معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه وضعیت سه شهرستان در استان همدان زرد شده است، گفت: خطر افزایش بیماری و بروز موج جدید در کمین است.

در چند ماه اخیر شاهد فروکش کردن بیماری کرونا در نقاط مختلف کشور و استان همدان بودیم، به گونه‌ای که بسیاری از محدودیت‌ها برداشته شد و مردم به آرامش قبل از شروع کرونا رسیده بودند.

اما از هفته گذشته زمزمه‌های افزایش تدریجی بیماران مبتلا به کرونا به گوش می‌رسد و شناسایی شهرهای نارنجی و قرمز کرونایی در کشور، نشان از شروع خطر و احتمال خیز مجدد کرونا است.

بر اساس آمار منتشر شده از دانشگاه علوم پزشکی همدان، درصد استفاده مردم از ماسک کاهش یافته و رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم نسبت به گذشته کمتر شده است.

افزایش بیماران کرونایی بستری و سرپایی در همدان 

فاطمه ترکمان اسدی اظهار داشت: با توجه به اینکه از هفته گذشته شاهد افزایش بیماران بستری و سرپایی در مراکز درمانی استان هستیم، دغدغه شروع خیز هفتم وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه فعلا نمی‌توان به صورت قطعی بگوییم به سمت پیک می‌رویم یا نه، تصریح کرد: باید منتظر باشیم تا ببینیم در هفته‌های آینده اوضاع چگونه پیش می‌رود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان عنوان کرد: برای اینکه خود و خانواده را از ابتلا به کرونا و عوارض آن مصون بداریم، باید حتما نسبت به واکسیناسیون اقدام کنیم.

ترکمان اسدی با بیان اینکه باید دوره واکسیناسیون تکمیل شود، اظهار داشت: افراد ۵ تا ۱۲ ساله هر چه سریع‌تر برای دریافت واکسن مراجعه کنند.

وی افزود: واکسن مناسب برای این گروه سنی، از نوع سینو فارم و پاستوکووک است. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر اینکه همه افراد ۱۸ سال به بالا برای نوبت سوم به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند، تصریح کرد: افرای هم که ۶ ماه از تزریق نوبت سوم آن‌ها گذشته باید برای دریافت نوبت چهارم مراجعه کنند.

کاهش چشمگیر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی

ترکمان اسدی گفت: با توجه به اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان کاهش چشمگیری داشته و به حالت قبل از کرونا نزدیک شدیم، عنوان کرد: با توجه به وضعیت موجود باید دستورالعمل‌های بهداشتی مورد توجه قرار گیرد و استفاده از ماسک در اماکن سربسته رعایت شود.

وضعیت ۳ شهرستان استان همدان زرد شد

علیرضا توقیری، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گفت‌: وضعیت شهرستان‌های همدان، فامنین و بهار زرد شده است.

وی با بیان اینکه در هفته گذشته وضعیت همه شهرستان‌های استان آبی بود، تصریح کرد: شاهد افزایش جزیی در بیماران بستری هستیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: تعداد موارد جدید بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های استان از ۱۰۴ نفر به ۱۲۸ نفر در هفته گذشته رسیده است.

توقیری با بیان اینکه استان همدان ۴۰ روز بدون فوتی بیماران کرونایی را پشت سر گذاشت، عنوان کرد: در روزهای اخیر تعداد فوتی‌های روزانه بیش از یک نفر نبوده است.

وی درباره آمار بیماران کرونایی در استان، گفت: از ابتدای اپیدمی تاکنون، موارد مثبت سرپایی به ۱۱۱ هزار و ۴۲۶ نفر، مجموع بهبود یافتگان از کرونا به ۲۹ هزار و ۹۸۶ نفر، مجموع مثبت بستری در بیمارستان‌ها ۳۳ هزار و ۳۴۲ نفر و مجموع متوفیان به سه هزار و ۳۴۱ نفر رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر اینکه مردم نسبت به دریافت واکسن خود اقدام کنند، تصریح کرد: تاکنون بیش از سه میلیون و ۱۹۳ هزار و ۷۳۲ دز واکسن کرونا در استان تزریق شده که درصد پوشش افرادی بالای ۱۲ سال در نوبت اول ۹۳.۱ درصد، نوبت دوم ۸۳.۷ درصد و نوبت سوم ۴۰.۱ درصد است.

توقیری افزود: درصد پوشش واکسیناسیون بانوان باردار در نوبت اول ۱۰۰ درصد و نوبت دوم ۹۸.۲ درصد است.

وی گفت: میزان دریافت واکسن کرونا برای نوجوان ۱۲ تا ۱۸ سال در نوبت اول ۹۵ درصد، و نوبت دوم ۸۳.۳ درصد و برای گروه سنی پنج تا ۱۲ سال نوبت اول ۲۵.۸ درصد و نوبت دوم ۱۳ درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *