ائتلاف متجاوز سعودی ـ آمریکایی با نقض مجدد آتش‌بس اعلام‌شده توسط سازمان ملل یک کشتی حامل سوخت در راه یمن را توقیف کرد.

منابع خبری اعلام کردند که ائتلاف متجاوز سعودی ـ آمریکایی با نقض آتش‌بس اعلام‌شده توسط سازمان ملل، یک کشتی حامل سوخت دیگر در راه یمن را توقیف کرد.

به گزارش العهد، «عصام المتوکل» سخنگوی رسمی شرکت نفت یمن در این زمینه اعلام کرد: ائتلاف متجاوز به‌سرکردگی آمریکا با نقض آتش‌بس اعلام‌شده توسط سازمان ملل و با هدف تنگ‌تر کردن حلقه محاصره علیه ملت یمن کشتی حامل سوخت به‌نام «دیتونا» را توقیف کرد؛ آن هم در حالی که این کشتی مورد بازرسی قرار گرفته و مجوز ورود را از سازمان ملل دریافت کرده بود. این کشتی باید صبح امروز می‌رسید اما از هدایت آن به ساحل جیزان غافلگیر شدیم.

المتوکل توقیف این کشتی را نقض آشکار آتش‌بس بین‌المللی دانست که قرار بود درد و رنج ملت یمن را کاهش دهد، بنابراین تعداد کشتی‌های توقیف‌شده توسط ائتلاف متجاوز به سه فروند رسید که همه آنها بازرسی‌شده و دارای مجوز از سازمان ملل بودند.

وی تصریح کرد: از ۱۸ کشتی سوخت که قرار بود طبق توافق آتش‌بس وارد یمن شود تنها دو کشتی وارد شده است و ما در این زمینه با سازمان ملل تماس گرفته با فرستاده این سازمان صحبت کردیم.

سخنگوی شرکت نفت یمن از سازمان ملل خواست با جدیت، ائتلاف متجاوزسعودی ـ آمریکایی را به انجام تعهدات خود در آتش‌بس اعلام‌شده، وادار کند.

«هانس گراندبرگ» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد، طرفهای درگیر به پیشنهاد سازمان ملل برای یک آتش‌بس دوماهه در یمن که از روز شنبه دوم آوریل در ساعت ۱۹ اجرایی می‌شود، پاسخ مثبت دادند.

در این بیانیه آمده است: طرفین پذیرفتند که تمامی عملیات نظامی هوایی، زمینی و دریایی در داخل یمن و فرامرزی را متوقف کنند. 

آنها همچنین برای ورود کشتی‌های سوخت به بنادر حدیده و انجام پروازهای تجاری در داخل و خارج از فرودگاه صنعا به‌مقصدهای از پیش تعیین‌شده در منطقه موافقت کردند.

وی تأکید کرد: من از طرفین می‌خواهم به‌طور کامل به آتش‌بس و اصول آن پایبند باشند، به آن احترام بگزارند و تمام اقدامات لازم را برای اجرای فوری آن انجام دهند.

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پیشتر در پاسخ به ادامه تجاوزات ائتلاف سعودی و محاصره یمن، شرکت آرامکو در جده و چندین مرکز مهم در ریاض را با موشک هدف قرار داده بودند.

این درحالی است که نقض آتش‌بس مذکور توسط ائتلاف متجاوز همچنان ادامه دارد.

منابع نظامی در یمن چهارشنبه از نقض ۱۳۷ مورد آتش‌بس در ۲۴ ساعت گذشته از سوی ائتلاف عربستان سعودی در مناطق مختلف یمن خبر دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *