شهر همدان این روزها با حجم بالاى ترافیک مواجه است و با وجود اجراى ناقص طرح زوج و فرد هم که قرار بود گره گشاى این مشکل باشد، ‌ترافیک خیابان هاى شهر را قفل کرده بود.

شب گذشته به قدرى حجم ترافیک شهر بالا گرفته بود که کوتاه‌ترین مسیرها که در شرایط معمول با صرف ۱۵ تا ۲۰دقیقه زمان به راحتى طى مى شود حدود ۲ تا ۳ ساعت زمانبر شده بود و از سوى دیگر بوق‌ ماشین‌ها در خیابان ها اوج گرفته و خطوط از ۲لاین و ۳لاین استاندارد به چند لاین درهم و برهم تبدیل شده بود.

این داستان تکراری ما و ترافیک همدان است که دیگر نه ساعت می‌شناسد و نه روز، نه به رسم تعطیلات پایبند است و نه قاعده شب و روز به حال آن فرقی دارد.

ترافیکى که ماحصل تصویر کلافه کننده و وحشتناک ماشین‌های در هم ‌لولیده اى است که راه گریز از مخمصه آن پاى کار آمدن نهادها و سازمان هایى چون راهنمایى و رانندگى و شهردارى مى باشد.

با اینکه بیشتر ازدوماه از نخستین روزهاى اجراى طرح زوج و فرد به منظور کنترل ترافیک شهر همدان مى گذرد اما به نظر مى رسد اجراى این طرح ناقص انجام شده چرا که گره ترافیکى شهر همچنان به قوت خود باقى است.

 ضرورت اجراى طرح زوج و فرد همدان 

در همین زمینه فرماندار همدان گفت: اجراى طرح زوج و فرد مصوبه شوراى ترافیک است و اجراى آن ضروریست اما اجراى صحیح و اصولى آن نیازمند همکارى و مساعدت سازمان هایى چون شهردارى و راهنمایى و رانندگى است.

مسلم مخفى در گفت و گو با تسنیم اظهار داشت: پلیس معتقد است کیفیت اجراى طرح زوج و فرد و تاثیر بر مدیریت ترافیک شهر نیازمند نصب دوربین هاى شهردارى است.

وی افزود: انتظار مى رود شهرداری در اجرای زیرساخت‌های ترافیک شهر همدان سرعت عمل بیشترى داشته باشد.

این مقام مسئول حل مشکل ترافیکى شهر همدان را از دغدغه هاى مهم مردم دانست و عنوان کرد: فرمانداری بر عملکرد دستگاه های مربوطه در این حوزه نظارت دارد و در صورتی که مشاهده شود دستگاهی در انجام وظایف خود کوتاهی می کند به جد و بدون هیچ تعارفى این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

فرماندار همدان از شهروندان خواست با توجه به روزهای معین شده با توجه به شماره پلاک خودرو خود از تردد در محدودیت ترافیک زوج و فرد خودداری کنند تا علاوه بر کمک در مشکل ترافیکى شهر، پلاک هایشان شامل اعمال قانون و جریمه نشود.

 راهنمایى و رانندگى پاى کار است/ مشکل عدم نصب دوربین هاى شهرى است 

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان نیز گفت: راهنمایى و رانندگى برای اجراى درست طرح زوج و فرد پاى کار است و ضعف نظارتى در کنترل ترافیک شهر به مشکل عدم نصب دوربین های ثبت تخلف شهرى باز مى گردد.

غلامعلی همایى در گفت و گو با تسنیم اظهار داشت: بیش از ۱۵۸ هزار و ۵۱۱ دستگاه خودرو سال گذشته شماره گذاری و تعویض پلاک شد که از این تعداد ۲۰ هزار خودرو نوشماره بوده است که به ناوگان این استان افزوده شد و بالطبع عاملى براى بار ترافیک همدان محسوب مى شود.

وی از راه اندازی سامانه های ورود به طرح ترافیک همدان در چهار خیابان شهدا، شریعتی، باباطاهر و تختی خبرداد و گفت: ایجاد سرعتکاه در ۱۴ نقطه شهری برای کاهش سرعت و جلوگیری از تصادف، پیگیری برای رفع نقص روشنایی و گذرگاه میانی معابر شهری، ساماندهی ترافیک شهر با اجرای طرح زوج و فرد و ایجاد محدودیت ورود به رینگ نخست شهر را از دیگر اقدامات در راستاى کنترل ترافیک همدان دانست.

همایی امجد بیان کرد: بیش از ۳۳ درصد سوانح درون شهری این استان در خیابان ها، ۴۷ درصد در بلوارها، ۹ درصد در میادین، پنج درصد در تقاطع ها، ۶ درصد در سایر معابر رخ داده است.

  نصب دوربین هاى ثبت تخلف شهردارى تاپایان اردیبهشت ماه انجام می شود  

شهردار همدان نیز در خصوص اقدامات لازم این سازمان در راستاى اجراى طرح زوج و فرد گفت: اجراى این طرح نیاز به برخى زیر ساخت ها از جمله دوربین هاى کنترل سرعت در شهر دارد که شهردارى متعهد به انجام آن شده و فرآیند آن در حال اجرا است.

سید مسعود حسینی در گفت و گو با تسنیم بیان کرد: تشریفات مناقصه در حال انجام است و هفته  آتی خرید دوربین ها بر اساس مناقصه و برنده مشخص شده انجام خواهد شد و تا پایان اردیبهشت ماه در سطح شهر نصب مى گردد.

وی با اشاره به اینکه مسئله ترافیک شبکه‌ای است و وقتی در یک نقطه از شهر ایجاد شود و آزاد نشود یک نقطه دیگر درگیر خواهد شد، عنوان کرد: شهرداری هزینه‌های زیادی نسبت به ایجاد تقاطع غیرهمسطح، دوربرگردان، چراغ راهنمایی و رانندگی و مواردی از این قبیل دارد اما به یکباره می‌بینیم در مناطقی مراکز و مجتمع هایى ایجاد می‌شود که عامل ترافیک می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه امروز یک سامانه ثبت تخلف یعنی یک دوربین و نرم‌افزارهای آن هزینه میلیاردى در بر دارد عنوان کرد: مبالغ تخصیصی ماده ۲۳ آنقدری نیست.

که توسعه رخ دهد، امروز شهر همدان برای هوشمندسازی اصولى نیازمند بودجه و اعتبار بالایى است که در توان شهرداری به تنهایى نیست.

وی با بیان اینکه اگر معتقدیم شهر باید از لحاظ ترافیک مدیریت شود باید از ایجاد مکان‌های تجاری و ساختمان هایى بدون مجوز که از شهرداری هم به هیچ عنوان تاییدیه نمی‌گیرند جلوگیری کرد گفت: باید نظارت لازم در ایجاد این مراکز از طریق اخذ مجوز از شهرداری باشد تا بتوان به صورت یکپارچه ترافیک شهر را مدیریت و کنترل کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *