مدیر ‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: در سی‌امین‌دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار،همدان، ۵ رتبه برتر کشوری در حوزه کتابخانه‌ها عمومی؛ خیر برتر کشوری؛ کتابدار برتر و مسئول کتابخانه برتر، انجمن برتر شهرستانی در سطح ملی کسب کرده است.
عاطفه زارعی ظهر امروز در آیین گرامیداشت سی‌امین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابداراستان همدان با بیان اینکه کتاب و کتابخانه ارتباطی ناگسستنی با هم دارند و کتابداران به عنوان مشاوران امین اطلاعات حلقه واسط این ارتباط هستند اظهار کرد: تنها وجود کتابخانه دلیل بر اقدامات کتابخوانی نیست بلکه وجود متخصصانی آشنا با کتاب که کتابخانه را پویا و زنده نگه دارند و با اقدامات و فعالیت‌های فرهنگی کتاب محور به آن معنا و تداوم می بخشند.

وی با اشاره به اینکه اگر کتاب، این امانتدار کلام الهی نبود، انسان مجبور به تکرار تجربه‌ها و در نتیجه عدم پیشرفت و توسعه بود و انسان هرگز به جایگاهی که امروز در آن ایستاده نمی‌رسید افزود: در جهان امروز تحقق جامعه دانش‌بنیان امر مسلم و غیرقابل انکار است و کتاب و کتابخوانی رکن اساسی در تحقق تولید دانش‌بنیان، اشتغال آفرین به حساب می‌آید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به ایکه عمق بخشی به اندیشه‌ها تنها از عهده کتاب برمی‌آید و قدرت اندیشیدن و تأمل کردن را به آدمی می‌بخشد ادامه داد: به همین منظور جامعه‌ای پویا و مصون از جنگ‌های فرهنگی و لشگرکشی‌های مجازی تنها با انس و الفتی ناگسستنی با کتاب رقم می‌خورد.

وی خاطرنشان کرد: کتاب مطالعه انتقادی، میدان دید و افق تفکر آدمی را گسترش داده و جایی برای جولان مفاهیم سخیف نخواهد داد از همین رو تفکر انتقادی، تجزیه و نگاه تحلیل‌گر مهارت‌هایی است که انسان در عصر هوشمند باید به آنها مجهز شود و تعمیق آن از دوران کودکی و با محوریت کتاب محقق می‌شود.

زارعی با بیان اینکه لحظه‌ای غفلت از کتاب و ترویج کتابخوانی جایز نیست چراکه از مهمترین عوامل جهاد تبیین به شمار می‌رود افزود: کتابخانه‌های عمومی و کتابداران از اساس مهم و حیاتی برای انجام این فرضیه الهی هستند و باید به این باور برسند که می‌توانند در جنگ بزرگ روایت‌ها، نقطه ثقلی برای فرهنگ غنی ایران اسلامی باشند.

وی با تاکید بر اینکه کتابداران امروز در خط مقدمه جبهه فرهنگی کشور هستند گفت: حرکت در مسیر تقویت دانش عمومی مردم، آموزش مهارت زندگی، افزایش سواد اطلاعاتی و شهروندی به کودکان و نوجوانان یکی از مأموریت‌های مهم کتابخانه‌های عمومی است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بیان کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سرمایه‌گذاری عظیمی در بحث زیرساخت‌های کتابخوانی به ویژه کتابخانه‌های عمومی داشته و دولت مردمی سیزدهم با توجه به عدالت فرهنگی که پیشه خود کرده جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌ها و سیاست‌های کلانش تعریف کرده است.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه‌های عمومی محلی هستند که مردم شریف و ولایت مدار می‌توانند علاوه بر استفاده از خدمات سنتی کتابخانه‌ای مثل قسمت امانت و سالن‌های مطالعه نیازهای اطلاعاتی در حوزه های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی خود تامین کنند اضافه کرد: امروزه کتابخانه‌های عمومی برای خود مسئولیت‌های اجتماعی تعریف کردند و خدماتی را برای بهبود کسب و کارها و سبک زندگی فردی اجتماعی ارائه می‌دهند.

۵ رتبه برتر کشوری در حوزه کتابخانه‌ها عمومی

زارعی یادآور شد: در راستای تحقق فرهنگ کتاب و کتابخوانی، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در سی‌امین‌دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار ۵ رتبه برتر کشوری در حوزه کتابخانه‌ها عمومی؛ به دست آورده است؛ آذر صلح میرزایی از شهرستان ملایر، خیر برتر کشوری؛ محبوبه احمدوند، از کتابخانه ولایت ملایر، کتابدار برتر؛ و طیبه عبدلی‌مرویلی، مسئول کتابخانه برتر؛ حسینعلی شرکائی، فرماندار شهرستان ایدآباد، انجمن برتر شهرستانی در سطح ملی کسب کردند.

وی با اشاره به اینکه همکاری دستگاه‌های فرهنگی با محوریت کتابخانه‌های عمومی در روستاها باعث شد در هشتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب سه روستا از استان همدان حائز رتبه برتر شوند ادامه داد: روستای ویان در شهرستان کبودراهنگ، شاهنجرین در شهرستان درگزین و اشترمل در شهرستان تویسرکان جزو روستاهای برگزیده دوستدار کتاب در سال جاری شدند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار کرد: در طول یک سال گذشته بیش از ۱۰ هزار فعالیت فرهنگی اجرا و به ثبت رسیده، فعالیت‌هایی همچون نشست‌های کتابخوان، معرفی و نقد کتاب، نمایشنامه خوانی و کارگاه‌های فرهنگی و آموزشی.خیرین یاریگر کتابخانه‌های عمومی

وی در بخش دیگر از سخنانش خاطرنشان کرد: برای افزایش ضریب نفوذ کتابخانه‌های عمومی در جامعه نیاز به کمک همه مردم و دستگاه‌ها داریم به طوری که خوشبختانه تفاهمنامه همکاری متعددی با دستگاه‌های مختلف از جمله با آموزش و پرورش منعقد شده و ارتباطات خوبی بین مدرسه و کتابخانه ایجاد شده است.

زارعی با تاکید بر اینکه از ظرفیت مردمی در حوزه خیرین کتابخانه ساز نیز به ویژه در اهدا و نذرکتاب، تأمین کتاب‌های مورد نیاز و تعمیر و ساخت کتابخانه می‌توان استفاده کرد ادامه داد: تا کنون بزرگترین خیرین حوزه کتاب و کتابخانه در استان همدان بودند که خانه خود و کتابخانه‌های ارزشمندشان را پیرو توصیه‌های مقام معظم رهبری وقف کار فرهنگی کردند.

وی در پایان از همه مردم درخواست کرد یاریگر کتابخانه‌ها باشند چراکه اشخاص حقیقی و حقوقی که در حوزه احداث کتابخانه‌های عمومی یا خرید منابع ورود کنند می‌توانند از معافیت‌های مالیاتی نیز بهره گیرند.

در پایان این مراسم از کتابخوانان برتر در گروه‌های سنی، خردسال، کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال تقدیر به عمل آمد. از کتابداران برتر استانی، کتابخانه‌های برتر استان، خیرین برتر استان و همراهان کتابخانه‌های عمومی در اجرای برنامه‌ها تقدیر به عمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *