رئیس اتحادیه میوه و تره بار همدان گفت: رکود شدید و کاهش تقاضا در بازار میوه سبب ارزانی قیمت‌ها شده است.

هرچه قیمت میوه گرانتر شود قدرت خرید و تقاضای مردم هم کاهش می‌یابد و سبب روی گردانی اقشار ضعیف از این کالای مقوی و پر ویتامین می‌شود. اما از هفته گذشته شاهد ارزان شدن قیمت میوه نسبت به سایر ایام هستیم. اگرچه قیمت هر میوه با توجه به نوع و کیفیت آن متفاوت است، اما اکنون حداقل قیمت هر کیلو سیب درختی به ۵ هزار تومان و پرتقال به ۸ هزار و کیوی به ۱۰ هزار تومان رسیده است.

با توجه به اینکه در آستانه عید نوروز و شروع خریدهای شب عید هستیم انتظار داریم نرخ میوه در روزهای پایانی اسفند هم ارزان باشد و شاهد اوج‌گیری قیمت‌ها نباشیم.با توجه به اینکه مسئولان اعلام کردند سیب و پرتقال شب عید ۲۵ درصد ارزانتر از قیمت سطح بازار خواهد بود پس باید میوه شب عید با نرخ نازلی باشیم.

خرید میوه به حداقل رسیده است

رضا البرزی، رئیس اتحادیه میوه و تره بار همدان با بیان اینکه این روزها خرید میوه به حداقل رسیده است، اظهار داشت: بازار میوه و تره بار همدان در رکود شدید به سر می‌برد.

وی با تاکید بر اینکه قیمت میوه بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر عرضه کالاها فراوان اما مقدار خرید و تقاضا بسیار محدود و کم است.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار همدان با تایید اینکه قیمت سیب، پرتقال و کیوی در بازار شکسته شده است، گفت: کمبود مشتری سبب فروش کالا به حداقل سود می‌شود.

البرزی با بیان اینکه میوه و تره بار در سطح بازار دپو شده و خریداری ندارد، تصریح کرد: فعلا خرید میوه اولویت مردم نیست و معمولا روزهای پایانی اسفند را به خرید و ذخیره‌سازی میوه اختصاص می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه میادین بار پر از میوه است، گفت: پایان سال افزایش قیمت چندانی نخواهیم داشت.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار همدان با بیان اینکه سبزیجاتی مانند کاهو، کلم، شلغم و لبو با نازلترین قیمت عرضه می‌شود، تصریح کرد: هرچه عرضه محصولات بیشتر باشد نرخ آن کاهش می‌یابد.

البرزی با اشاره به اینکه بخشی از میوه شب عید مردم از طریق تعاون روستایی خریداری و ذخیره‌سازی شده است، گفت: این میوه‌ها با نرخ دولتی و ۲۵ درصد کمتر از سطح بازار در غرفه‌های سطح شهر عرضه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه اوج خرید مردم از ۲۵ اسفند به بعد خواهد بود، اظهار داشت: بازار میوه و تره بار همدان در ایام تعطیلات نوروز هم فعال است و تعطیلی نخواهیم داشت.

مجید مسلمی راد، مدیر تعاون روستایی استان همدان نیز با بیان اینکه یک هزار و ۲۰۰ تن پرتقال شمال و ۶۰۰ تن سیب از ارومیه برای شب عید خریداری شده است‌، اظهار داشت: این محصولات با قیمتی کمتر از سطح بازار به مردم عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه توزیع میوه دولتی شب عید از نیمه دوم اسفند ماه آغاز می‌شود، تصریح کرد: غرفه هایی به این منظور در نقاط مختلف شهر راه‌اندازی می‌شود. 

مدیر تعاون روستایی استان همدان با بیان اینکه هدف از خرید و ذخیره‌سازی این محصولات تنظیم بازار و تعدیل قیمت‌ها در روزهای پایانی است، اظهار داشت: قیمت میوه‌ها در ستاد تنظیم بازار تعیین و اعلام می‌شود‌.

مسلمی راد افزود: این طرح برای جلوگیری از تخلف و گرانفروشی واحدهای صنفی در روزهای پایانی سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *