مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان : ثبت جهانی هگمتانه معماری ایران را به جهانیان نمایان می‌کند.

محسن معصوم‌علیزاده ظهر امروز در نشست خبری پیرو ثبت جهانی هگمتانه اظهار داشت: سال‌های زیادی برای تکمیل پرونده جهانی این اثر تاریخی تلاش شده و خوشبختانه با حذف رقبای بسیار، بالاخره پرونده جهانی شدن هگمتانه امسال به یونسکو ارسال شد.

وی افزود: در حال حاضر دیگر پرونده ارسال شده و کار باید وارد فاز اجرایی شود برای همین نیازمند پای کار بودن دستگاه‌های خدماتی به ویژه شهرداری همدان هستیم.

این مقام مسئول تاکید کرد: محور و منظری که قرار است در پرونده ثبت جهانی هگمتانه بررسی شود یک مسیر تحولی است که می‌تواند معماری و شهرسازی نه تنها همدان بلکه کشور را به جهانیان نمایان کند.

معصوم‌علیزاده عنوان کرد: برای اینکه بتوانیم گردشگران خارجی را وارد همدان کنیم به جهانی شدن هگمتانه نیاز اساسی داریم و بعد از این اتفاق به طور قطع چهره گردشگری همدان تغییر خواهد کرد.

وی با گلایه از اینکه هنوز خیلی از شهروندان همدانی از آثار جهانی شدن هگمتانه بی‌اطلاع هستند، تاکید کرد: با کمک رسانه باید آگاهی‌بخشی در این زمینه برای مردم بیشتر و با انگیزه تر دنبال شود.

مدیرکل میراث فرهنگی همدان همچنین به برگزاری شانزدهمین نمایشگاه گردشگری کشور اشاره کرد و افزود: در این نمایشگاه که از ۱۸ تا ۲۱ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود بعد از استان اصفهان و تهران، همدان بالاترین متراژ غرفه را دارد.

معصوم‌علیزاده تاکید کرد: این نمایشگاه تریبونی است که همدان را بهتر و بیشتر معرفی کند و همچنین باید در حوزه سرمایه‌گذاری نیز از آن بهره‌برداری کنیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۵۰۰ میلیارد ریال اعتبارات از محل سفر رئیس جمهور به حوزه گردشگری همدان اختصاص یافته است، بیان کرد: در حال حاضر ۱۸۰ میلیارد ریال آن در حال ابلاغ است و در دهه فجر نیز ۶۱ پروژه در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دشتی و گردشگری همدان قابلیت افتتاح دارد.

وی همچنین درباره مشاغل خانگی فعال در این حوزه نیز گفت: در حال حاضر ۴۳۴ طرح با ارزش ریالی ۱۹۲ میلیون ریال در بخش مشاغل خانگی معرفی شده که تاکنون ۲۵۰ طرح آن تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان در ادامه نیز با اشاره به طرح‌های تسهیلات روستایی یادآور شد: در استان همدان ۶۴۳ طرح روستایی با ارزش ریالی حدود ۶۰۰ میلیون ریال معرفی شده که ۶۲۵ طرح آن تاکنون پرداخت شده است.

وی در پایان به برگزاری جشنواره زمستانی همدان از ۲۴ بهمن ماه تا ۱۷ اسفند اشاره کرد و گفت: در تلاشیم از ظرفیت‌های زمستانی همدان به ویژه پیست اسکی برای دعوت گردشگران برای حضور در این جشنواره نهایت بهره‌برداری را انجام دهیم.

‌معاون گردشگری میراث فرهنگی همدان نیز گفت: امسال همدان حضور متفاوتی را در نمایشگاه گردشگری خواهد داشت و به عنوان استان پایلوت گردشگری کودک شناخته خواهد شد.

علی خاکسار افزود: حضور در نمایشگاه های گردشگری علاوه بر معرفی هر چه بهتر ظرفیت های استان همدان مسیری است برای ایجاد تعامل بیشتر و جذب سرمایه گذار برای توسعه صنعت گردشگری که در همدان اهمیت ویژه دارد.

وی درباره برگزاری جشنواره زمستانی همدان نیز عنوان کرد: این اتفاق می‌تواند در استقبال گردشگران نوروزی از همدان بسیار اثرگذار باشد.

وی با بیان اینکه جشنواره زمستانی همدان می تواند یک برند معرف برای گردشگری همدان باشد، تاکید کرد: انتظار داریم با تعامل ایجاد شده و پای کار آمدن شهرداری اتفاقات متفاوت تری را نسبت به سال های گذشته شاهد باشیم.

خاکسار به مهمترین برنامه‌های در نظر گرفته شده برای جشنواره اشاره کرد و افزود: تخفیفات اقامتی، خرید و تفریحی در کنار برنامه های مفرح برای و غیر برای، برپایی نمایشگاه صنایع دینی و مسابقات فرهنگی و ورزشی از جمله برنامه های در نظر گرفته شده در جشنواره زمستانی امسال می باشد.

گفتنی است در پایان مراسم از پوستر سیزدهمین جشنواره زمستانی همدان و ثبت جهانی هگمتانه رونمایی شد.

  حواشی نشست خبری مدیرکل میراث فرهنگی همدان

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان ظهر امروز در حالی میزبان رسانه های استان در نشست خبری مربوط به پرونده جهانی شدن هگمتانه بود که این نشست با حواشی همراه بود.

 باوجود اینکه محتوای این نشست و خروجی آن چه در قالب خبر و چه گزارشات تصویری برای معرفی تپه هگمتانه به همگان به عنوان یک مکان تاریخی با ارزش و واجد شرایط برای جهانی شدن مهم بود اما محل برگزاری نشست صدای رسانه ها را درآورد.

باوجود اینکه محل برگزاری کنفرانس خبری آقای مدیرکل با نیت قبلی محوطه هگمتانه در نظر گرفته شده بود تا خبرنگاران ملموس با آنچه قرار است جهانی شود آشنا شوند اما از تمام فضای موجود در این محوطه تنها یک اتاق کوچک برای برگزاری مراسم مهیا شده بود که فضا برای حضور خبرنگارانی که از این نشست استقبال کرده بودند به سختی فراهم بود.

از طرف دیگر باوجود حساسیت هایی که این روزها درباره اخبار مخابره شده و تصاویر منتشر شده از تپه هگمتانه در روند تاثیر‌گذاری برای جهانی شدن آن مطرح است حداقل انتظاری که از دست اندرکاران برگزاری این کنفرانس خبری می رفت این بود که برای انتشار تصاویر تاثیرگذار از این میراث والای تاریخی که قرار است نماینده تاریخ این مرز و بوم در یونسکو باشد از حضور خبرنگاران و عکاسان خبری بیشترین بهره برداری به عمل آید.

از طرف دیگر در این جلسه با اینکه حضور خبرنگاران چشمگیر بود اما پرسش ها روتین مطرح شد و حتی بسیاری از خبرنگاران با سابقه در این حوزه سکوت را به تحلیل و واکاوی عملکردی این حوزه ترجیح دادند و شاید دلیل این امر آن باشد که عملکرد در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی همدان سال‌هاست تبدیل به شعارهای کلامی شده تا حرف‌هایی که در میدان عمل رنگ و بری تحقق یافتن پیدا کرده است.

در این نشست انتظارات جامعه خبری استان از ارائه گزارش عملکردی این سازمان آنچه که باید باشد نبود و متاسفانه حضور حجم بالایی از خبرنگاران باعث شد تا نظم برگزاری و مدیریت جلسه از دست خارج شود.

این در حالی است که خبرنگاران و عکاسان معمولا در نشست های خبری مدتی قبل از آغاز رسمی جلسه در محل حضور دارند اما در این کنفرانس خبری فارغ از افراد که با فاصله زمانی کوتاه از ساعت برگزاری جلسه در این کنفرانس خبری حضور یافتند برای دفعات متفاوتی درب ورودی محل برگزاری جلسه باز و بسته می شد که تمرکز را نه تنها از خبرنگاران بلکه برگزار کنندگان هم گرفته بود.

اگرچه تپه هگمتانه برای این نشست بضاعتی دیگر و بهتری را دارا بود اما تمرکز به اینکه این محفل رسانه ای صمیمی تر و دوستانه تر برگزار شود، کیفیت برگزاری آن را تحت تاثیر قرار داده بود.

بر همین اساس زمانی که محل برگزاری از سوی خبرنگاران و عکاسان مورد نقد قرار گرفته، مدیر کل از آنان عذرخواهی کرد و علت انتخاب این مکان را الزام به آشنایی بیشتر و بهتر خبرنگاران با محوطه تاریخی هگمتانه دانست.

توجیه برای محل برگزاری در شرایطی بود که صدای همهمه و صحبت های درگوشی به قدری فضای این نشست را پر کرده بود که با تذکر مدیرکل همراه شد و محسن معصوم علیزاده در خلال برگزاری این نشست سکوت و توجه بهتر به مباحث را خواستار شد.

با این حال یکی از نکات مثبت و قابل تامل در این نشست این بود که بر خلاف برخی از مسئولان که در نشست های خبری ابتدا به بیان مقدمه‌ای مطول و ارائه آمار و ارقام می پردازند، معصوم علیزاده سعی کرده بود به مواردی اشاره کند که اولویت‌دار‌تر نسبت به مابقی موضوعات بودند.

بر همین اساس مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان سعی داشت با پاسخ های کوتاه و با نوبت همه خبرنگاران را درگیر جلسه کند و با شاید با این روش سعی داشت نظم بهم ریخته جلسه را به آن بازگرداند.

این نشست با اینکه به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ارائه گزارش عملکرد برگزار شده بود ولی معصوم علیزاده ترجیح داد با مقدمه‌ای کوتاه، حرف‌های خود را با محوریت پرونده جهانی شدن هگمتانه پیش ببرد و در پاسخ به سوال خبرنگاران مباحثی را مطرح کند بخشی از این سخنان با بی‌توجهی خبرنگاران همراه بود.

از موارد حاشیه برانگیز دیگر در این مراسم نحوه رونمایی و حتی طرح در نظر گرفته شده برای پوستر جشنواره زمستانی همدان بود.

این طرح که سادگی بیش از حد آن ذوق زدگی خبرنگاران را به همراه داشت در حالی رونمایی شد که پیش از این در سال های ابتدایی برگزاری جشنواره زمستانی برای طراحی پوسترهای این جشنواره نه تنها طرح های متنوعی در نظر گرفته می شد بلکه خود مراسم رونمایی به عنوان یک رویداد خبری مهم برای رسانه های استان به شمار می رفت.

در نهایت نشست خبری مدیرکل میراث فرهنگی همدان بیش از چند ساعت به طول انجامید و بعد از اذان ظهر به پایان رسید با این حال بعد از پایان رسمی مراسم آقای مدیرکل و معاونانش با حوصله به برخی از سؤالات غیررسمی خبرنگاران پاسخ دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *