آبرسانی به همدان این روزها در مرحله پایانی قرار گرفته و چیزی به پایان این طرح باقی نماینده است.

از زمانی که بارش ها در استان همدان کم شد و آب های سطحی روز به روز کاهش پیدا کرد، مسئولان در تلاش بودند تا از روش‌های مختلف به مردم وضعیت ایجاد شده را هشدار دهند تا جایی که فرماندار و مدیران آبی استان بارها تذکر داده بودند که آب در همدان تنش زا شده و وضعیت مناسبی ندارد.

حتی در بازه‌ای از زمان در سال گذشته تاکید شد که سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب آشامیدنی به زودی خشک می شود اما گویا با تدابیری که در نظر گرفته شد این اتفاق به درازا کشید و در نهایت تابستان امسال بود بهره برداری از این سد به حداقل میزان ممکن رسید.

مرداد ماه امسال وضعیت آب در همدان به شکلی پیش رفت که مسئولان مجبور به قطعی های طولانی مدت آب در روز شدند تا بتوانند شرایط را کنترل کنند.

از طرفی چون ظرفیت سد رو به اتمام بود شرکت آب منطقه ای استان و آب و فاضلاب نیز برای تامین آب آشامیدنی همدان به حفر چاه و کمک گرفتن از چاه های کشاورزی اقدام کردند و با تانکرهای آبرسان، آب مورد نیاز مناطقی از شهر که به دلیل شرایط موجود در شبکه توزیع قطعی های طولانی تری را پشت سر می گذاشتند، آبرسانی کردند.

مردم در این مدت با صبر و همدلی پای کار آمدند و تعداد زیادی از کشاورزان با شرکت در طرح نذر آب،چاه ها و قنات های خود را به طور رایگان در اختیار آب و فاضلاب گذاشتند تا دست در دست هم برای مدیریت بحران پیش آمده آب هم قدم شوند.

در این میان مقامات و نمایندگان دولت از وزیر کشور گرفته تا وزیر نیرو نیز وقت و بی وقت به همدان آمدند تا از نزدیک بر روی اجرای درست و سریع پروژه تالوار که نقطه امید حل موضوع آب در این استان است نظارت دقیق داشته باشند چرا که این پروژه در حال حاضر با ضرب الاجل تعیین شده رئیس جمهور که اوایل مرداد ماه در سفر به همدان تاریخ پایان آن را ۲ ماه آینده اعلام کرد به ضرورت و اولویت اهم دولت سیزدهم تبدیل شده است.

در این زمان کوتاه کمتر از چند ماه پروژه آبرسانی از تالوار به همدان به اندازه ای پیشرفت داشته است که گفته می شود دولت سیزدهم با کار جهادی توانسته زمان دو سه ساله را به چندماه کار شبانه روزی کاهش دهد.

اگرچه در این مدت تعداد زیادی از پرسنل، کارشناسان و مدیران در استان درگیر تسریع در فرآیند عملیاتی تالوار شده اند اما تاکید دولت سیزدهم حل مشکل آب مردم همدان بود و لاجرم باید برای تحقق این وعده همه به میدان عمل می آمدند.

بر همین اساس اعتبارات زیادی هم از سوی دولت برای تکمیل آبرسانی از تالوار به استان تزریق شد تا موانعی که باعث کند شدن و عقب افتادگی پروژه می شود از میان برداشته شود.

در حال حاضر بیش از ۷۰ چاه کشاورزی به مدار بهره برداری آب در همدان اضافه شده و در اختیار شبکه توزیع قرار دارد، تعدادی نیز توسط شرکت آب و فاضلاب استان و آب منطقه ای در برخی مناطق از جمله آق حصار حفر شده تا بتواند آب مورد نیاز شهر را تامین کند.

وزیر کشور در سفر اخیر خود به همدان وعده داده است که در مرحله اول در این هفته مشکل آب همدان به شکل اضطراری حل می‌شود و چند هفته آینده به طور کامل حل خواهد شد.

احمد وحیدی، گفت: مسیر اضطراری با پیش‌بینی صورت گرفته انجام می‌شود و مسیر اصلی هم از سد تالوار که دارای آب پایدار خوبی است منتقل خواهد شد.

استاندار همدان نیز اعلام کرده که در کنار اقدامات انجام شده خط اضطراری ۱۶ کیلومتری معروف به بای پس نیز تکمیل شده و در حال اتمام خطوط لوله گذاری آن هستیم.

علیرضا قاسمی فرزاد، اظهار داشت: عملیات اجرایی پروژه آبرسانی به همدان از اواخر فروردین و ابتدای اردیبهشت امسال از سر گرفته شد و بعد از ۱۸ سال عقب افتادگی ظرف چندماه پیشرفت بالایی پیدا کرد.

وی با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته در طول چهار ماه گذشته بسیار ارزشمند است و پیشرفت فیزیکی این پروژه، با گذشته قابل قیاس نیست، گفت: این طرح دارای سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع ۵۷۶ متر است که ایستگاه شماره یک و ۲ هر کدام ۲۲۰ متر و ایستگاه شماره سه ۱۳۶ متر طول پمپاژ دارد.

در همین راستا مدیر عامل آب منطقه ای استان همدان نیز اعلام کرد: لوله گذاری تالوار از مبدا به مقصد به طور کامل پایان یافته و طرح اضطراری نیز تکمیل شده است.

محمد ضروری اظهار داشت: تمام تلاش ما این است که در موعد مقرر و وعده داده شده به مردم طرح آبرسانی به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: در مرحله نخست ۶۰۰ لیتر بر ثانیه آب در همدان تامین شده و در فاز دوم که برای اتمام حداقل به چندماه زمان نیاز دارد، همچنین حدود هزار و ۲۰۰ لیتر آب در ثانیه از تالوار وارد همدان می شود.

وی در خصوص اعتبارات پروژه تالوار نیز عنوان کرد: تاکنون ۸۵۰ میلیاردتومان برای تالوار در اختیار شرکت آب منطقه ای قرار گرفته که از محل اعتبارات سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ می باشد.

ضروری تاکید کرد: برای اتمام پروژه تالوار مقرر شده تا هزار میلیارد دیگر نیز از اعتبارات سال جاری به شرکت آب منطقه ای اختصاص یابد که در حال حاضر ۲۰۰ میلیارد تومان آن در اختیار قرار گرفته و ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر هم ظرف چند روز آینده به استان اختصاص می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *