نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان گفت: اینکه برخی تسهیلات برای مستاجران در نظر گرفته شده خوب است، اما متاسفانه بانک‌ها با متقاضیان همکاری لازم را ندارند که نیازمند نظارت و ورود جدی مسئولان است.

آیت الله  حبیب الله شعبانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته همدان  اظهار داشت: دولت بودجه‌های خوبی را در اختیار استان به منظور حل مشکل آب قرار داده که نیاز است مسئولان هم توجه ویژه به اصلاح شبکه توزیع آب در همدان داشته باشند.

شعبانی با بیان اینکه شبکه توزیع آب سال‌هاست در همدان مشکل دارد، عنوان کرد: مسئولان از فرصت پیش آمده استفاده و زیرساخت ها را احیا و اصلاح کنند.

وی افزود: رودخانه‌های زیادی در همدان وجود دارد که در فصل زمستان آب آن ها بی استفاده می ماند و مورد استفاده کشاورزان هم‌نیست، تدابیری در نظر گرفته شود که بتوانیم از این منابع آب ذخیره کنیم.

وی خواستار مطالعات آینده پژوهشی در طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای استان شد و گفت: متاسفانه در استان برخی طرح‌ها در ۳۰ سال گذشته اجرا شده که امروز آب را با مشکل مواجه کرده است بر همین اساس نیازمند مطالعات جامع در اجرای طرح‌های عمرانی هستیم تا در آینده بحران ساز نشود.

امام جمعه همدان به دیدار رهبر معظم انقلاب با هئیت دولت اشاره کرد و ادامه داد: در این دیدار مساله مسکن مطرح شد که جا دارد تاکید کنم در استان ما مسکن عقب افتاده است و نیازمند توجه جدی است.

شعبانی بیان کرد: اینکه برخی تسهیلات برای مستاجران در نظر گرفته شده خوب است اما متاسفانه بانک‌ها با متقاضیان همکاری لازم را ندارند که نیازمند نظارت و ورود جدی مسئولان است.

وی با اشاره به اینکه لازم است خدمات دولت در جامعه ظهور و بروز داشته باشد، تاکید کرد: در دولت‌های گذشته وعده‌هایی به مردم داده شده که مردم خود را با آن مطابق نمی‌دانند، بر همین اساس وعده‌های دولت باید مطابق واقعیت‌های اجتماعی باشد و مردم آن را در زندگی خود ببینند.

وی افزود: دولت سیزدهم برنامه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خوبی دارد اما نباید این برنامه ها باعث ناهنجاری در جامعه شود به نحوی که دولت باید به گونه‌ای رفتار کند که مراقب هنجارها و نظام ارزشی کشور باشد.

امام جمعه همدان با زنده نگهداشتن یاد و خاطره آیت الله ناصری، گفت: تشیع این روحانی بزرگ درس عبرتی برای روحانیت و حتی دشمنان بود به طوریکه دشمن همواره سعی دارد بین مردم و روحانیت فاصله بیندازد اما با تشیع شکوهمند این عالم عالیقدر که گفته می شود در آن بیش از ۳۰۰ هزار نفر شرکت داشتند، فهمید که ارتباطی وثیق بین مردم و روحانیت است.

شعبانی با بیان اینکه جامعه روحانیت وکیل مدافع منافع مردم است، عنوان کرد: روحانیت باید سلوک مردمی داشته باشد و در عین حال که از آرمان های امام و رهبری جدا نمی شود در کنار مردم بوده و مدافع منافع آنان باشد.

وی همچنین به مشکلات بانکداری اشاره کرد و گفت: نظام بانکداری ما دو مشکل جدی دارد که یکی از آن به روز رسانی نشدن قوانینش است به طوریکه سبب شده مشکل شرعی برای برخی تسهیلات که به صورت صوری است ایجاد شود و ربا شکل گیرد.

وی ادامه داد: موضوع دوم قانون پولی و بانکی این است که عملیاتی و اجرایی نیست به طوریکه امروزه بانک ها خالق پول شده اند که باعث می شود سود زیادی نصیب بانک و تورم بالایی هم سهم جامعه شود.

امام جمعه همدان با انتقاد از اینکه بانک‌ها تبدیل به بنگاه‌های اقتصادی شده‌اند، گفت: متاسفانه بانک‌ها خود را رقیب تولید کنندگان می‌دانند و این موضوع هم مشکل رئیس شعبه و بانک نیست بلکه این سیستم بانکداری و قانون ما است که نیازمند اصلاح  است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *