هزینه بسیار بالای پرتو درمانی این روزها دردی سنگین بر دوش بیماران سرطانی در استان همدان گذاشته است.

پرتو درمانی یا رادیو تراپی یکی از انواع روش‌های درمان سرطان است که ذرات پر انرژی یا امواج مانند اشعه ایکس، اشعه گاما، پرتوهای الکترونی یا با استفاده از نوع معینی انرژی جلوی رشد و تقسیم سلول‌های سرطانی را می‌گیرد. در نتیجه سلول به تدریج کوچک می‌شود و از بین می‌رود. هدف پرتودرمانی از بین بردن سلول‌های سرطانی با کمترین میزان آسیب به سلول‌های سالم است. 

بسیاری از پزشکان پرتو درمانی را به عنوان یک روش موثر برای درمان سرطان و طول عمر بیماران سرطانی، برای بیمار تجویز می‌کنند.اما متاسفانه آنچه در این میان قابل توجه و درد آور است، موضوع عدم وجود رادیوتراپی در مراکز دولتی است.در همدان فقط یک مرکز رادیوتراپی در مرکز خیریه مهدیه همدان وجود دارد که آن هم حالت نیمه خصوصی داشته و هزینه‌ بالایی برای بیمار دارد‌.

یک آقای میانسال که به تازگی مبتلا به سرطان مری شده است، به خبرنگار گفت: از روزی که برای تشخیص به پزشک مراجعه تاکنون که بیماری‌ام قطعی شده، بیش از ۱۰ میلیون تومان هزینه کردم.این بیمار با بیان اینکه دارای بیمه درمانی سلامت هستم، عنوان کرد: متاسفانه بسیاری از پزشکان بخش خصوصی با بیمه‌ها قرار ندارند و این موضوع مشکلات ما را دوچندان کرده است.

جمالی با اشاره به اینکه پزشک معالج بنده برای شروع درمان بیماری، ۳۰ جلسه رادیوتراپی تجویز کرده است، اظهار داشت: ابتدا خبری از هزینه این روش درمانی نداشتم و حتی نمی‌دانستم در کدام مرکز در همدان انجام می‌شود.

وی افزود: با پرس‌و‌جو از دوستان و آشنایان، مطلع شدم فقط یک بخش پرتو درمانی در استان همدان وجود دارد که آن هم در مرکز خیریه مهدیه است.به همراه دخترم راهی این مرکز شدیم تا شاید رادیو تراپی روزنه امیدی برای درمان این بیماری دشوار باشد.

جمالی تصریح کرد: در این مرکز هم توسط متخصص رادیوتراپی ویزیت شدم و دستور انجام ۳۰ جلسه رادیو تراپی را دادند.به بخش پذیرش رادیوتراپی رفتم و هزینه ۳۰ جلسه درمان را جویا شدم، مبلغ به اندازه‌ای بالا بود که دنیا روی سرمان خراب شد.هزینه یک دوره درمان با رادیوتراپی برایم ۴۳ میلیون تومان است که به هیچ عنوان قادر به تامین هزینه آن نیستم.

جمالی با تاکید بر اینکه کارگر ساختمانی هستم و اینک هم به خاطر شدت بیماری قادر به کار کردن نیستم، اظهار داشت: برای کسی که درآمدش بسیار محدود و در حد ماهی سه میلیون تومان است چه‌طور می‌توان انتظار داشت ۴۳ میلیون تومان داشته باشد.

وی با بیان اینکه ای کاش حالا که پرتو درمانی در بخش دولتی وجود ندارد لااقل از بیماران حمایت شود یا این خدمت هم تحت پوشش بیمه‌ها برود، عنوان کرد: هزینه‌های درمانی یک درد بسیار بزرگ و رنجی مضاعف برای بیماران است.

یک بیمار دیگر سرطانی که حالا سن و سالی از او گذشته و به همراه نوه‌هایش برای درمان بیماری به مطب پزشک آمده است، به خبرنگار گفت: دو سال پیش که نیاز به پرتو درمانی داشتم، از بچه‌هایم شنیدم که  یک مرکز درمان سرطان با کمک بنیاد خیریه مرحوم فرشچیان در بیمارستان بعثت همدان ساخته می‌شود.

وی افزود: گفتند قرار است در این مرکز بخش پرتو درمانی با تعرفه دولتی راه‌اندازی شود و بار سنگین هزینه‌ها از دوش بیماران کاسته شود.
این بیمار تصریح کرد: اما هنوز این بخش آماده خدمت به بیماران نشده و ما مجبور هستیم برای تامین هزینه‌های درمانی رنج بسیار زیادی تحمل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دو سال پیش هزینه پرتو درمانی در مرکز مهدیه برایم ۲۰ میلیون تومان شد، اظهار داشت: این مبلغ برای بیمارانی که بضاعت مالی ندارند، سرسام آور است.

این بیمار با بیان اینکه هزینه دارو، آزمایش، تصویربرداری و آنچه برای درمان سرطان لازم است بسیار گران است، گفت: مسئولان باید بیماران را دریابند و هرچه سریعتر رادیوتراپی دولتی را راه اندازی کنند.

 رادیوتراپی دولتی تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود

رضا طهماسبی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار در همدان، اظهار داشت: بخش پرتو درمانی مرکز درمان سرطان همدان تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود.

وی با بیان اینکه فعلا شیمی درمانی بیماران با تعرفه دولتی در این مرکز انجام می‌شود، تصریح کرد: در تلاشیم هرچه سریعتر بخش رادیوتراپی این مرکز هم راه‌اندازی شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر اینکه در حال خرید بخشی از دستگاه‌های مورد نیاز این بخش هستیم، اظهار داشت: برخی دستگاه‌ها هم قبلا خریداری و نصب شده است.در حال حاضر تنها مرکز پرتو درمانی در مرکز خیریه مهدیه همدان مستقر است.

وی افزود: با راه‌اندازی پرتو درمانی مرکز جامع فرشچیان همدان، مشکل بسیاری از بیمارانی که توانایی تامین هزینه های این روش درمانی را ندارند، برطرف می‌شود.

 مجمع خیرین سلامت همدان کمک حال بیماران سرطانی است

 مجمع خیرین سلامت استان همدان با پوشش بیماران بی بضاعت مبتلا به سرطان، کمک حال بیماران در تامین هزینه‌های دارو و درمان است.

بر اساس گزارش‌های میدانی ، مجمع خیرین سلامت، مبلغی از هزینه پرتو درمانی بیماران بی بضاعت را پرداخت می‌کند و با دادن وام‌های بدون بهره و کمک‌های مالی بلاعوض، تسکینی بر دردهای بیماران سرطانی است.

حمید شاکری صفت، رئیس امور مددکاری مجمع خیرین سلامت استان همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار در همدان، اظهار داشت: در سال گذشته ۵۷۴ بیمار به مجمع مراجعه کردند که از این تعداد به ۲۱۰ بیمار مساعدت شده است.

وی با بیان اینکه ۳۶۲ بیمار هم به موسسات حمایتی ارجاع و راهنمایی شده‌اند، تصریح کرد: پارسال بیش از ۴۹۴ میلیون تومان برای بیماران هزینه شده است.

به گزارش ، با توجه به اینکه عدم وجود رادیوتراپی‌ دولتی یک رنج مضاعف برای بیماران سرطانی است بنابراین  مسئولان علوم پزشکی باید نسبت به راه‌اندازی هرچه سریعتر بخش پرتو درمانی مرکز جامع سرطان همدان اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *