مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: موارد ابتلا به بیماری تب مالت در استان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

جلال‌الدین بطحایی با بیان اینکه تب مالت یک بیماری مشترک بین انسان و دام است، اظهار داشت: این بیماری چندین نوع گونه میکروبی دارد که از دام آلوده به انسان منتقل می‌شود.

وی گفت: بیماری تب مالت در غرب و شمال غرب کشور تبدیل به یک بیماری بومی شده و این مناطق را بیش از سایر مناطق درگیر کرده است.

 مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر اینکه همدان جزو استان‌هایی است که بروز تب مالت در آن بالا بوده است، اظهار داشت: کنترل این بیماری نیاز به همکاری درون بخشی دارد و باید دستگاه‌هایی مانند دامپزشکی، جهاد کشاورزی، امور عشایر، استانداری، فرمانداری و بخشداری به کمک ما بیایند.

بطحایی با بیان اینکه بر اساس آمار سال گذشته، ۶۸ درصد موارد مبتلا به تب مالت مربوط به مردان بوده است، گفت: ۳۲ درصد مبتلایان هم خانم‌ها بودند که در مقایسه با سال قبل، تفاوت چندانی نداشته است.

وی با تاکید بر اینکه بیش از ۸۰ درصد موارد ابتلا به تب مالت مربوط به مناطق روستایی بوده، تصریح کرد: ۱۸ و نیم درصد هم مربوط به جامعه شهری بوده است.

مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه عمده فعالیت پیشگیرانه ما باید بر روی دامداری‌ها باشد، گفت: بیماری تب مالت در کمین همه گروه‌های سنی است و حتی کودکان زیر ۵ سال را هم درگیر می‌کند.

بطحایی با اشاره به اینکه بیماران مبتلا را از نظر سابقه مصرف لبنیات غیر پاستوریزه مورد بررسی قرار دادیم، اظهار داشت: ۷۴ درصد از مبتلایان تب مالت، سابقه مصرف لبنیات سنتی و غیرپاستوریزه داشتند.

وی افزود: ۸۳ درصد از بیماران مبتلا هم سابقه تماس با دام آلوده را داشتند.

مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه بانوان خانه‌دار روستایی و عشایر هم به واسطه تماس با دام، در معرض ابتلا به این بیماری هستند، گفت: یک چهارم موارد مبتلا مربوط به خانم‌های خانه‌داری است که با دام در تماس هستند‌.

بطحایی با اشاره به اینکه ۹ درصد از موارد مبتلا به تب مالت در استان، مربوط به دانش‌آموزان است، تصریح کرد: این افراد به واسطه تماس با دام و کمک به خانواده در امور دامداری به این بیماری مبتلا شده‌اند.

وی با بیان اینکه از نظر موارد ابتلا به تب مالت، بالای نرم کشوری هستیم، گفت: این بیماری در مناطق غربی کشور بیشتر شده است.

مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر اینکه موارد مثبت ابتلا به تب مالت در استان نسبت به سال قبل افزایش داشته است، اظهار داشت: هدف ما برنامه‌ریزی برای کنترل این بیماری است.

بطحایی با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی هم باید منطقه‌ای باشد، گفت: چون جا‌به‌جایی دام در کل منطقه صورت می‌گیرد بنابراین تا زمانیکه دام‌ها پلاک‌دار نشوند، سوابق واکسیناسیون دام‌ها ثبت نشود و خرید و فروش دام در مراکز تحت نظر دامپزشکی انجام نشود، کنترل بیماری تب مالت مشکل است.

وی با بیان اینکه یکی از علل اصلی ابتلا به تب مالت مربوط به مصرف لبنیات سنتی و غیر پاستوریزه است، اظهار داشت: باید روش استفاده از لبنیات سنتی و نحوه تماس با دام در روستاها به مردم آموزش داده شود‌.

مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: علائم تب مالت می‌تواند شامل تب، درد مفاصل و خستگی باشد که اغلب با آنتی‌بیوتیک قابل درمان است.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.