ائتلاف سعودی از توقف حملات نظامی خود در یمن از ساعت ۶ صبح امروز به‌وقت محلی خبر داد.
ائتلاف سعودی بامداد امروز اعلام کرد که توقف این حملات از ساعت ۶ صبح روز چهارشنبه به‌وقت محلی وارد مرحله اجرا می‌شود.

«ترکی المالکی» سخنگوی ائتلاف سعودی گفت که ائتلاف از ساعت ۶ صبح روز چهارشنبه، «عملیات نظامی خود در یمن» را متوقف می‌کند.

وی مدعی شد که توقف عملیات نظامی در داخل یمن برای موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات ریاض و ایجاد فضای مثبت برای برقراری صلح اعلام شده است.

ترکی المالکی افزود: تصمیم برای توقف عملیات نظامی در پاسخ به درخواست دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس اتخاذ شده است.

سخنگوی ائتلاف سعودی همچنین مدعی شد که تصمیم برای توقف حملات نظامی‌اش در یمن برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی جامع و پایدار جهت پایان دادن به بحران یمن است.

ائتلاف متجاوز این تصمیم را در حالی می‌گیرد که جنگ یمن اکنون وارد هشتمین سال خود شده است، طی این مدت، ارتش یمن هم بیکار ننشست و ضربات مهلکی را به‌خصوص طی ماه‌های اخیر به کشورهای متجاوز از جمله عربستان و امارات وارد کرده است.

حملات پهپادی و موشکی چند روز پیش ارتش یمن و کمیته‌های مردمی به تأسیسات حیاتی عربستان از جمله تأسیسات نفتی آرامکو که خسارات یک میلیارد دلاری برای ریاض به بار آورده است، آخرین مورد این ضربات مهلک بوده است.

کارشناسان میزان خسارت عربستان سعودی از آخرین تهاجم صورت‌گرفته ارتش یمن به تأسیسات نفتی آرامکو را حدود یک‌میلیارد دلار اعلام کردند.

براساس ارزیابی کارشناسان اقتصادی، زیان‌های اولیه حملات موشکی و پهپادی علیه تأسیسات نفتی و حیاتی عربستان سعودی از نیم میلیارد دلار گذشته است و پیش‌بینی می‌شود به یک‌میلیارد دلار برسد.

کارشناسان این مجمع که در این نشست مجازی شرکت کرده بودند، تأکید کردند، زیان‌های بخش نفتی عربستان بر اثر حملات اخیر از نیم میلیارد دلار گذشته است و این رقم به‌جز زیان‌‌هایی است که مستقیماً به تأسیسات نفتی وارد شده است امری که باعث می‌شود عربستان سعودی بزرگترین زیان تاریخ خود را از زمان آغاز جنگ یمن در مارس ۲۰۱۵ تجربه کند.

در گزارش کارشناسان آمده است، ۱۶ هدف در این حمله مورد اصابت قرار گرفتند که اکثر آنها نفتی بودند که بازسازی آنها نیازمند چندین هفته است امری که می‌تواند زیان‌های این بخش را که برای دولت ریاض بسیار مهم و حیاتی است باز هم بالاتر ببرد.

ارزیابی کارشناسان اقتصادی نشان می‌دهد، عربستان سعودی فقط در حمله اخیر که مخازن آرامکو در جده مورد هدف قرار گرفتند، معادل چهار میلیون بشکه نفت را از دست داده است در حالی که زیان‌های بخش برق و آب هم به ۲۵۰ میلیون دلار می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *