رئیس اداره محیط زیست شهرستان ملایر گفت: با افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب شرکت دامپروری دشت گل کردستان واحد ملایر، روزانه ۲۵۰ مترمکعب فاضلاب تصفیه می‌شود.

عباس نجاری اظهار داشت: دیروز تصفیه خانه فاضلاب در شرکت دامپروری دشت گل کردستان واحد ملایر، با ۶۰ میلیارد ریال اعتبار افتتاح شد.

وی با اشاره به اینکه این واحد دامپروری هم‌دام شیری پرورش می‌دهد و هم بخشی از علوفه مورد نیاز دام خود را کشت و تامین می‌کند، تصریح کرد: ۳۵ هکتار را برای کشت علوفه تغذیه دام‌های خود اختصاص داده است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان ملایر با بیان اینکه در این واحد روزانه ۲۵۰ متر مکعب فاضلاب تولید می‌شود، گفت: ایجاد این تصفیه‌خانه یکی از مطالبات جدی و چند ساله محیط زیست بوده است.

نجاری با تاکید بر اینکه در این واحد ۵ هزار راس دام‌ پرورش داده می‌شود و روزانه ۸۶ تن شیر تولید می‌شود، اظهار داشت: رها شدن فاضلاب و آلودگی‌ها در چنین واحدهایی یک تهدید جدی برای آب‌های زیرزمینی و سلامت جامعه است‌.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ ساخت این تصفیه‌خانه کلید خورد، تصریح کرد: اما تصفیه‌خانه اولیه متناسب با حجم تولیدات فاضلاب این واحد دامپروری ساخته نشده بود و ناکار آمد بود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان‌ملایر افزود: بعد از دریافت اخطاریه و برگزاری چندین جلسه، مسئولین واحد مذکور هم متعهد شدند با ارائه برنامه زمانبندی، تصفیه‌خانه موجود را بهینه‌سازی کنند.

نجاری با تاکید بر اینکه بهینه‌سازی این تصفیه‌خانه از ابتدای سال ۱۴۰۰ شروع شد، گفت: تصفیه‌خانه فعلی نسبت به تصفیه‌خانه اولیه تغییرات بسیار زیادی داشته و متحول شده است.

وی با بیان اینکه الان مشکلات فاضلاب این واحد دامپروری برطرف شده است، اظهار داشت: با توجه به بحث خشکسالی و کم آبی، می‌توان از پسابی که مناسب آبیاری کشاورزی است استفاده کرد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان ملایر با تاکید بر اینکه نگهداری و راهبری این تصفیه‌خانه باید توسط افراد متخصص انجام شود، گفت: اگر غیر از این باشد بدون شک تصفیه خانه مذکور دچار مشکل خواهد شد چرا که در فرایند تصفیه از باکتریها و میکروارگانیسمها استفاده می شود که موجود زنده هستند و می بایست مراقبتهای کافی در این راستا به عمل آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *