مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به بارش‌های مناسب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: متأسفانه بیش از یک سال است وزارت نیرو اقدامی برای رهاسازی آب انجام نداده است.

مسعود تجریشی با اشاره به طولانی شدن روند اجرایی پروژه تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه اظهار داشت: این پروژه کماکان ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته در حالی که می‌توانست به سرعت توسط دولت جدید افتتاح شود اما متأسفانه روند افتتاح و به بهره‌برداری رساندن آن طولانی شده است.

وی تصریح کرد: همچنین این پروژه پیشرفت فیزیکی بسیار کُندی داشته و براساس آمار، بخشی که قرار بود تا پایان سال گذشته خاتمه یابد، ۲۰ روز دیگر به پایان می‌رسد.

مراحل پایانی طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه به صورت دستی انجام می‌شود

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: مراحل پایانی طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه به صورت دستی انجام شده و هم اکنون با یک چهارم ظرفیت در حال انجام است و به همین سبب روند اجرایی آن به کُندی پیش می‌رود.

وی با اشاره به اینکه پیمانکار طرح زمانی که وضعیت مالی پروژه بسیار بدتر از زمان کنونی بود با اعتبارات خود، پروژه را به پیش برده بود بیان کرد: از سوی دیگر هم اکنون با چند پروژه سازه‌ای برای احیای دریاچه ارومیه مانند تصفیه‌خانه‌های تبریز و ارومیه و تونل انتقال آب به دریاچه مواجه هستیم.

پروژه تصفیه‌خانه ارومیه باید تاکنون راه‌اندازی می‌شد

تجریشی افزود: پروژه تصفیه‌خانه ارومیه باید تاکنون راه‌اندازی می‌شد اما متأسفانه به بهره‌برداری نرسیده و از سوی دیگر قول افتتاح پروژه تصفیه‌خانه تبریز را برای پایان سال گذشته داده بودند اما مجدد عنوان شد که این پروژه به پول نقد نیاز دارد برای همین امسال اعتبارات مورد نیاز برای آن جذب شد.

وی گفت: در واقع دولت به میزان دو و نیم برابر اعتبارات مورد نیاز برای پروژه‌های احیای دریاچه، آن را به صورت نقد پرداخت کرده و بنابراین انتظار می‌رفت که با توجه به پرداخت دو و نیم برابری اعتبارات مورد نیاز به صورت نقدی، این پروژه‌ها به پایان می‌رسید.

دولت به دنبال کاهش ۴۰ درصدی آب در بخش کشاورزی

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه دولت سیزدهم به دنبال انجام اقدامات نرم‌افزاری و کاهش ۴۰ درصدی آب در بخش کشاورزی و توسعه عمودی کشاورزی به جای توسعه افقی آن است اظهار داشت: این برنامه نهایی شده و اعتبار بسیار مناسبی از وزارت جهاد کشاورزی گرفته شده است یعنی به جای اینکه سطح زیرکشت افزایش یابد، بر روی مسئله بهره‌وری کار می‌شود.

وی تصریح کرد: در واقع در سالیان گذشته بیشتر پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه سخت‌افزاری بوده و تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد نرم‌افزاری بود اما هم اکنون ۶۰ درصد پروژه‌ها نرم‌افزاری و ۴۰ درصد سخت‌افزاری مانند لای‌روبی رودخانه‌ها است.

تجریشی در ادامه با اشاره به اینکه با وجود بارش‌های مناسب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اما رهاسازی توسط وزارت نیرو انجام نشده است گفت: متأسفانه وزارت نیرو از بیش از یک سال گذشته رهاسازی آب به دریاچه ارومیه را انجام نداده یعنی از سال آبی سال گذشته رهاسازی انجام نشده و امسال دومین سال آبی است که رهاسازی صورت نگرفته و این برای دولت خوشایند نیست.

وی افزود: باید براساس قانون و مصوبات، حقابه دریاچه ارومیه واگذار می‌شد اما متأسفانه واگذار نشده و حتی بیم این می‌رود که اگر وضعیت به همین شکل ادامه یابد، در شهریورماه امسال، وضعیت همانند گذشته شود یعنی به سان گذشته آبی به دریاچه وارد نشده و وضعیت دریاچه بدتر شود.

وزارت نیرو به سبب عدم رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه باید پاسخگو باشد

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: باید وزارت نیرو پاسخگوی این موضوع باشد که چرا با وجود مصوبات و بارش‌هایی که وجود داشته، این رهاسازی‌ها به خوبی انجام نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه دولت قول داده بود که بیش از ۲۰۰ میلیون مترمکعب رهاسازی خواهد کرد تصریح کرد: متأسفانه تنها ۶۰ میلیون مترمکعب یعنی یک سوم قول‌هایی که برای احیای دریاچه ارومیه داده شده بود، از سد بوکان به دریاچه رهاسازی انجام شده است.

نگرانی از بابت تبخیر و هدررفت آب و عدم رهاسازی به سمت دریاچه ارومیه

تجریشی اظهار داشت: با این شرایط این نگرانی وجود دارد که اگر بخواهیم این آب در اردیبهشت ماه رهاسازی شود، با توجه به اینکه در ماه آینده هوا بسیار گرم خواهد شد، رهاسازی امکان‌پذیر نباشد و آب پشت سدها باقی مانده و تبخیر شود و در نتیجه آب به دریاچه ارومیه نرسد.

وی افزود: در این رابطه با معاون اول رئیس‌جمهور مکاتبه و عنوان شده که اگر قرار است به مصوبات احیای دریاچه ارومیه عمل نشود، دستگاه‌های اجرایی باید اطلاع دهند که خواهان عملیاتی کردن مصوبات احیای دریاچه ارومیه نیستند چون اگر دو سال پی در پی آب به دریاچه ارومیه نرسد دوباره به جای اول باز می‌گردیم.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در ادامه نیز گفت: به نظر می‌رسد که در زمینه احیای دریاچه ارومیه، زمان به بطالت می‌گذرد چون اگر زمان بگذرد نمی‌توان هیچ آبی را به دریاچه رهاسازی کرد.

وی تصریح کرد: همچنین طرح بزرگ احیای دریاچه ارومیه یعنی تونل انتقال آب، به اندازه‌ای کُند پیش می‌رود که به نظر می‌رسد که اتمام آن جزو اولویت‌های دولت نیست در حالی که حفر این تونل در دنیا بی‌نظیر بوده و جزو کم‌هزینه‌ترین و سریع‌ترین پروژه‌های پس از انقلاب بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *