استاندار همدان گفت: اگر بر مبنای فرهنگ اعتقادی و فرهنگ اصیل ایرانی در جامعه رفتار کنیم مشکلی نخواهیم داشت اما سردرگمی‌های ایجاد شده و برنامه‌های دشمنان باعث شده از مسیر درست فرهنگی خود فاصله بگیریم.

علیرضا قاسمی فرزاد در مراسم «گرامیداشت روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی استان همدان» با تب یک این روز و سالروز ورود اولین گروه از آزادگان به کشور، اظهار داشت: تحت هیچ شرایطی آزادگان سرافراز در چنگال دژخیمان از عقاید اصولی خود دست برنداشتند و رژیم بعث عراق نه تنها دشمن بشریت بود بلکه از اساس با دین، اعتقادات، فرهنگ و مذهب دشمنی داشت.

وی با بیان اینکه نگاه رژیم بعث عراق این بود که انسان‌ها از مسلک و مرام غیردینی تبعیت کنند، گفت: اسارت دانشگاه انسان‌سازی و خودسازی بود که درس پایمردی انسانیت و پایداری می‌آموخت.

استاندار همدان در ادامه با اشاره به حضور خود برای دومین بار در جمع سمن‌ها و تشکل‌ها بیان کرد: اعتقاد دارم برای رشد و تعالی کشور و به ویژه فرهنگ جامعه باید با اقشار مختلف و فعالان اجتماعی ارتباط نزدیک داشته و از دیدگاه و نظرات آنها برای بالندگی و رشد و شکوفایی فرهنگ جامعه استفاده کنیم.

قاسمی‌فرزاد با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری از ابعاد مختلف فقر در زوایای گوناگون فرهنگ به طور عام رنج می‌بریم، افزود: اگر بر مبنای فرهنگ اعتقادی و فرهنگ اصیل ایرانی در جامعه رفتار کنیم مشکلی نخواهیم داشت اما سردرگمی‌های ایجاد شده و برنامه‌های دشمنان باعث شده از مسیر درست فرهنگی خود فاصله بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه به فرامین رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور در باب جمعیت و جوانی جمعیت اعتقاد داریم، تصریح کرد: این مهم نیاز به فرهنگ و فرهنگ‌سازی درست دارد البته وظیفه دولت نیز زمینه‌سازی است.

استاندار همدان به موانع و دست‌اندازه‌ای پیش روی جوانان در بحث ازدواج و تشکیل خانواده اشاره کرد و ادامه داد: از مجموعه سمن‌ها انتظار داریم که همه دست به دست هم فرهنگ عمومی جامعه را به سمت فرهنگ ایرانی، اسلامی و دینی، سوق دهیم.

قاسمی‌فرزاد در خصوص مطالبه سمت‌ها در بحث تقویت زیرساخت‌های شهرک‌های فناوری و خانه‌های خلاق خاطرنشان کرد: به این موضوع باور داریم و در این رابطه به شرکت شهرک‌های صنعتی و پارک علم و فناوری مسولیت دادیم که وارد کار عملی و اجرایی شوند.

وی به مصوبات و اعتبارات خوب اختصاصی در سفر استانی رئیس جمهور اشاره کرد و یادآور شد: توسعه پایدار در کشاورزی، صنعت، گردشگری و خدما را باید در خلال توجه به دانش‌بنیان‌ها داشته باشیم. 

استاندار همدان با تاکید بر اینکه عرصه اقتصادی عرصه رقابت‌ها است، اظهار داشت: با دیپلماسی قوی جمهوری اسلامی رابطه ما با دنیا تقویت خواه شد و دشمن ظالم در برابر خواسته‌های به حق ما قطعاً تسلیم خواهد شد و در مراودات اقتصادی آتی خود با دنیای اقتصاد باید بتوانیم قدرت رقابت را حفظ کنیم.

قاسمی‌فرزاد با بیان اینکه با روش‌های سنتی و پر هزینه نمی‌شود قدرت رقابت با دنیای اقتصاد را حفظ کرد، گفت: باید کیفیت محصولات ارتقا، بهره‌وری افزایش و هزینه تولید کاهش یابد.

وی با تأکید بر اینکه حمایت دولت باید منطقی باشد و حمایت‌ها نمی‌تواند تا الابد و با قیمت‌های ساختگی باشد، بیان کرد: برای توسعه پایدار باید به سمت دانش‌بنیان کردن فعالیت‌ها برویم که مکان آن خانه‌های دانش‌بنیان خلاق و پارک علم و فناوری است.

استاندار همدان با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری و خانه‌های دانش‌بنیان، مراکز ایجاد اشتغال هستند، افزود: ایجاد اشتغال با پشت میزنشینی جز در هم تنیدگی ساختار اداری و فربه شدن سیستم دولتی نتیجه‌ای ندارد.

قاسمی‌فرزاد در ادامه خواستار توسعه خانه جوان در راستای مطالبه سمت‌ها به منظور اختصاص فضای مستقل به تشکل‌ها شد و تصریح کرد: برگزاری جلسه تخصصی با سمت‌ها نیز جزو برنامه کاری است.

وی با تاکید بر اینکه در انتصابات سعی شده در مجموعه‌های کلیدی و ارکان از جوانان انتخاب شود، ادامه داد: قطعا کارآمدی از ویژگی‌های لازم برای انتصاب جوانان است تا امور و شیونات مردم را به آنها بسپاریم چرا که فرصت سعی و خطا نداریم‌.

استاندار همدان با اشاره به برخی شاخصه‌های مورد در انتصاب جوانان خاطرنشان کرد: به جوانان اعتماد داریم و اعتماد خواهیم کرد و فسادستیری، پاکدستی، عدالت محوری، اعتقاد راسخ به مبانی اعتقادی، دینی و ولایت جزو اصول تفکیک ناپذیر انتصابات است.

قاسمی‌فرزاد با بیان اینکه با توجه به افزایش هزینه‌های درمانی فعالیت سمن‌های مرتبط و فعال در این زمینه قابل تقدیر است، یادآور شد: حاکمیت، دولت و فرمانداران از این مجموعه‌ها حمایت می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه نگاه دولت، نگاه عدالت‌محور است، اظهار داشت: فارغ از سلایق سیاسی به سمن‌ها در صورتی که مرام، مسلک و رویکرد آنها خدمت و منافع عمومی باشد، کمک و حمایت می‌کنیم و به سلایق شخصی افراد کاری نداریم. 

استاندار همدان با اشاره فعالیت برخی سمن‌ها در حوزه بحران‌های خانواده گفت: محیط خانواده باید محیطی امن و توام با آرامش باشد؛ در فرهنگ عمومی، قرآنی، اسلامی و ایرانی ما پدر و مادر دو شخصیت محترم هستند و با تربیت آنها فرزندان باید آینده ساز کشور باشند.

قاسمی‌فرزاد علت پناه بردن برخی مردان به اعتیاد و گزینه‌های نامربوط را ناملایمات دانست و بیان کرد: همین موضوع نیز موجب بروز رفتارهایی همچون کتک زدن، گرایش به اعتیاد و حتی طلاق می‌شود.

وی به تاکید رهبر معظم انقلاب به تحکیم بنیان خانواده اشاره کرد و افزود: بانوان عمود خیمه در ساختار خانواده هستند و در خانواده‌ موفق محوریت با زنان است؛ البته باید مرد نیز وظیفه اصلی خود را انجام دهد.

استاندار همدان سفر رئیس جمهور به استان را با حضور و استقبال مردم بسیار خوب و به یاد ماندنی دانست و تصریح کرد: اعتبارات سفر تخصیص نمی‌یابد که توزیع کنیم بلکه رویکرد دولت حل مشکلات به ارث رسیده از دولت‌های گذشته است.

قاسمی‌فرزاد یکی از مشکلات را پروژه‌های نیمه کاره برشمرد و ادامه داد: عزم دولت بر اتمام پروژه‌های با پیشرفت بالای ۵۰ درصد است.

وی با اشاره به تفکیک اعتبارات مد نظر و پروژه‌های تعریفی با حضور معاون اجرایی و معاون اول با توجه به کثرت پروژه‌های نیمه تمام، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین پروژه‌ها برطرف کردن کمبود و قطعی آب است که در طول ۱۷ سال پروژه انتقال آب ۴۰ درصد پیشرفت داشته و در دولت سیزدهم به ۹۰ درصد پیشرفت رسیده است.

 استاندار همدان خواستار همراهی و صرفه جویی مردم در مصرف آب شد و گفت: مخازن ذخیره آب به شدت تخلیه شده و پاسخگوی مصرف نیست البته برنامه‌ای برای قطعی نداشتیم اما مصرف بالا رفته است.

قاسمی‌فرزاد با اشاره به طراحی برنامه برای ساخت مخازن جدید و انتقال آب، بیان کرد: این در حالی است که دولت کمبود اعتبار دارد اما دولت بنا دارد غفلتی در مورد مسائل مختلف از جمله زیرساخت‌ها، اشتغال و مسکن نباشد.

وی در بخش دیگر سخنانش بابیان اینکه همه علاقه‌مندند در بحث انتصابات ورود کنند، یادآور شد: انتصابات بحث تخصصی است و حتما از مشاوره و نظرات استفاده می‌کنیم اما اگر نظر کسی غالب و اجرا نشد در جایگاه مطالبه‌گر نقد غیرمنصفانه کند، جفا است.

استاندار همدان با اشاره به تاکید رهبری بر تبیین و جهاد تبیین، تصریح کرد: نباید مخرج مشترک با دشمن داشته باشیم چه رسد به آن که برخی، مطالب کذب را در فضای مجازی منتشر کنند؛ نقد منصفانه را به جان دل می‌خریم اما نیاز به همراهی همسویی و کمک داریم.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان نیز در این جلسه اظهار داشت: دولت سیزدهم با نامگذاری به نام دولت مردم، دست تمام تشکل‌ها، مجموعه‌ها، موسسات و انجمن‌ها را می‌فشارد.

غلامرضا فریدونی با بیان اینکه تلاش بر این بوده دوره رخوت کرونا را پشت سر گذاشته و دوره فعال سمن‌ها را آغاز کنیم، گفت: این سومین جلسه در دولت سیزدهم و در یک سال با حضور فعالان در این عرصه با نماینده دولت در استان است.

وی با تاکید بر اینکه امید است این دولت، امور اجتماعی و ورزش و جوانان خدمات شایسته ای ارایه دهند، بیان کرد: امور اجتماعی در استان مسیول کمیته مشارکت‌های کنگره هشت هزار شهید در سال ۱۴۰۲ است و آماده دریافت نظرات و پیشنهادات سمن‌ها برای برگزاری هرچه بهتر این برنامه هستیم.

گفتنی است در این مراسم نمایندگان تعدادی از سمت‌ها به ارایه گزارش و بیان مطالبات و دغدغه‌های خود پرداختند و در پایان نیز از تعدادی از آزادگان حاضر تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *