معاون حقوقی قوه قضائیه گفت: امروز بیش از ۱۲ هزار از ۴۵ هزار کارخانه فعال تعطیل شده‌اند که حدود ۷ هزار کارخانه را می‌توان با اتخاذ تدابیر ظرف یکی دو سال وارد چرخه تولید کرد.
حجت‌الاسلام قدرتی، معاون حقوقی قوه قضائیه در آیین اختتامیه جشنواره شهید بهشتی پژوهشگاه قوه قضائیه اظهار کرد: در‌‌ نگاه اسلام موضوع علم، دانش و پژوهش،‌ جایگاه اساسی و ریشه‌ای دارد. پایه رشد و تعالی هر جامعه و مجموعه‌ای پژوهش و تحقیق است. علم، دانش و پژوهش وقتی در جامعه جایگاه خودش را پیدا می‌کند که عالم و پژوهشگر در صدر افراد جامعه قرار گیرد.

وی افزود: در معارف دینی ما علم و عالم, جایگاه ویژه‌ای دارد. در فرهنگ بشری و مکاتب الهی، فداکاران، ایثارگران و شهدا جایگاه رفیعی دارند. صراحت قرآن کریم این است که یکی از ملاک‌های فضیلت و‌ برتری،‌ جهاد ‌است، اما در عین حال وقتی به‌‌ معارف‌‌‌ دینی‌ خود‌‌ مراجعه می‌کنیم، شاهدیم جهاد و شهادت وقتی در یک کفه ترازو و در ‌‌کفه دیگر‌ علما قرار می‌گیرند، کفه علما سنگین‌تر است و علمی می‌تواند جامعه را به تعالی برساند که مجاهدساز و شهیدپرور باشد.

قدرتی ادامه داد: علم و پژوهش ذاتاً ارزش دارد، حتی اگر جنبه تجربی داشته باشد. اگر دنیای غرب در سه قرن اخیر به درجه‌ای از رشد دنیایی و رفاه رسیده دلیل آن توجه به علم است. ما هم اگر بخواهیم در ابعاد فرهنگی و اقتصادی و نظامی و اجتماعی رشد و تعالی داشته باشیم باید دست به دامن علم باشیم.

وی تأکید کرد: اگر علم درجه آخر جامعه باشد، آن جامعه رشد نخواهد کرد و همیشه نیازمند خواهد بود. قبل از انقلاب با همه امکاناتی که در کشور وجود داشت در حوزه پژوهش و تحقیق عقب‌ماندگی زیادی داشتیم. از برکات انقلاب توجه ویژه به علم، دانش است ‌و رشد مراکز علمی و پژوهشی و رشد کمی و کیفی دانشجویان، دانش‌آموزان و پژوهشگران، نشانه‌های ارزشمندی است.

قدرتی ادامه داد: امثال شهید بهشتی و شهید مطهری و شهید باهنر افراد علمی و پژوهشی بودند که اگر با جایگاه علمی و پژوهشی در جامعه می‌ماندند و افکار خود را عرضه می کردند، انقلاب اسلامی جایگاهی دست‌نیافتنی داشت. مرحوم امام هم با رشد فکری که به جامعه داد، مردم را به صحنه آورد و بساط نظام استبدادی را شکست داد و دست استکبار را از منافع کشور قطع کرد. دشمن این را فهمید و در آغازین روزهای انقلاب دشمن، اهل علم و دانش و پژوهشگر را مورد هدف قرار داد. وقتی به‌ نوشته‌ها و سخنرانی‌ها و آثار این شهدا رجوع می‌کنیم، می‌بینیم که عدالت در حوزه اجتماعی زیربنای جامعه اسلامی است و برخی از نظریه‌پردازان غرب بخشی از نظرات شهید بهشتی درباره عدالت را سی سال بعد مطرح کردند.

معاون حقوقی قوه قضائیه ادامه داد: الحمدالله قوه قضائیه جشنواره شهید بهشتی را پایه‌گذاری کرد و امسال نیز سال دوم این جشنواره است که بتواند اهمیت علم، دانش و پژوهش را با آن جهت‌گیری که شهید بهشتی در افکار و اندیشه‌های خود داشته، یادآوری کند.

قدرتی همچنین گفت: پژوهشگر باید آزاداندیش باشد و در حوزه‌هایی ورود کند که دیگران جرأت ورود به آن را ندارند و بتواند مطلب جدیدی را در ‌حوزه‌های چالش برانگیز تولید کند که اثرگذار باشد.

وی تأکید کرد: جشنواره باید به مسیری برود و موضوعاتی برای پژوهش‌ها انتخاب کند که در آن موضوعات کاری نشده است. در قوه قضائیه کارهای زیادی انجام نشده که پژوهشگاه و پژوهشگران در این موارد حضور یابند تا پاسخ‌های مستدل و مستند را در پژوهش‌های عمیق علمی ارائه و راه‌حل نشان داده شود.

قدرتی گفت: در بحث عدالت اجتماعی، فاصله زیادی با نقطه مطلوب داریم. مقام معظم رهبری راهبرد اقتصاد مقاومتی را اعلام کرده که اگر محقق شود، عدالت اجتماعی محقق خواهد شد و این عدالت نقطه محوری گام دوم انقلاب است که با این دیدگاه می‌توان در ساختار بانک، حمل و نقل و بورس و … گام‌ برداشت.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر گام‌های خوبی در قوه قضائیه برداشته شده و مردم امیدوارتر شده‌اند و منتظر این هستند که عدالت اجرا شود. اگر حکومتی بخواهد عدالت را مستقر کند، نیازمند قوانین است. ما حکومت اسلامی داریم که در ‌‌‌رأس‌‌‌ آن رهبر فرزانه انقلاب جهت‌گیری‌ها را اعلام‌کرده‌اند که متأسفانه نتوانسته‌ایم آن را اجرا کنیم و سبب شده مردم از ما ناراحت شوند. در روایات آمده که مردم به امنیت و عدالت و رفاه احتیاج دارند و دستگاه قضائی برای تحقق آنها تلاش می‌کند. از جمله احیای ده‌ها واحد تولیدی که آن را انجام داده است.

وی افزود: قانون در این مباحث نواقص زیادی دارد که می‌شود قوانین را اصلاح کرد. امروز بیش از ۱۲ هزار از ۴۵ هزار کارخانه فعال تعطیل شده‌اند که حدود ۷ هزار کارخانه را می‌توان با اتخاذ تدابیر ظرف یکی دو سال وارد چرخه تولید کرد که این مسئله نیازمند اصلاح قوانین و تصمیم‌گیری در جلسه سران قواست. در دوره جدید پژوهشگاه قوه قضائیه رویکرد اصلاح قوانین مدنظر است، یکی ‌‌از مأموریت‌های پژوهشگاه قوه قضائیه، طرح قضازدایی است که اگر بتوانیم از بسیاری از عناوین آمده در قانون جرم‌زدایی کنیم، روند تحول قوه قضائیه و رسیدگی‌های قضائی توسعه خواهد یافت و نتیجه آن کمک به کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *