رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه کشورش به هر حرکتی از سوی مسکو به‌سمت کشورهای ناتو پاسخ خواهد داد، خاطرنشان کرد که این امر منجر به بروز «جنگ جهانی» خواهد شد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در سخنانی گفت: «ما به ایستادن کنار شرکای خود ادامه خواهیم داد و این پیام روشن را ارسال خواهیم کرد که ما از هر وجب از خاک ناتو دفاع خواهیم کرد».

بایدن افزود: «به همین دلیل ۱۲۰۰۰ سرباز را به لتونی، استونی و رومانی در مرزهای روسیه فرستادم».

وی ادامه داد: «اگر یک حرکت به‌سوی کشورهای عضو ناتو انجام بگیرد، تضمین می‌کنم که پاسخ می‌دهیم و جنگ جهانی سوم رخ خواهد داد، ما نسبت به آن تعهد مقدس داریم».

پیشتر هم رئیس‌جمهور آمریکا در سخنان خود همزمان با آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین گفته بود که آمریکا از هر وجب از خاک ناتو دفاع خواهد کرد.

جمعه‌شب همچنین یک مقام پنتاگون در واکنش به درخواست‌های مکرر رئیس‌جمهور و دیگر مقامات اوکراینی از طرف‌های غربی برای اعلام منطقه پروازممنوع بر فراز این کشور تأکید کرد که اعلام منطقه پروازممنوع به‌معنای درگیری میان روسیه و ناتو در آسمان اوکراین خواهد بود و این به‌نفع اوکراین نیست.

وی اظهار داشت: «هیچ راهی برای اعلام منطقه پروازممنوع بر فراز اوکراین وجود ندارد، مگر اینکه خودمان را آماده جنگ کنیم».

از سوی دیگر، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه روز سه‌شنبه گذشته در سخنانی اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور به عملیات نظامی ویژه در خاک اوکراین تا دستیابی به اهداف خود ادامه خواهند داد و وظیفه اصلی محافظت از روسیه در برابر تهدید نظامی خارجی از سوی کشورهای غربی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *