وزیر خارجه عراق در مصاحبه‌ای اعلام کرد که دیدار هیئت ایرانی و سعودی با محور امنیتی و با حضور مقامات سطح بالای دو کشور بوده است و طرفین توافق کردند که دور بعدی گفت‌و‌گوها در سطح دیپلماتیک انجام شود.

فؤاد حسین وزیر خارجه عراق امروز (دوشنبه) در گفت‌و‌گو با شبکه الجزیره، با اشاره به برگزاری دور پنجم گفت‌و‌گوهای ایران و عربستان سعودی با میانجیگری بغداد، گفت که طرفین در خصوص یک یادداشت تفاهم ۱۰ بندی به توافق رسیده‌اند.

او گفت که دیدار هیئت ایرانی و سعودی با محور امنیتی و با حضور مقامات سطح بالای دو کشور بوده است و طرفین توافق کردند که دور بعدی گفت‌و‌گوها در سطح دیپلماتیک انجام شود.

به گفته فؤاد حسین، موضوع یمن و لزوم ادامه آتش‌بس در این کشور نیز از دیگر مسائل مهم مطرح شده در این دور گفت‌و‌گوها بود.

وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل امنیتی میان عراق با ایران و ترکیه پرداخت و گفت که همه این موضوعات می‌بایست از طریق گفت‌و‌گو حل و فصل شود.

او در این راستا از سفر یک هیئت ایرانی به بغداد، پس از عید سعید فطر برای رایزنی در خصوص برخی مسائل از جمله موضوعات امنیتی خبر داد و سپس مدعی شد که حمله به نیروهای آمریکایی در عراق به منزله «حمله به دولت و منافع ملی [عراق] است» و حضور مستشاران آمریکایی در عراق در توافق با دولت بغداد صورت گرفته و کاملا قانونی است.

فؤاد حسین  در خصوص حملات ترکیه در شمال کردستان عراق نیز گفت که دلایل آنکارا در خصوص استفاده از نیروی نظامی برای بغداد قانع کننده نبوده است.

وزیر خارجه عراق در خصوص تأثیرپذیری این کشور از جنگ اوکراین نیز به موضوع کمبود گندم اشاره کرد و به نقل از وزیر تجارت عراق گفت که ذخیره گندم عراق فقط برای دو ماه کفایت می‌کند.

فؤاد حسین در مورد شرایط سیاسی فعلی عراق نیز گفت که انسداد سیاسی همچنان برای انتخاب رئیس‌جمهور و تشکیل دولت جدید ادامه دارد و هیچ راه‌حلی در میان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *