وزیر امور خارجه روسیه با تأکید بر اینکه مسکو علاقه‌مند است اوکراین کشوری تحت کنترل خارجی نباشد و به‌عنوان ابزاری برای بازدارندگی روسیه استفاده نشود، گفت: پس از غیرنظامی شدن اوکراین شرایط برای مذاکره فراهم خواهد شد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از گفتگو با مقامات مسئول در امور سیاست خارجی دو منطقه لوهانسک و دونتسک در مسکو، اعلام کرد که پس از انجام عملیات ویژه روسیه برای غیرنظامی کردن اوکراین، اوضاع در این کشور به‌سمت مذاکرات هموار خواهد شد.

لاوروف گفت: «ما فاقد راه‌حل دیپلماتیک برای مناقشه دونباس نبودیم، بنابراین، البته، پس از عملیات نظامی با هدف بازگرداندن نوعی نظم دموکراتیک، بدون عناصر نسل‌کشی و بدون عناصر نئونازیسم و ​​میلیتاریسم، راه برای مذاکره باز خواهد شد. یک بار دیگر توجه همه را به سخنان رئیس جمهور پوتین جلب می‌کنم که گفته است؛ “ما طرفدار آزادی اوکراین از دست نظامی‌گری و نئونازیسم هستیم تا فرصتی را برای همه مردم ساکن در این کشور فراهم کنیم که بدون هیچ‌گونه فشاری از خارج درباره آینده خودشان تصمیم بگیرند.”»

سرگئی لاوروف گفت: فدراسیون روسیه علاقه‌مند است که اوکراین کشوری تحت کنترل خارجی نباشد و به‌عنوان ابزاری برای بازدارنگی مسکو استفاده نشود. ما علاقه‌مندیم که مردم اوکراین در شرایطی قرار نگیرند که تحت کنترل کامل نیروهای خارجی باشند.»

وی تأکید کرد، روسیه اجازه نخواهد داد که نئونازی‌ها در اوکراین حکومت کنند.

وزیر خارجه روسیه یادآور شد، کشورهای غربی همواره از جنایات رژیم کی‌یف که اوکراین را به یک فاجعه فرو برده‌اند، دفاع کرده‌اند. به‌گفته وی، فدراسیون روسیه نمی‌توانست نسبت به درخواست دو منطقه دونتسک و لوهانسک برای کمک به مقابله با متجاوز بی‌تفاوت باشد.

لاوروف ادامه داد: «ولادیمیر زلنسکی نمی‌خواست روی اجرای تصمیمات نشست‌های گروه نرماندی کار کند و به‌دروغ گفت که روسیه با ادامه مذاکرات موافق نیست، در واقع او به گفت‌وگو در قالب نرماندی از آن جهت نیاز داشت تا جایگزین اجرای توافق‌های مینسک شود.»

وی افزود، روسیه مجدداً حمایت خود از استقلال دو منطقه دونتسک و لوهانسک و حق آنها برای عملکرد به‌عنوان کشورهای مستقل را مورد تأیید قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *