مدیرعامل نیروگاه شهید مفتح همدان با بیان اینکه نیروگاه مفتح همدان نقشی در کاهش سطح آب‌های زیر زمینی منطقه نداشته است گفت:طبق آمار رسمی مصرف نیروگاه از آب‌های زیرزمینی تنها یک درصد بوده و چگونه ممکن است عامل خشک شدن منابع آبی باشد‌.

عبدالمجید دینار وند بعدازظهر امروز در جمع اصحاب رسانه با بیان اینکه نیروگاه شهید مفتح هزارمگاوات ساعت برق تولید می‌کند اظهار داشت: همکاران ما شبانه روزی در حال تلاش هستند تا به مردم خدمت رسانی کنند، تلاشی که کسی متوجه آن نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه هدف ما کسب رضایت مردم است افزود: خوشبختانه امروز دانش فعال سازی، بهره برداری و نگهداری از نیروگاه توسط همکاران ما در این مجموعه کسب شده است و تمام نیازهای نیروگاه توسط همین همکاران برطرف می‌شود.

مدیرعامل نیروگاه شهید مفتح درباره مسئله مصرف آب نیروگاه از چاه‌های منطقه ادامه داد: از سال ۹۵ مصرف آب نیروگاه از پساب فاضلاب همدان بوده است و این یعنی از سال ۹۵ نباید سطوح آب زیر زمینی کاهش پیدا می‌کرد.

وی با این توضیح که از سال ۹۵ تاکنون نیروگاه شهید مفتح نقشی در کاهش سطح آب‌های زیر زمینی منطقه نداشته است عنوان کرد: طبق آمار رسمی مصرف نیروگاه شهید مفتح از آب های زیرزمینی تنها یک درصد بوده است و طبق این آمار چگونه ممکن است نیروگاه عامل خشک شدن منابع آبی باشد‌.

این مقام مسئول توضیح داد: تعداد چاه‌های در نظر گرفته شده برای نیروگاه ۲۷ حلقه چاه بوده است در حالی‌که بیش از شش هزار حلقه چاه مجاز و غیر مجاز در شهرستان کبودراهنگ وجود دارد که نقش آنها در وضعیت بی آبی منطقه قابل بررسی است.

وی با بیان اینکه بیان اطلاعات نادرست ظلم به مردم است مطرح کرد: باید بدانیم که هر تبدیل انرژی یک سری تبعات دارد که در برخی موارد کمتر و در برخی موارد بیشتر است.

دینار وند با بیان اینکه ما سعی کردیم پساب مصرف شده در نیروگاه را تصفیه کردیم تا از هدر رفت منابع جلوگیری شود گفت: امروز این پساب بار دیگر قابل استفاده بوده و برای آبیاری فضای سبز نیروگاه استفاده می‌شود و یا اینکه به چرخه منابع آب زیر زمینی باز می‌گردد‌.

وی همچنین با اعلام اینکه تلاش کردیم مازوت را حذف کنیم و تا جای ممکن این کار را کرده ایم اظهار داشت: تا جایی‌که بتوانیم و بسته به شرایط کشور، در نیروگاه از سوخت مازوت استفاده نخواهیم کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه سه سال متوالی در بین نیروگاه‌های کشور رتبه اول را کسب کرده و امسال نیز این آمادگی را برای کسب رتبه نخست داریم مطرح کرد: از همکاران خود کمال تلاش را دارم که با ایثار شبانه روزی این مجموعه را فعال نگه می‌دارند. 

وی با اشاره به اینکه برج دوم خشک شهید مفتح سال آینده به بهره برداری می‌رسد درباره ساخت برج سوم این نیروگاه گفت: ایجاد برج خشک سوم بستگی به شرایط استان دارد هرچند اطمینان می‌دهم بهترین تصمیم در این رابطه گرفته می‌شود.

دینار وند با تشریح ظرفیت های خوب نیروگاه شهید مفتح در بخش نیروی انسانی عنوان کرد: وقتی ژاپنی‌ها پس از سالها وارد نیروگاه شدند و دیدند اورهال این مجموعه توسط مهندسان ایرانی انجام می‌شود نمی‌توانستند این واقعیت را باور کنند.

وی با بیان اینکه شایستگی و تخصص نیروی انسانی ما به جایی رسیده است که اگر نیروگاهی مشکل پیدا کند از ظرفیت متخصصین ما در نیروگاه شهید مفتح استفاده می‌کنند افزود: صنعت برق کشور صد در صد توسط نیروی داخل کشور مدیریت و مراقبت می‌شود بنابراین به هیچ مستشار غیر ایرانی نیاز ندارد.

مدیرعامل نیروگاه شهید مفتح درباره فشار محیط زیست برای فروش دوده این نیروگاه نیز توضیح داد: فروش دوده ای که پنتا اکسید وانادیوم دارد اشتباه است بلکه باید آن را استحصال کرده و با این کار برای کشور ارزش افزوده ایجاد کرد چرا که ماده استحصال شده هم در کشور قابل استفاده بوده و هم اینکه می‌توان آن را به دیگر کشورها فروخت. 

وی درباره مصرف گاز این نیروگاه نیز ادامه داد: شش میلیون متر مکعب در شبانه روز گاز مصرف می‌کنیم که اگر نیاز باشد ناچاریم از مازوت نیز استفاده کنیم در بخش آب نیز در شبانه روز به طور متوسط ۱۵۰۰ متر مربع در ساعت پسآب مصرف می‌کنیم.

این مقام مسئول با دعوت از تک تک هموطنان عزیز برای صرفه جویی در مصرف برق و انرژی عنوان کرد: وزارتخانه امسال به گونه ای برنامه ریزی کرده که در سطح کشور خاموشی نداشته باشیم که البته تحقق این مهم، نیازمند همت هموطنان در عرصه صرفه جویی نیز هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *