مدیرکل حفاظت زیست استان همدان گفت: دبیرخانه پیگیری سیاست‌های رهبری در حوزه محیط زیست در همدان دایر می‌شود.

سیده مریم محمدی به مناسبت هفته محیط زیست گفت: دبیرخانه پیگیری سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه محیط زیست به دبیری این اداره کل و ریاست استاندار در این استان راه‌اندازی و فعال می‌شود.

وی با  تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های این اداره کل در هفته محیط زیست، افزود: سیاست اصلی اداره کل محیط زیست استان همدان در دولت سیزدهم و ریل گذاری و راهبری این مجموعه، عملیاتی کردن سیاست های ابلاغی رهبری فرزانه انقلاب در زمینه محیط زیست است.

مدیرکل محیط زیست همدان عنوان کرد: سیاست های ابلاغی رهبری فرزانه انقلاب در حوزه محیط زیست، سندی معتبر و جامع و مشتمل بر همه موضوعات است که تکالیف همه دستگاه ها در این سند به وضوح مشخص و تبیین شده است.

محمدی با بیان اینکه این سیاست‌ها در سال ۹۴ به سران سه قوه و بسیاری از سازمان ها ابلاغ شده اما ابتر مانده بود، افزود: این سند دارای ۱۵ بند و چندین تبصره بوده که به همه ابعاد محیط زیستی شامل آب، خاک، هوا، آلودگی ها، حیات وحش، آموزش، شکار و صید، ترویج، مسئولیت اجتماعی و امر به معروف و نهی از منکر می پردازد.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم دبیرخانه مرکزی پیگیری سیاست های ابلاغی رهبری فرزانه انقلاب در زمینه محیط زیست را ایجاد کرده است، گفت: با راه اندازی دبیرخانه استانی پیگیری سیاست های ابلاغی رهبری فرزانه انقلاب در محیط زیست، تکالیف و وظایف دستگاه های مختلف در زمینه محیط زیست مشخص، پیگیری و دستگاه ها مکلف به انجام وظایف قانونی خود در این حوزه خواهند شد.

باید از ایجاد صنایع آب بر در دشت های ممنوعه جلوگیری شود 

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز گفت: مدیریت نادرست منابع آبی و برداشت بی رویه آب های زیر زمین طی سال های گذشته موجب بروز فشار بر لایه های زمین و ایجاد ۲۷ فروچاله عمیق در این استان شده است.

سیدعادل عربی افزود: فروچاله و فرونشست ۲ تهدید جدی حوزه محیط زیست استان همدان محسوب می شود که علت اصلی بروز این تهدید نیز مدیریت غلط منابع آب های زیر زمینی طی سالیان گذشته است.

وی با اشاره به تفاوت های فروچاله و فرونشست، اظهار داشت: فروچاله عموما به صورت نقطه ای و فرونشست زمین به شکل خطی و در سطحی گسترده روی می دهد به نحوی که بروز پدیده فروچاله یا فرونشست زمین تهدیدی جدی برای فعالیت های اجتماعی و اقتصادی محسوب می شود.

عربی با بیان اینکه بیشتر فروچاله های استان همدان در دشت های فامنین و کبودرآهنگ است، گفت: بروز فروچاله و نشست زمین در این مناطق نشان دهنده مستعد بودن اراضی و همچنین اقدامات گسترده انسان در زمینه استفاده بیش از حد و نادرست از منابع آب و سفره های زیر زمینی است.

وی با اشاره به اینکه تداوم این اقدامات برای برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی موجب گسترش و تشدید این تهدید(فروچاله و نشست زمین) می شود، تاکید کرد: طبق ماده ۱۰ قانون ضوابط استقرار واحدها و صنایع، باید از ایجاد صنایع آب بر در دشت های ممنوعه جلوگیری شود و همچنین باید به صورت جدی از هر اقدام موثری در زمینه مدیریت آب و پیشگیری از بروز فروچاله و فرونشست حمایت کنیم.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: براساس قانون همه فعالیت ها باید مبتنی بر سند آمایش باشد اما این مهم طی چند سال گذشته مغفول مانده است.

استفاده از فناور های نوین در محیطبانی 

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان نیز گفت: با توجه به کمبود محیط بان برای حفاظت و حراست از محیط زیست استان استفاده از فناوری های نوین به ویژه پایش تصویری در اولویت است.

رضا دانش پژوه اظهار کرد: ۴۵ درصد از چارت سازمانی محیط بانی اداره کل محیط زیست استان همدان بلاتصدی است لذا این اداره کل برای جبران خلا کمبود نیروی محیط بان ۲ رویکرد بهره گیری از سیستم پایش تصویری و توان و مشارکت جوامع محلی و دوستداران محیط زیست را در دستور کار قرار داده است.

دانش پژوه گفت: شیوه حفاظتی از محیط زیست به سمت حفاظت مشارکتی هدایت شده یعنی با آگاه کردن مردم و علاقه مندکردن جوامع محلی به حفظ محیط زیست و گونه های وحشی آنها به همکار و همیار محیط زیست تبدیل می شوند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه دوربین نیز هم اینک ۵۰ درصد منطقه حفاظت شده خانگرمز تویسرکان به دوربین مجهز شده و در سالجاری نیز درصدد تقویت و افزایش شمار دوربین های این منطقه هستیم همچنین امسال بخشی از منطقه حفاظت شده لشگردر ملایر نیز به دوربین یا پایش تصویری آنلاین مجهز می شود.

از عموم مردم درخواست می شود در صورت مشاهده تخلفات محیط زیستی موضوع را از طریق سامانه تلفنی ۱۵۴۰ به یگان حفاظت محیط زیست گزارش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *