معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با اعلام خبر امضا تفاهمنامه دهگانه با هیات تجاری ازبکستان گفت: از مهم‌ترین توافقات صورت گرفته ایجاد خط هوایی همدان ـ مشهد ـ بخارا با هفته‌ای یک پرواز است.

سیدمجتبی حسینی در دیدار با هیئت تجاری ازبکستان به میزبانی استان همدان اظهار‌ داشت: باتوجه به نقاط مشترک فرهنگی و علمی استان ما با بخارا با محوریت حکیم هزاره‌ها بوعلی سینا و به منظور گسترش روابط دو جانبه بین دو استان در راستای همگرایی توسعه مناسبات با در نظر گرفتن ظرفیت‌های طرفین توافق‌نامه دهگانه‌ای بین استان همدان با هیات اعزامی ازبکستان به توافق و امضا رسید.

وی افزود: استان همدان و بخارا به عنوان طرفین این قرارداد توافق کردند در راستای توسعه روابط فرهنگی و تاریخی خود در هر یک از شهر‌های همدان و بخارا منطقه‌ای را به نام طرف مورد قرارداد خود نامگذاری کند.

مقام ارشد اقتصادی استان همدان با اشاره به اینکه از دیگر موارد منتج به عقد تفاهمنامه در این سفر تبادل استاد و دانشجو در دانشگاه‌های علوم، مهندسی و پزشکی بین دو استان است، تاکید کرد: به منظور ساخت و تهیه فیلم تبلیغاتی مشترک بین دو کشور نیز ارائه تسهیلات لازم برای انجام این اقدام مورد امضا و تایید طرفین قرار گرفت.

حسینی به پتانسیل منحصر به فرد همدان در زمینه گردشگری طبیعت و سلامت اشاره کرد و افزود: باتوجه به آب‌و‌هوای استان همدان و طبیعت بکر و با دارا بودن امکانات وسیع پزشکی همدان ما آمادگی خود را جهت پذیرش گردشگر سلامت از ازبکستان اعلام کرده و امیدواریم در راستای گردشگری سلامات تعاملات خوبی با کشور ازبکستان را شاهد باشیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه محل رجوع و پیگیری مصوبات تفاهم‌های صورت گرفته اتاق‌های بازرگانی همدان و بخارا هستند، بیان کرد: به منظور برنامه‌ریزی دقیق و عارضه یابی برای پیشگیری از برخی مشکلات لازم است اتاق‌های بازرگانی همدان و بخارا به صورت ماهیانه گزارشات خود را از پیگیری‌های صورت گرفته ارائه کنند.

وی همچنین از ایجاد میز مشترک تجاری بین اتاق بازرگانی همدان و بخارا خبر داد و تاکید کرد: این میز تجاری در مدت زمان مشخص شده و مورد توافق ظرفیت به منظور تسهیل تجارت و پیگیری مصوبات سرمایه‌گذاری طرفین دائر می‌گردد.

زیبایی و هنرمندی سفال و صنایع ‌دستی همدان در ازبکستان به جهانیان معرفی خواهد شد

مدیر‌کل میراث فرهنگی استان همدان نیز در ادامه این مراسم گفت: ازبکستان در حال حاضر ریاست منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی را بر عهده دارد و با استفاده از همین ظرفیت زیبایی و هنرمندی سفال و صنایع ‌دستی همدان در ازبکستان به جهانیان معرفی خواهد شد.

محسن معصوم علیزاده افزود: از آنجا که مشترکات فرهنگی، گردشگری همدان با ازبکستان به ویژه شهر بخارا قابل تامل است از دستاوردهای مهم میزبانی همدان از هیات تجاری ازبکستان فراهم شدن زمینه پرداخت تسهیلات لازم از سوی استان ما و منطقه بخارا برای برگزاری حداقل دو نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری سالانه در هر دو کشور ایران و ازبکستان است.

وی همچنین عنوان کرد: براساس توافقات صورت گرفته امکانات لازم برای ارتباط بین دفاتر گردشگری در دو استان همدان و بخارا ایجاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *