیگر باشد.

شعبانی با بیان اینکه بازاریان در این شرایط اقتصادی جامعه می‌توانند گران فروشی نکرده و دست به احتکار نزنند اظهار داشت: رحم کردن به همدیگر توصیه امام علی است.

وی با این توضیح که ما امروز با مشکلات متعدد اقتصادی رو به رو بوده و دولت باید برای رفع آن تلاش کند کما اینکه در کنار این مسئله مردم نیز مسیولیت دارند عنوان کرد: اگر نظارت در بازار نباشد باید گرانفروشی رخ دهد؟ و آیا ما به عنوان مسلمان حق داریم احتکار کرده و گرانفروشی بکنیم؟

نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به اینکه فضای جامعه باید فضای عاطفه ورزی و مهرورزی باشد افزود: جریان‌های سیاسی نیز باید حاشیه‌سازی نکرده و اختلافات سیاسی ایجاد نکنند.

وی با بیان اینکه امروز دولت برای مدیریت و حل مشکلات اقتصادی تلاش می‌کند، خطاب به جریان‌های سیاسی اظهار داشت: ما باید دولت را کمک کنیم چرا که مردم دچار مشکل هستند پس وقت حاشیه سازی، هجمه های رسانه ای و غیره نیست بنابراین اگر کمک نمی‌کنید مانع تراشی هم نکنید.

شعبانی با اشاره به اینکه وقت انتخابات که می‌شود همه جریان‌های سیاسی دم از مردم می‌زنند مطرح کرد: امروز که مردم مشکل دارند شما جریان‌های سیاسی بیایید دست به دست هم دهید، وحدت داشته و حاشیه سازی نکنید، دولت را کمک کرده و بگذارید کار کند.

وی با بیان اینکه اگر راست گفته و به دنبال منافع مردم هستید باید با هم باشید گفت: شما جریان‌های سیاسی باید امروز که دولت در خط مقدم اقتصادی به دنبال حل مشکلات است را یاری داده و او را مشغول حاشیه های بی فایده نکنید

امام جمعه همدان با این توضیح که دولت نیز نباید به حاشیه ها توجه کند عنوان کرد: البته سخنان ما به معنای نفی نقد منصفانه نیست چرا که نقد منصفانه دولت به معنای کمک به دولت است پس آنجا که نقد ما به دولت کمک می‌کند درست بوده و آنجا که بخواهیم مانع تراشی کنیم اشتباه است.

وی بیان کرد: هرکسی که به مردم معتقد است باید همراهی کند تا مشکلات حل شود چرا وقت برای دعوا بسیار است هرچند بسیاری از دعواهای سیاسی نیز برای خدا نیست.

شعبانی خطاب به والدین و مراقبت بیشتر از نوجوان نیز افزود: به دلیل شیوع کرونا حضور نوجوانان در فضای مجازی بیشتر شده است از این رو می‌طلبد والدین بیشتر مراقب فرزندان خود باشند.

وی گفت: فضای مجازی نیازمند قانونمند شدن است کاری که انجام آن سخت نیست هرچند حالا که این اتفاق نیفتاده والدین وظیفه دارند بیشتر مراقبت کنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *