سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان یکی از درس‌های جنگ اوکراین را عدم اطمینان و اعتماد به واشنگتن دانست و گفت که اعتماد به آمریکا حماقت و جهالت و نادانی است.

سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان هم اکنون از شبکه المنار به مناسبت روز جانباز در حال پخش است.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنان خود با تبریک اعیاد شعبانیه، روز جانباز و میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع) را به جانبازان زن و مرد تبریک گفت و افزود که به فداکاری آن ها در راه مقاومت و جهاد افتخار می‌کند.

او جانبازان را «شهدای زنده» خطاب کرد و گفت که شما شاهدانی هستید که  فداکاری‌های مقاومت به فراموش شدگان یادآوری می‌کنید.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه به استانداردهای دو گانه غرب و کشورهای آمریکایی اشاره کرد و گفت که آمریکایی‌ها در خصوص تلفات غیرنظامیان در جنگ اوکراین ابراز نگرانی می‌کنند، اما در خصوص میلیون‌ها کشته و زخمی جنگ‌هایی که آمریکا به راه انداخته سخنی نمی‌گویند.

او تأکید کرد که هنوز آثار حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی مشاهده می‌شود. در افغانستان و عراق چه جنایات و خون‌ریزی‌هایی که در حق غیرنظامیان نشد.
سید حسن نصرالله همچنین به جنایات رژیم صهیونیستی در حق فلسطینی‌ها ائتلاف سعودی در حق مردم یمن اشاره کرد و گفت که در همه این موارد غرب و همه ساکت بودند.

او گفت که حوادث اوکراین دارای عبرت‌ها و درس‌هایی است که می‌توان از آن استفاده کرد.

سید حسن نصرالله تأکید کرد که باید هزاران جلسه محاکمه برای ارتش‌های امریکا و اروپا به دلیل جنایاتی که در الجزائر و لیبی و دیگر کشورها مرتکب شده‌اند برگزار شود.

او یکی از درس‌های جنگ اوکراین را عدم اطمینان و اعتماد به آمریکا دانست و گفت که اعتماد به آمریکا حماقت و جهالت و نادانی است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین به انفجار چندی پیش در پیشاور پاکستان و شهادت ده‌ها تن اشاره کرد و گفت که تکفیری‌های انتحاری که دست به آن جنایت زدند نیز در حال خدمت به طرح و پروژه آمریکا و ساخته‌ی دست این کشور هستند. او گفت که حتی مردم کشورهای غربی نیز آلت دست آمریکا هستند. 
 
سید حسن نصرالله در خصوص جنگ در اوکراین گفت که تعدادی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان نمی‌خواستند تا اوضاع در اوکراین به اینجا برسد، اما آمریکا و انگلیس اوکراین را به این جنگ کشاندند، اما برخی از کشورهای دیگر چنین چیزی نمی‌خواستند.

او افزود: «مقامات اوکراینی می‌گویند که تنها رها شده‌اند و احساس سرخوردگی دارند. آمریکا هر روز تأکید می‌‌کند که هرگز هواپیما و سربازهای آمریکایی را به اوکراین نخواهد فرستاد، علی‌رغم اینکه این آمریکا بود که اوکراین را وارد مخمصه کرد. اگر کسی اکنون بتواند وارد ذهن مقامات اوکراینی شود، می‌بیند که آن‌ها احساس حقارت و ناامیدی دارند، بنابراین از خر شیطان پایین آمده و آماده مذاکره شده‌اند.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: «آمریکایی‌ها به اوکراینی‌ها می‌گویند که شما بجنگید، اما ما آماده جنگ نیستیم و بیشترین کاری که می‌توانیم بکنیم، تحریم کردن است، چرا که تحریم بیشتر به نفع آن‌هاست نه اوکراین.»

نصرالله سپس به موضوع آوارگان اوکراینی پرداخت و گفت که نوع برخورد با آوارگان، تبعیض بر اساس دین و نژاد و رنگ پوست را به خوبی نشان داد. او سپس با صدای رسا سؤال کرد: «آیا این همان تمدن غربی است؟»

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه خطاب به مقامات لبنانی گفت که اگر شما به دنبال کسب رضایت آمریکا هستید بدانید که هرگز موفق نخواهید شد، چرا که خواسته‌های آمریکا تمامی ندارد.

سید نصرالله تأکید کرد که به نفع لبنان بود که در مجمع عمومی سازمان ملل برای رأی دادن حاضر نشود، اما لبنان علیه روسیه رأی داد.

او با انتقاد از بیانیه‌ وزارت خارجه لبنان علیه روسیه گفت: «متأسفانه بیانیه رسمی که از سوی وزارت خارجه صادر شد، به سفارت آمریکا رفت و در آن‌جا مورد ویرایش قرار گرفت، یعنی اینکه این بیانیه نوشته سفارت آمریکا بود. آیا این یعنی حاکمیت؟ به نفع لبنانی‌هاست که به آمریکا بگویند که لبنان بنده تو نیست.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: «خویشتنداری که دولت از آن صحبت می‌کرد کجاست؟ چرا کسانی که ادعای بی طرفی داشتند در قبال بیانیه وزارت خارجه سکوت کرده‌اند؟ ما به عنوان حزب موافق بی طرفی نیستیم اما گروههای سیاسی بر این موضع توافق کرده بودند، اما آیا این خویشتن‌داری و بی طرفی است؟ همه سخنانی که درباره بی طرفی و خویشتن‌داری شنیدیم، بهانه‌ای برای فرار از مسئولیت بود. این بی طرفی یعنی فرار از موضع‌گیری در قبال آرمان فلسطین، سوریه و یمن.»

او تأکید کرد: «اما زمانی که مسأله مربوط به آمریکاست، همه سخنان در خصوص بی طرفی رنگ می‌بازد. این بیانیه نشان داد که ادعای تسلط حزب‌الله بر تصمیمات حکومت لبنان دروغی بیش نیست. اگر تصمیمات حکومت در دست حزب‌الله بود، آیا چنین بیانیه‌ای از سوی وزارت خارجه صادر می‌شد؟ بیانیه‌ای که به سفارت آمریکا برود و در آن‌جا ویرایش شود؟ آیا لبنان به نفع آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل رأی می‌داد؟»

دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود گفت که تا این لحظه دولت آمریکا هیچ تضمین مکتوبی به مصر و اردن مبنی بر اینکه اگر از طریق سوریه به لبنان گاز برساند، مشمول تحریم‌های «سزار» نخواهند شد، نداده است و همه آن‌چه که آمریکا می‌گوید دروغ و نیرنگ است.

او در این باره گفت که از یک سال و نیم گذشته در خصوص رویکرد به شرق سخن گفته و از آن زمان تاکنون شرکت‌های چینی و روسی طرح‌های واقعی برای برق‌رسانی ارائه کرده‌اند، اما چون آمریکا مانع می‌شد، هیچ پاسخی از سوی دولت به آن‌ها داده نشده است.

به گفته نصرالله از یک سال و نیم پیش یک شرکت روسی، طرح ساخت پالایشگاه نفت را با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار یا دو میلیارد دلار عرضه کرده است تا نفت خام را به مشتقات نفتی تبدیل کند. این شرکت ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت را تصفیه کرده و تمامی نیازهای لبنان را بر طرف می‌کند، اما سفارت آمریکا مانع پاسخ دولت بیروت به این شرکت روسی می‌شود.

او تأکید کرد که اگر حزب‌الله بر همه امور لبنان مسلط بود، همان یک سال و نیم پیش پاسخ شرکت روسی داده می‌شد. نصرالله سپس از مقامات لبنانی خواست تا پیشنهاد این شرکت را بپذیرند، چرا که بار دیگر صف‌ها به پمپ بنزین‌ها بازگشته است.

سید حسن نصرالله در بخش پایانی سخنان خود از دولت لبنان خواست تا حداقل آزادی و استقلال و میهن‌پرستی را در پیش گرفته و به منافع لبنان بیاندیشند.
او گفت: «برخی مقامات تا حس می‌کنند آمریکا خواسته‌ای دارد فورا آن را انجام می‌دهند، در حالیکه هنوز خواسته‌ای مطرح نشده است. نمی‌گویم که علیه آمریکا اعلام جنگ کنید، اما حداقل زیر دست آمریکا نیز نباشید و تصمیمات را بر اساس منافع کشور بگیرید.»

سید حسن نصرالله تأکید کرد که سرسپرده آمریکا بودن به طور قطع یقین موجب افزایش فقر و مصیبت و بلا در لبنان می‌شود و هیچ مشکلی از مشکلات را حل نخواهد کرد.
او گفت که در این مسیر باید از اخلاص و صبر و صداقت و بصیرت جانبازان درس بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *