مدیر کل فرهنگ و ارشاد همدان با بیان اینکه برگزاری جشنواره تئاتر به تقویت اقتصاد بخش گردشگری کمک کرد، گفت: گسترش شادی در بین مردم، بزرگترین دستاورد جشنواره است.

مسعود ویژه با اشاره به مهم‌ترین دستاوردهای جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان برای استان اظهار داشت: همدان زادگاه جشنواره است و افتخار میزبانی از ۲۱ دوره آن را دارد و حفظ این امتیاز در بین استان‌های مطرح برای میزبانی مهم است.

وی افزود: از طرف دیگر وجود هنرمندان بنام از استان در عرصه هنر نمایش و قدمت نمایش‌های آئینی در استان بر اهمیت برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان تأکید می‌کند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان بیان کرد: میزبانی همدان از جشنواره تئاتر کودک، فرصتی برای بهره مندی هنرمندان همدان از تجربه و دانش استادان هنر نمایش در سطح ملی و بین المللی را فراهم کرده و برگزاری کارگاه‌های آموزشی، سطح علمی و کیفی کار آنها را افزایش می‌دهد.

ویژه گفت: در کنار همه اینها، همدان به مدت یک هفته مکان اجرای برخی برنامه‌های صدا و سیما شده و روی آنتن شبکه‌های سراسری و حتی بین المللی مطرح شد و این فرصت مهمی از بعد تبلیغی برای استان به شمار می‌رود.

وی اعلام کرد: برگزاری جشنواره تئاتر کودک در همدان به تقویت صنعت گردشگری استان و معرفی جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و صنایع دستی استان کمک کرد و از حضور میهمانان خارجی و میهمانانی از سراسر کشور بهره‌مند شدیم.

 ویژه تصریح کرد: میزبانی همدان از جشنواره تئاتر کودک ضمن کمک به اقتصاد بخش گردشگری، شور و شعف را برای کودکان و نوجوانان به ارمغان آورد.

وی گفت: برگزاری جشنواره بلافاصله پس از پشت سر گذاشتن دوران کرونا سبب ایجاد فضای شاد در استان شده و این تغییر روحیه بزرگترین دستاورد جشنواره است.

ویژه افزود: بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مردم همدان در طول ۳۴۹ اجرا از لذت تماشای نمایش بهره مند شدند و در کنار آن، برنامه‌های شاد در پیاده راه همدان و شهرستان‌ها برگزار شد. 

 جای خالی هنرمندان بومی در بدنه مدیریتی جشنواره تئاتر 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد همدان ضمن آسیب شناسی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان هم گفت: باوجود تولد این رویداد هنری در همدان و پس از ۲۷ دوره هنوز جای اهالی این خطه در بدنه مدیریتی جشنواره و جایگاه دبیری جشنواره خالی است با اینکه همدان افراد بنام و توانمندی برای این کار دارد.

ویژه تصریح کرد: وجود افراد غیر بومی در بدنه اصلی دبیرخانه جشنواره تئاتر کودک و ناآشنایی با فرهنگ همدان سبب ایجاد دوگانگی شده و این به روند برگزاری این برنامه آسیب می‌زند.

وی افزود: وجود برخی ملاحظات در همدان از نظر محتوای نمایشی و زیر ساخت‌های لازم برای برگزاری از یک طرف و انتظارات مدیران جشنواره از همدان از طرف دیگر سبب بروز اختلاف نظر شده و این بر کیفیت اجرای برنامه‌ها اثرگذار است.

ویژه، افزایش قابل توجه تعداد میهمانان جشنواره، تغییر زمان برگزاری و افزایش هزینه‌ها را از آسیب‌های این اختلاف نظر دانست و گفت: جلو انداختن زمان برگزاری جشنواره، فشار زیادی به استان وارد کرد.

وی بیان کرد: برای جلوگیری از تکرار این موضوع لازم است تا مواردی در تفاهم نامه بسته شده بین استانداری و وزارت فرهنگ و ارشاد به‌طور شفاف بیان شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد همدان با تأکید بر استفاده از توان بخش خصوصی به عنوان حامی مطرح کرد: باید پشتیبان ثابتی برای چند سال در تفاهم نامه تعیین شده و نقش شهرداری‌ها هم در تأمین هزینه‌ها پر رنگ تر شود.

ویژه اعلام کرد: اگر خواهان ماندگاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در همدان هستیم؛ تنها نمی‌توان به اعتبارات دولتی اکتفا کرد.

وی، همراهی نکردن برخی مجموعه‌های مردمی با مسئولان جشنواره را مشکل دیگر برگزاری آن در استان دانست و گفت: برخی به دلیل رعایت نکردن برخی هنجارهای شرعی با برگزاری جشنواره مخالفند که البته باید برای آن راهکار در نظر گرفت تا هم نظر آنها تأمین شده و هم جشنواره برگزار شود.

 ریل‌گذاری برای تولید محتوای مناسب 

مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد همدان با اشاره به دغدغه برخی مسئولان استان مبنی بر توجه به محتوای نمایش‌ها هم مطرح کرد: تولید فیلم و تئاتر کاری زمان بر است و تغییرات رویکردی در ساختار نمایش‌ها بر اساس نگاه دولت ارزشی به فرصت نیاز دارد.

ویژه تصریح کرد: آثاری که امسال روی صحنه رفت حاصل نگاه‌های قبل بود، اما دوبار بازبینی شد و عوامل ستاد امر به معروف و نهی از منکر هم در سالن‌های نمایش حضور داشتند با این حال، تئاتر هنری زنده است و گاه پیش می‌آید که سر صحنه اجرا، حرف یا لباس بازیگر با آنچه به ما گفته شده، تفاوت پیدا می‌کند.

وی گفت: باید از فرصت برگزاری جشنواره تئاتر برای ریل گذاری به منظور تولید نمایش‌های دارای محتوای مناسب استفاده کرد تا در دوره بعد شاهد این موارد نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *