سازمان بهداشت جهانی به اوکراین توصیه کرد تا عوامل بیماری‌زای خطرناک را که در آزمایشگاه‌های این کشور نگهداری می‌شوند، نابود کند.

سازمان بهداشت جهانی به اوکراین توصیه کرد تا عوامل بیماری‍‌‌زای خطرناک را که در آزمایشگاه‌های بهداشت عمومی این کشور نگهداری می‌شوند، نابود کند تا از “هر گونه نشت احتمالی” که باعث گسترش بیماری در بین مردم شود، جلوگیری کند.

کارشناسان امنیت زیستی می‌گویند که درگیری میان روسیه و اوکراین و بمباران شهرها، در صورتی که منجر به آسیب به این تأسیسات شود؛ خطر نشت عوامل بیماری‌زا را افزایش می‌دهد.

بر اساس گزارش رویترز، اوکراین دارای آزمایشگاه‌هایی است که در مورد چگونگی کاهش خطرات بیماری‌های خطرناکی که حیوانات و انسان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند، از جمله کرونا، تحقیق می‌کنند. این آزمایشگاه‌ها تحت حمایت ایالات متحده، اروپا و سازمان جهانی بهداشت است.

سازمان جهانی بهداشت ضمن تأکید بر لزوم امحای عوامل بیماری‌زای خطرناک در اوکراین، جزئیاتی در مورد انواع عوامل بیماری‌زا یا سموم موجود در آزمایشگاه‌های اوکراین ارائه نکرده است.

روز چهارشنبه، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، ادعا کرد که ایالات متحده یک آزمایشگاه جنگ زیستی در اوکراین راه اندازی کرده است اما این ادعا بارها توسط واشنگتن و کی‌یف رد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *