رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: ۶۰ هزار بیمار مبتلا به بیماری دیابت در سامانه سلامت مرکز بهداشت استان همدان ثبت شده‌اند.

راضیه سادات میرمعینی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم ۱۰ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال استان مبتلا به دیابت باشند، اظهار داشت: اما آنچه تاکنون در سیستم بهداشتی شناسایی و تحت مراقبت هستند برابر با ۶۰ هزار بیمار است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر بیماران در سنین بالای ۳۰ سال هستند، تصریح کرد: به منظور شناسایی و تشخیص هرچه زودتر دیابت در بیماران، برای افراد بالای ۳۰ سال در مراکز خدمات جامع سلامت استان غربالگری دیابت انجام می‌شود.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: در مراکز خدمات جامع سلامت، مواردی مانند قد و وزن، چاقی، اضافه وزن، خطرسنجی ابتلا به سکته‌های قلبی و مغزی، قند و چربی بیماران بررسی و کنترل می‌شود.

میرمعینی با اشاره به اینکه مراجعه آقایان به مراکز بهداشتی کمتر از خانم‌ها است، اظهار داشت: به همین خاطر آمار تشخیص دیابت در زنان بیشتر از مردان است.

وی گفت: در طول آزمایشگاه‌هایی که از بیماران گرفته می‌شود اگر تشخیص قندخون بالا یا چربی خون بالا داده شود، بیمار از طریق سیستم بهداشت به پزشک متخصص ارجاع داده می‌شود.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر اینکه دیابت یک بیماری خاموش است و معمولا بیماران زمانی متوجه بیماری خود می‌شوند که پنج سال از ابتلای آن‌ها به این بیماری گذشته، تصریح کرد: ۹۵ درصد از بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ و پنج درصد هم از نوع یک هستند.

میرمعینی با بیان اینکه آموزش و خودمراقبتی در بیماران دیابتی تیپ۲ حائز اهمیت است، افزود: تغذیه سالم، شیوه صحیح زندگی و تحرک در پیشگیری و درمان دیابت نوع ۲ تاثیر زیادی دارد.

وی با بیان اینکه ابتلا به دیابت سبب بروز بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود، اظهار داشت: بیماران مبتلا به دیابت را برای ویزیت قلب و چشم به پزشک متخصص ارائه داد.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه دیابت نوع۲ در مراحل ابتدایی علائم خاصی ندارد، گفت: اما بیماران تیپ یک، دچار علائم ناگهانی و پر سر و صدا می‌شوند.

میرمعینی با تاکید بر اینکه دیابت نوع۲، پایه ژنتیکی دارد، تصریح کرد: افزایش وزن، کم تحرکی، مصرف دخانیات و تغذیه نامناسب، از عوامل و فاکتورهای خطر ابتلا به دیابت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *