مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان گفت: برای تهیه بیشتر پلاکت مورد نیاز بیماران از روش پلاکت فریزس استفاده می‌کنیم.

آفرزیس روشی است که در آن کل خون یک اهداکننده یا بیمار گرفته می‌شود و برای جداسازی یک جزء آن به اجزای جداگانه تقسیم می‌شود. سپس اجزای خون باقی‌مانده دوباره به جریان خون بیمار یا اهداکننده وارد می‌شود.

آفرزیس برای جمع‌آوری اجزای خون اهداکننده  مانند پلاکت‌ها یا پلاسما و برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود.با کمک این روش اهداکننده می‌تواند در تعداد دفعات بیشتری برای اهدای خون مراجعه کند.

افشین محمدی با بیان اینکه ۳ دستگاه پلاکت فریزس در اختیار داریم، اظهار داشت: به کمک این دستگاه آمار تهیه و تامین پلاکت مورد نیاز بیمارستان‌ها افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه قابلیت نگهداری و ذخیره سازی پلاکت محدود است، تصریح کرد: بنابراین اگر پلاکت‌های مورد نیاز بیماران به موقع تامین نشود با کمبود مواجه می‌شویم‌.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان با بیان اینکه خوشبختانه با کمک روش آفرزیس و حضور اهداکنندگان برای اهدای خون، کمبودی در زمینه تامین پلاکت و سایر اجزا احساس نمی‌شود، تصریح کرد: نیاز روزانه بیمارستان‌ها به پلاکت به طور میانگین ۸۰ تا ۱۰۰ واحد است.

محمدی با اشاره به اینکه روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ واحد خون به بیمارستانهای استان ارسال می‌شود، گفت: همیشه ذخایر ما به اندازه نیاز ۵ روز است.

وی با تاکید بر اینکه در ماه‌های آذر تا بهمن امسال شاهد افزایش چشمگیر اهدای خون در استان بودیم، اظهار داشت: آمار خونگیری تا پایان دی ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰ درصد رشد داشته است.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان با اشاره به اینکه بخاطر شرایط کرونا و خطرات آن، تیم‌های خونگیری سیار ما به مدت ۲۰ ماه  تعطیل بود، گفت: از ماه‌های گذشته فعالیت این تیم‌ها مجددا شروع شده است‌.

محمدی با تاکید بر اینکه با فروکش کردن بیماری کرونا نیاز به خون در بیمارستان‌های استان افزایش می‌یابد، گفت: معمولا در زمان پیک بیماری اعمال جراحی غیر اورژانسی به تعلیق در می‌آید.

وی با بیان اینکه خوشبختانه از زمان شروع کرونا تا کنون با مشکل کمبود خون مواجه نشدیم، تصریح کرد: حتی خون‌های مازاد استان به مناطقی مانند تهران، سیستان‌و‌بلوچستان، گیلان و هرمزگان ارسال می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان همدان افزود: از ابتدای سال تاکنون ۵ هزار و ۵۰۰ واحد خون به استان‌های نیازمند فرستاده‌ایم.

محمدی با بیان اینکه روزانه به طور میانگین ۱۵۰ نفر برای اهدای خون مراجعه می‌کنند، گفت: اهداکنندگان پیش از خونگیری از نظر ابتلا به بیماری‌ها، داروهای مصرفی، فشارخون و وضعیت جسمانی بررسی می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه افراد دو هفته پس از تزریق واکسن کرونا می‌توانند برای اهدای خون مراجعه کنند، تصریح کرد: بیماران مبتلا به سویه امیکرون هم‌ دو هفته پس از بهبودی اجازه اهدا دارند.

مدیرکل انتقال خون استان همدان با بیان اینکه بیشتر اهداکنندگان در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال هستند، اظهار داشت: متاسفانه آمار اهداکنندگان خانم فقط ۳ درصد است..

محمدی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته اهداکنندگان بار اولی را حذف کرده بودیم، گفت: اما مدتی است این افراد را پذیرش می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه اهداکنندگان هنگام ورود به سازمان از نظر علائم تنفسی و ابتلا به کرونا غربالگری می‌شوند، تصریح کرد: در صورتیکه فردی علائم سرماخوردگی داشته باشد خونگیری انجام نمی‌شود.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان با بیان اینکه دستگاه‌های آفرزیس در محل انتقال خون مستقر است، اظهار داشت: پس از جداسازی اجزای خون به وسیله دستگاه، خون‌های اهدایی به بیمارستان ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *