امام جمعه همدان گفت: مردم نشان دادند که جایی که قوه قضاییه با قاطعیت و بدون تسامح و تبعیض با فساد مبارزه می‌کند؛ حمایت می کنندو قوه قضائیه مورد حمایت مردم است و اگر قوه قضاییه حدود الهی را با قوت و قاطعیت اجرا کنند شاهد اتفاقات مبارکی خواهیم بود.

آیت الله حبیب‌الله شعبانی موثقی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته همدان با اشاره به فرا رسیدن هفته قوه قضائیه و گرامیداشت نام و یاد شهید آیت‌الله بهشتی اظهار داشت: کسانی که شهید بهشتی را از نزدیک دیده اند به قوت فکر و قدرت اراده مدیریت قوی این مرد بزرگ و شناخت درست از مسائل اجتماعی و التزام به اخلاق در حیات سیاسی از سوی ایشان اذعان دارند.

وی با اشاره به اینکه آیت الله بهشتی در عین سیاسی بودن هیچ گاه از مسائل اخلاقی در سیاست ورزی جدا نشده است عنوان کرد اگر عرصه سیاست ورزی در کشور از اخلاق تهی شود حاکمیت دینی شکل نخواهد گرفت.

امام جمعه همدان با بیان اینکه رعایت ارزش‌های اخلاقی و اصول آن جزوه لوازم لاینفک حاکمان دینی است و اگر یک حکومت بخواهد حکومتی دینی بوده و اگر یک مسئول بخواهد مسئول در نظام اسلامی باشد باید به ارزشهای اخلاق اسلامی ملتزم باشد افزود: امکان ندارد یک مسئول نسبت به ارزشهای اخلاقی بی توجه باشد اما بگوید من یک مسئول در نظام اسلامی هستم.

وی اضافه کرد: اگر یک مسئول به ارزش‌های اسلامی معتقد نباشد و مورد تضمن باشد در حالت غصب قرار دارد و اینکه در نظام اسلامی مسئولیتی داشته باشد.

امام جمعه همدان عنوان کرد: قدرت طلبی‌ها و رفتارهای طاغوتی فساد اقتصادی بی‌بند و باری های سیاسی قانون‌گریزی‌ها منفعت طلبی‌ها تزویر و خود سیاه نمایی‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که عرصه سیاست ورزی از اخلاق جدا می‌شود.

آیت الله  شعبانی موثقی بیان کرد: وقتی یک مسئول و سیاستمدار مسائل اخلاقی را رعایت نکند؛ به رفتار طاغوتی و سیاه نمایی مبتلا می شود و فعالیت وی در راستای قدرت طلبی قرار می‌گیرد. اگر دیدیم یک مسئول در جامعه اسلامی به قدرت طلبی مبتلا شده است و به بعضی از امور غیر صحیحی و اشتباه مانند اختلاس یا فساده اقتصادی مبتلا شده است؛ این نشان دهنده خالی بودن وی از اخلاق و نشان دهنده این است که اخلاق در آنجا رعایت نشده است.

وی با بیان اینکه فضای مسئولیت پذیری فضای سختی است اضافه کرد: امروز هم جامعه اسلامی و هم مردم و هم مسئولان و همه ما نیازمند به این هستیم که توجه بیشتری به زیست اخلاقی داشته باشیم. به ویژه مسئولان و کسانی که در فضای لغزنده قدرت حضور پیدا می‌کنند.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه فضای قدرت فضای مسئولیت پذیری فضای لغزنده است بیان کرد: در این فضای لغزنده خیلی باید زیست اخلاقی داشته و خیلی باید به اخلاق توجه کرد؛ چراکه کسی که در نظام اسلامی مسئولیت دارد باید دائماً نسبت به اخلاق توجه کند؛ در غیر این صورت در این زمین لغزنده هم زمین میخورد و هم خیلی از افراد را زمین میزند. 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شعبانی موثقی ضمن قدردانی از همه مسئولین به ویژه مسئولان قوه قضاییه تصریح کرد: عملکرد قوه قضاییه در مبارزه با فساد نسبتاً قابل قبول است. قوه قضاییه می‌داند که هر چقدر با قاطعیت با مفسدان برخورد کند؛ مورد حمایت بیشتر مردم قرار می‌گیرد و هرچقدر در مبارزه با مفسدان به ویژه مفسدان اقتصادی قاطعیت داشته باشد و حدود الهی را اجرا کرده و تسامح در برخورد با مفسدان نداشته باشد؛ به طور حتم مورد حمایت عموم مردم است.

وی اضافه کرد: مردم نشان دادند که جایی که قوه قضاییه با قاطعیت و بدون تسامح و تبعیض با فساد مبارزه می‌کند؛ حمایت می‌کنندو قوه قضائیه مورد حمایت مردم است و اگر قوه قضاییه حدود الهی را با قوت و قاطعیت اجرا کنند شاهد اتفاقات مبارکی خواهیم بود.

امام جمعه همدان با اشاره به برخی از توصیه‌های اخلاقی حضرت علی (ع) در نامه به مالک اشتر تصریح کرد: امام علی (ع) در این نامه به غذا توصیه های اخلاقی زیادی دارد و کسانی که در قوه قضاییه و دادگستری ها فعالیت دارند چه نیکوست که به این توصیه ها توجه کنند.

آیت الله  شعبانی موثقی با اشاره به حجم بالای پرونده های ارجاعی به قوه قضاییه تصریح کرد: این سنت خوبی است که یاد بگیریم مشکلات را تا جایی که امکان دارد به سمت قوه قضاییه نبریم.

وی ضمن قدردانی از مسئولان در استان همدان برای اجرای طرح مصلحین در مساجد تصریح کرد: مصلحین طرحی بسیار خوب و مبتنی بر ارزش های اسلامی است.

امام جمعه همدان اضافه کرد: مساجد استان همدان باید طرح مصلحین را جدی بگیرند و بزرگان هر محله برای رفع مشکلات ورود کنند و تنها در موارد اضطرار و غیرقابل حل مشکلات از طریق دادگاه ها حل شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شعبانی موثقی با اشاره به مشکلات به وجود آمده برای مردم در حوزه اجاره بها و مسکن به دولت توصیه کرد: باید وضعیت راه و شهرسازی استان همدان تعیین تکلیف شود و نباید وضعیت استان همدان این گونه باقی بماند.

وی با بیان اینکه دولت قصد دارد با اجرای طرح نهضت ملی مسکن، مشکلات حوزه مسکن مردم را حل کند تأکید کرد: اگر دولت قصد دارد در این طرح موفق شود باید از تجربیات سال‌های گذشته مانند مسکن مهر استفاده کند.

امام جمعه همدان مردمی شدن صنعت مسکن و واگذاری احداث منازل به خود مردم را از تجربه های موفق مسکن مهر عنوان و خاطرنشان کرد: یکی از راه های موفقیت طرح مسکن دولت این است که مردم را در اجرای آن دخالت بدهند.

وی  با اشاره به وجود بیش از ۸۵ هزار هکتار زمین در استان همدان عنوان کرد: این اراضی جزو انفال محسوب می شود و باید از این اراضی برای حل مشکلات مردم استفاده کرد؛ بنابراین استان همدان برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن مشکل زمین ندارد.

وی خاطرنشان کرد: دولت می تواند زیرساخت های اجرای این طرح را فراهم کرده و زمین مورد نیاز را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهد؛ چراکه اگر زمین با رعایت نظارت‌ها و قوانین مربوطه رایگان در اختیار مستاجران و مردم قرار بگیرد؛ حتماً مشکل مردم حل می شود.

امام جمعه همدان با تأکید بر اینکه در شهر همدان اراضی فراوانی وجود دارد که قابلیت تبدیل شدن به اراضی مسکونی را دارد و جزو انفال است گفت: اگر دولت زمین های موجود را در اختیار مردم قرار دهد خود مردم مشکلات موجود در حوزه مسکن را حل میکنند.

آیت الله شعبانی موثقی با تاکید بر لزوم توجه به معماری ایرانی اسلامی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن خاطرنشان کرد: با این انبوه سازی هایی که در دولت های گذشته اتفاق افتاد مشکلات اجتماعی، ترافیکی، فرهنگی و برخی دیگر از مشکلات در شهرهای مختلف کشور ایجاد شده است. زندگی در واحدهای ۷۰ یا ۸۰ متری برای مردم دشوار است و دولت می تواند نسبت به معماری های ایرانی اسلامی توجه کند تا مشکلات اجرای این طرح ها در دولت های قبلی تکرار نشود و امیدواریم دولت در این زمینه توجه ویژه ای به الگوهای معماری ایرانی اسلامی که هم با فرهنگ کشورمان متناسب است و هم مشکلات اجتماعی کمتری دارد, توجه کنند.

وی با اشاره به وقوع زمین لرزه شدید در افغانستان به مردم این کشور تسلیت گفت و خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از از مردم افغانستان در این زمین لرزه کشته شدند که با مردم این کشور ابراز همدردی می‌کنیم.

امام جمعه همدان با اشاره به قرار داشتن در دهه تجارت عنوان کرد: قطعاً دولت در سیاست جدید خود مبنی بر توسعه روابط با کشورهای منطقه است اتفاقات خوبی را در عرصه تجارت منطقه ای رقم زده است و این می‌تواند نویدبخش رونق اقتصادی و آینده روشن در این عرصه باشد و این سیاست توسعه روابط با کشورهای منطقه و همسایه می تواند در رونق اقتصادی کشور تاثیرگذار باشد.

آیت الله شعبانی موثقی با اشاره به پیش بینی رشد ۸ درصدی اقتصادی از سوی دولت برای سال جاری ابراز امیدواری کرد تا دولت به این هدف مهم اقتصادی خود برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *