بانک‌های مرکزی روسیه و هند در اولین نشست خود در بمبئی درباره گزینه‌های پرداخت در تجارت دوجانبه با استفاده از روپیه و روبل بحث کردند.

روزنامه اکونومیک تایمز روز جمعه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که بانک‌های مرکزی روسیه و هند در اولین نشست خود در بمبئی درباره گزینه‌های پرداخت در تجارت دوجانبه از جمله تراکنش‌های پرداخت برای کالاها و خدمات به روپیه و روبل بحث کردند.

در این گزارش آمده است: مقامات (روسیه و هند) در اولین نشست بین دو بانک مرکزی پس از ۲۴ فوریه، موانع فنی پیش روی صادرکنندگان و واردکنندگان در دو کشور به دلیل وقایع اوکراین را ارزیابی کردند.

مقامات بانک‌های مرکزی دو کشور قرار است با طرف‌های خود در مورد پارامترها برای تعیین امکان سنجی گزینه های مختلف پرداخت مشورت کنند. این منابع گفتند که آنها احتمالاً برای کاهش شکاف های احتمالی قبل از رسیدن به یک برنامه، دوباره ملاقات خواهند کرد.

یک مقام ارشد دولتی نیز گفت: مقامات بانک مرکزی هند تمام جنبه‌های راه حل‌های ممکن را همزمان با تحولات جاری ارزیابی کردند.

یکی از این منابع همچنین گفت: طرفین هنوز در حال یافتن راهی مناسب برای خروج (از تیررس تحریم‌ها) هستند. برای نتیجه گیری به زمان بیشتری نیاز است.

ماه گذشته رسانه‌ها گزارش دادند که روسیه و هند در حال بررسی امکان ایجاد یک پلتفرم مبادله جایگزین برای تجارت دوجانبه با تسویه حساب به روبل و روپیه به جای دلار و یورو در بحبوحه تحریم‌های غرب علیه مسکو هستند.

برای انجام این کار، هند تعدادی از این سیستم های معاملاتی را به طرف روسی پیشنهاد داد تا یکی از آنها را انتخاب کند.

به گزارش بلومبرگ، هند و روسیه ممکن است سیستم پیام‌رسانی مالی روسیه را که مشابه سیستم بین بانکی سوئیفت برای انتقال اطلاعات و پرداخت‌ها است، انتخاب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *