استاندار همدان گفت: سازمان صمت، اقدامات مقابله‌ای خود با برداشت‌های غیر مجاز معادن از دامنه الوند را در دستور‌ کار قرار دهد.

علیرضا قاسمی‌فرزاد، ظهر امروز در جلسه کارگروه آلودگی هوای استان، اظهار داشت: ریزگرد‌ها سبب تغییرات آب و هوا در منطقه ما شده که باید در این راستا چاره‌اندیشی علمی و اجرایی صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه رفع مشکل ریزگرد‌ها نیازمند سازوکاری دیپلماتیک در سطح ملی و بین‌المللی است، تصریح کرد: در داخل کشور برای حل مشکل ریزگرد‌ها، باید بین استان‌های غرب کشور که در این موضوع رنج می‌برند، یک هم‌صدایی و هم‌افزایی ایجاد شود.

استاندار همدان گفت: ریزگرد‌ها علاوه بر آلودگی هوا و ایجاد مشکلات انسانی، مخاطرات گیاهی را هم به همراه دارد.

قاسمی فرزاد افزود: برای حفظ وضعیت موجود و احیا شرایط متاثر از آلودگی ریزگرد‌ها، تعامل همه دستگاه‌های اجرایی ضروری است. 

وی گفت: همه دستگاه‌های اجرایی مربوطه با ایجاد پوشش گیاهی متناسب با مناطق استانی و آب‌و هوایی می‌توانند به کاهش آسیب‌های آلودگی ریزگرد‌ها‌ کمک‌ کنند. 

استاندار همدان عنوان کرد: کاشت درخت‌ها و گیاهان کم‌آب‌بَرِ سازگار با مناطق شور، لمیزرع و بایر، نقش موثری در کاهش آسیب‌ها و آلودگی ریزگرد‌ها دارد.

 قاسمی فرزاد تصریح کرد: بخش تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی در راستای اقدام در جهت کاهش آسیب‌های آلودگی ریزگرد‌ها بیش از پیش فعال باشد.

وی افزود: از ظرفیت‌ مجموعه‌های علمی، تحقیقاتی و دانش‌بنیان در راستای مقابله با آلودگی ریزگرد‌ها استفاده خواهد شد.

 استاندار همدان تاکید کرد: آگاهی‌بخشی، هشدار‌های جدی و تذکر لازم به شرکت‌ها و کارخانجاتی که در زمینه فرآوری فعالیت دارند، و مواد اولیه را به صورت غیر مجاز تهیه می‌کنند، انجام شود. 

قاسمی فرزاد افزود: با شرکت‌ها و افراد سودجویی که منابع آبی را آلوده و رسوبات را وارد سد‌های استان می‌کنند، در‌چارچوب قانون برخورد شود.

وی با بیان اینکه از برنامه‌ها و طرح‌های دستگاه‌های اجرایی در راستای حفظ محیط زیست حمایت می‌شود، گفت: اول تابستان، با یک بسیج همگانی، پاکسازی و پالایش محیط پیرامونی ورودی و خروجی شهر همدان از آلودگی‌های محیط زیست در دستور‌ کار قرار می‌گیرد. 

استاندار همدان اظهار داشت: با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی به عنوان یک‌ مسئولیت اجتماعی، یک خط دشت‌بان تشکیل و در راستای پاکسازی محیط پیرامونی ورودی و خروجی شهر‌ها اقدام شود.

قاسمی فرزاد با بیان اینکه منشاء اصلی ریزگرد‌های داخل، از کشورهای همسایه است، گفت: مقابله با آلودگی ریزگرد‌ها نیازمند هم‌افزایی استان‌های هم‌جوار و اقدامی ملی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *