مسئول واحد شکایات معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به فعالیت غیرقانونی برخی مراکز درمانی به ویژه در بخش زیبایی گفت: به طور میانگین ماهیانه پنج تا شش مرکز درمانی غیرمجاز در همدان پلمب می‌شود.

علی اکبر شاهمرادی با بیان اینکه در تیر ماه امسال شش مرکز غیرمجاز ارائه دهنده خدمات پزشکی در همدان پلمب شده است، اظهار داشت: به طور میانگین ماهانه بیش از پنج مرکز متخلف شناسایی و پلمب می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشترین شکایات مربوط به انجام اعمالی مانند لیرز، بوتاکس و کاشت مو توسط افراد غیر پزشک است تصریح کرد: عمده این افراد یا منشی‌های پزشکان هستند که به صورت تجربی کار را یاد گرفتند و یا با داشتن یک گواهی آموزشی، خود را مجاز به دخالت در امور پزشکان می‌دانند.

مسئول واحد شکایات معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان و برخورد با با تاکید بر اینکه اگر اعمال زیبایی توسط پزشک متخصص انجام شود و مشکلی پیش بیاید، مسئولیت پرداخت خسارت به بیمار بر عهده پزشک است، گفت: اما درباره افراد غیر پزشک اینگونه نیست وهیچ‌گونه مسئولیتی قبول نمی‌کنند.

شاهمرادی با بیان اینکه دخالت در امور پزشکی و استفاده از مطب پزشکان توسط افراد غیر پزشک، از مهمترین مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم، عنوان کرد: در ماه گذشته ۴ مورد تخلف و دخالت در امور پزشکی شناسایی شده که یک مورد از آن مربوط به تزریق بوتاکس در منزل بوده است.

وی افزود: یکی از موارد تخلف هم مربوط به اپراتور یک مطب بود که بدون حضور پزشک اقدام به لیرز درمانی برای بیماران می‌کرد.

مسئول واحد شکایات معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان از پلمب دو مرکز مامایی توسط بازرسان معاونت درمان خبر داد و گفت: در این دو مرکز سقط غیرقانونی انجام می‌شد.

شاهمرادی افزود: این ماماها دارای مدرک کارشناسی این رشته بودند و پروانه هم داشتند اما اقدام به انجام سقط غیرقانونی آن‌ها برای بیماران تخلف محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشتر این مراکز غیرمجاز در نقاط حاشیه‌ای شهر هستند، اظهار داشت: از طریق گزارش‌های مردمی و سرکشی از اماکن، متخلفان شناسایی و به مراکز قضایی معرفی می‌شوند. پس از دریافت گزارش‌های مردمی، همکاران ما برای راستی آزمایی به محل مورد نظر اعزام می‌شوند.

مسئول واحد شکایات معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان با گلایه از اینکه چرا باید مردم با سلامتی خود بازی کنند و از خدمات مراکز غیرمجاز استقبال کنند، اظهار داشت: مهم‌ترین علت افزایش تعداد مراکز درمانی غیرمجاز، مربوط به مراجعه زیاد مردم به افراد غیر پزشک است.

شاهمرادی با بیان اینکه علت دیگر این امر ناشی از ضعف قانون است، تصریح کرد: مجازات دخالت در امور پزشکی، فقط ۵ میلیون تومان جریمه است

وی با تاکید بر اینکه مراکز غیر مجاز را پلمب می‌کنیم، گفت: متاسفانه بسیاری از این افراد متخلف پس از پلمب، مکان دیگری را برای خود جایگزین می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *