رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان درباره آخرین اقدامات برای مرمت و احیای خانه تاریخی میرابیان این شهر گفت: سرمایه‌گذار با مالک این خانه تاریخی دیدار داشته و قرار بر احیای آن با حمایت سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا به همراه اعضای این کمیسیون و رییس شورای شهر، رییس سازمان عمران شهرداری و به منظور بررسی و رصد وضعیت تعدادی از آثار تاریخی واجد ارزش در دو منطقه شهر، بازدیدی از خانه ثبت ملی شده میرابیان و حمام تاریخی کبابیان در مرکز محله کبابیان و خانه شیرسرکانی در منطقه پاستور با حضور مالکان این بناها داشتند.

در این بازدید همچنین یک سرمایه‌گذار از سوی سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری نیز به منظور مذاکره اولیه با مالک خانه میرابیان حضور داشت؛ مالکان این بناهای تاریخی درخواست‌ توجه بیشتر به این آثار واجد ارزش و احیای آنها با کمک شورا، شهرداری و دستگاه‌های مربوطه داشتند.    

حجت‌الاسلام ناصر صفری افلاکی در حاشیه این بازدیدها با بیان اینکه حفظ میراث فرهنگی و بافت تاریخی برای شورای شهر بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: امروز در بازدید از محله کبابیان باز هم تأسف و تأثر تخریب خانه‌های تاریخی و واجد ارزش در این مرکز محله، خاطرات تلخ سنوات گذشته را زنده کرد.

وی به کوتاهی‌های میراث فرهنگی و شهرداری طی سنوات گذشته در مرکز محله کبابیان اشاره کرد و گفت: سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری در بازدید از خانه تاریخی میرابیان، سرمایه‌گذاری را برای تشویق به مذاکره اولیه با مالک همراه کرده بود.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: مذاکره اولیه مالک خانه میرابیان و سرمایه‌گذار به منظور مشارکت در راستای احیا و بهره‌برداری از این خانه بود.

صفری افلاکی به بازدید از حمام محله کبابیان اشاره کرد و افزود: آزادی، وارث این حمام آبا و اجدادی، زحمات بسیاری در راستای احیای آن کشیده و نیاز است دستگاه‌های دولتی همسو و ادارات آب و برق، مشکلات این بنا را زودتر مرتفع کنند.

وی با تأکید بر اینکه قطعاً احیای حمام تاریخی محله کبابیان یک ظرفیت گردشگری فاخر برای شهر همدان محسوب می‌شود، تصریح کرد: حمام تاریخی کبابیان از نظر جاذبه‌های هنری بی‌نظیر و بهتر از سایر حمام‌های موجود در سطح شهر است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: در بازدید به این عزم رسیدیم که هر کمکی باید به مالک این حمام تاریخی باشد و چه بسا در بهره‌برداری بتوانیم سرمایه‌گذاری را مهیا کنیم.

صفری افلاکی خاطرنشان کرد: تلاش در راستای تکمیل پروژه حمام تاریخی کبابیان را وظیفه اصلی خود می‌دانیم.

وی در ادامه به بازدید از خانه شیرسرکانی در منطقه پاستور اشاره کرد و یادآور شد: شاید بتوانیم شهرداری را مجاب به خرید این ملک و استفاده از ظرفیت آن در راستای فرهنگی و اداری کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: هدف اصلی شهرداری حفظ این بنای تاریخی است چرا که مالکین و وراث توانایی بهره‌برداری و انگیزه و توان لازم برای حفظ این بنای تاریخی را ندارند.

صفری افلاکی در پایان گفت: امید است هر چه سریع‌تر بتوانیم در این بازدیدها به اهداف اصلی در راستای کمک به حفظ میراث فرهنگی و حفظ هویت شهر همدان دست پیدا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *