مقام معظم رهبری گفتند: راهیان نور ابتکاری بسیار بزرگ و مهم و یک فناوری نوین برای استفاده از ثروت و معدن طلای دفاع مقدس است.

اسفندماه هرسال یادآور روزهای نابی‌ است که دلدادگان به شهدا و عاشقان راه حماسه و ایثار، گام در مسیری می‌گذارند که سراسر آن نور و معنویت است، روزهایی که سختی رفت‌وآمد و مشکلات گوناگون را با جان و دل می‌خرند تا ذره‌ای از استقامت و شهامت مردان تاریخ‌ساز در هشت سال جنگ تحمیلی را درک کنند.

«هشت سال دفاع مقدس ما صرفاً یک امتداد زمانی و فقط یک برهه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی زمانی نیست؛ گنجینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی عظیمی است که تا مدت‌های طولانی ملت ما می‌تواند از آن استفاده کند؛ آن را استخراج کند و مصرف کند و سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری کند.»، این بیانات مقام معظم رهبری در ۲۴ شهریورماه سال ۸۸ است که بر لزوم استخراج منابع عظیم از مناطق عملیاتی دفاع مقدس تأکید دارند. اردوی راهیان نور یکی سهل‌العبورترین معابر برای رسیدن به این دستاوردها است، دستاوردهایی که جوانان آن زمان با خون خودشان به‌ارمغان آورده‌اند و امروزه یاد و نام آنها علاوه بر تزکیه نفوس، می‌تواند نقشه راهِ مناسبی برای آیندگان باشد.

متأسفانه به‌دلیل شیوع کرونا در کشورمان در سال ۹۸، ستاد راهیان نور به‌صورت داوطلبانه و به‌عنوان اولین نهاد گردشگری، کاروان‌های خود را برای حفظ جان مردم تعطیل کرد و تمام توان خود را برای ریشه‌کن کردن این ویروس منحوس به‌کار گرفت و نیروهای جهادی خود را برای کمک به بیماران کرونایی بسیج کرد و امروزه پس از فروکش‌ کردن کرونا در کشور و تزریق واکسن‌ توسط علاقه‌مندان اردوهای راهیان نور آغاز به کار کرده است تا مردم در این فضای معنوی، استشمام و روح خود را با یاد شهدا عطرآگین کنند.

حال با توجه به ایام برگزاری این سفر معنوی و امروز ۲۰ اسفندماه روز ملی راهیان نور به بازخوانی فرمایشات امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای ستاد راهیان نور کشور پرداخته‌ایم. ایشان به اهمیت برگزاری راهیان نور و بازدید از یادمان‌های شهدا اشاره کردند و افزودند: اگر شما بخواهید از ثروت استفاده کنید، باید فنّاوری‌اش را بلد باشید؛ من می‌گویم این راهیان نور یک فنّاوری است؛ این یک فنّاوری است برای استفاده‌ی از این ثروت عظیم. این معدن طلای عظیمی که در اختیار ماست، این را یا می‌شود بدون فنّاوری رها کرد، یا می‌شود مثل خیلی از معادن ما ـ که متأسّفانه بدون اینکه ارزش افزوده‌ای برایش به‌وجود بیاید، همین‌طوری می‌دهند به دست این و آن می‌رود ـ رد کرد که برود، یا می‌توان آن را با فنّاوری، دارای ارزش افزوده کرد؛ این راهیان نور یک فنّاوری است، یک‌چنین حرکت عظیمی است، این را باید خیلی قدر دانست؛ این راهیان نور کار بسیار بزرگ و مهمّی است؛ سعی کنید این کار را درست انجام بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *