عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: شاهد این هستیم که شرکت‌های خودورسازی محصولات خودرو با ۲ برابر قیمت واقعی به مردم می‌فروشند.

لطف‌الله سیاهکلی در نشست با مدیران صنایع، کارخانجات و شرکت‌های دانش‌بنیان شهرستان البرز که در اداره صنعت، معدن و تجارت این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه مافیای صنعت خودرو در کشور تلاش می‌کند با حفظ انحصار جلوی رشد کیفی خودروسازی در کشور را بگیرد که نتیجه آن محرومیت مصرف‌کننده از حقوق اولیه خود است.

وی با بیان اینکه انحصار خودروسازان سبب راه افتادن بازار سیاه با شکل رسمی و قانونی شده است، گفت: شاهد این هستیم که شرکت‌های خودورسازی محصولات خودرو با ۲ برابر قیمت واقعی به مردم می‌فروشند و متأسفانه هزینه‌های سربار تولید را هم از جیب مردم تأمین می‌کنند؛ چرا که سال‌ها دانش‌بنیان شدن خودروسازی را جدی نگرفتیم.

سیاهکلی با انتقاد از سیاست‌گذاری اشتباه صنعت خودرو در کشور اضافه کرد: وقتی مونتاژ خودرو را انحصاری می‌کنیم، همزمان به صنایع قطعه‌سازی و مصرف‌کنندگان یعنی مردم ظلم می‌شود. بنابراین تا اصلاح این وضعیت در برابر این ظلم سکوت نمی‌کنم.

صنعت خودرو به محل جولان عده‌ای دلال بدل شده است

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس با بیان اینکه امروز صنعت خودروسازی ما به محل جولان عده‌ای دلال و سودجو بدل شده است، گفت: متأسفانه اعتقادی به فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب برای کاهش هزینه‌های تولید در صنعت خودرو وجود ندارد و همین باعث شده که قطعه‌سازان که تولیدکنندگان واقعی صنعت خودرو هستند، زیان ببینند.

سیاهکلی اصلاح صنعت خودروسازی و حل معضل گرانی خودرو را در گرو تبدیل آن به یک مطالبه عمومی دانست و تصریح کرد: مردم نباید نسبت به اتفاقات و تحولات این صنعت بی‌تفاوت باشند و باید حقوق و مطالبات خود را تا سر حد ممکن پیگیری کنند و اطمینان داشته باشند که با استمرار چنین رویه‌ای به خواسته‌هایشان می‌رسند.

وی با اشاره به تصویب قانون جهش تولید دانش‌بینان در مجلس یازدهم افزود: با وجود اینکه ۲ ماه از مصوب شدن این قانون می‌گذرد، هنوز ابلاغ نشده است. اما شرکت‌های تولیدی دانش‌بنیان مطمئن باشند که در صورت اجرای این قانون بسیاری از مشکلات آنها برطرف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *