رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری همدان گفت: عملیات سمپاشی درختان شهر همدان با هدف حفاظت از درختان، دفع آفات نباتی و مبارزه با بیماری‌های گیاهی در معابر و بوستان‌های سطح شهر به مدت یک هفته انجام می‌شود.

حسین خانجانی صبح امروز در جمع خبرنگاران  با بیان اینکه به منظور کنترل آفات، مبارزه با بیماری‌های گیاهی و حفظ و سلامت درختان هر ساله طرح سمپاشی درختان شهر همدان انجام می شود، افزود: امسال نیز همانند سال های گذشته به منظور حفاظت از درختان و مبارزه با آفات نباتی با بهره‌گیری از تجارب کارشناسان عملیات سمپاشی درختان شهر از ۲۱ خرداد ماه آغاز می‌شود.

وی همچنین عنوان کرد، این سازمان با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته سمپاشی توربولاینر و استفاده از روش‌های نوین دفع آفات از جمله تله‌های فرمونی و کارت زرد چسب دار جهت کنترل و ردیابی آفات در این راستا عملیات مدیریت آفات را انجام خواهد داد.

خانجانی با اعلام اینکه سموم مورد استفاده مورد تأیید سازمان حفظ نباتات کشور بوده و حداقل آلودگی زیست‌ محیطی با بیشترین تأثیر و پایداری را دارد، افزود: عملیات سمپاشی در یک نوبت و از ساعت ۲۳ تا ۶ صبح از تاریخ ۲۱ خرداد ماه به مدت هفت روز انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه رشد و نمو گیاهان تحت تاثیر عوامل محدودکننده مانند آفات قرار می گیرد و این آفات سبب آسیب و خشکیدگی گیاهان می شود، اظهار داشت: در این طرح از سمومی استفاده می شود که ضمن از بین بردن انواع آفات، کمترین خسارات را به محیط زیست وارد کنند چرا که سلامت شهروندان در اولویت برنامه کاری این سازمان قرار دارد.

رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری از شهروندان محترم خواست هنگام انجام عملیات سمپاشی، پنجره‌های مشرف به معابر را بسته نگه دارند و برای چند ساعت از حضور در محل‌های سمپاشی شده خودداری کنند.

خانجانی در ادامه با اشاره به اهمیت فضای سبز شهری اضافه کرد: برنامه سمپاشی درختان طبق هماهنگی های بعمل آمده با تشکیل جلسه کار گروه تخصصی در دانشکده کشاورزی با حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه اشاره کرد، در ادامه افزود برنامه سمپاشی درختان طبق مسیرهای از قبل مشخص شده انجام خواهد گرفت و چنانچه شهروندان محترم درخواستی مبنی بر سمپاشی درختان حاشیه معابر داشته باشند می بایست مراتب را از طریق ارتباط با سامانه ۱۳۷ به اطلاع همکاران در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری برسانند.

خانجانی در پایان با قدردانی از همکاری شهروندان توصیه کرد: جهت جلوگیری از مسمومیت های احتمالی، مراقبت های لازم را اتخاذ کرده و از پارک کردن وسایل نقلیه به ویژه خودروهای حاوی مواد خوراکی در حاشیه خیابان‌ها هنگام عملیات سمپاشی خودداری کنند.

گفتنی است سمپاشی درختان علیه آفات نباتی صورت می گیرد و کنترل و دفع حشرات مزاحم از قبیل ( مگس ، پشه ها و …) که غالباً به دلیل گرم شدن هوا و آلودگی محیط زیست رشد جمعیتی فزاینده دارند در حوزه کاری این سازمان قرار ندارد.

شایان ذکر است تاثیر گذاری سموم استفاده شده پس از ۱۰ روز مشخص می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *