رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان گفت: تدوین سیاست‌های حوزه فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری در این کمیسیون فرهنگی اجتماعی و گردشگری مصوب شده است.

حجت الاسلام صفری افلاکی در جلسه سیاست‌های حوزه فرهنگی و اجتماعی ضمن تشریح و بررسی سیاست‌های حوزه فرهنگی و اجتماعی شورای اظهار داشت: بر اساس این سیاست‌ها اصل محله محوری و احیای هویت محله‌ای و هویت شهری باید اولویت نخست شهرداری باشد و فعالیت دبیرخانه همیاران محلات در این راستا متمرکز و تقویت شود.

صفری افلاکی حمایت از تشکل‌های مردمی به ویژه بسیج و همکاری با آنها در راستای تقویت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را نیز از اولویت‌ها برشمرد و عنوان کرد: باید تا حد امکان از تصدی‌‎گری سازمان فرهنگی شهرداری در اجرای برنامه‌ها پرهیز شود و این برنامه‌ها به افراد و تشکل‌های مردمی برون سپاری شود.

وی با بیان اینکه باید در راستای تحقق شعار «همدان شهر دانایی همگانی» و استمرار سیره نیاکان، به حوزه کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی به طور ویژه همت گمارده شود، اضافه کرد: از نشانه‌های شهر اسلامی، تجلی رنگ دینی در پوشش و نمودهای ملموس آن شهر است که بر این اساس، تقویت شعائر و مظاهر فرهنگ دینی در یادمان‌ها، نامگذاری‌ها، نمادها و نماهای ساختمانی مورد تاکید ماست.

این عضو شورای شهر همدان بر توجه به اصل پرهیز از اسراف و حفظ بیت المال به عنوان دو اصل برکت بخش و مورد تاکید شرع مقدس، تاکید کرد و یادآور شد: لازم است با هدف الگوسازی و معرفی هنجارها و ارزش‌‌ها، از نخبگان علمی(کنکوری، المپیادی و صاحبان مدال جشنواره‌ها) قهرمانان ورزشی، چهره‌های هنری، معلمان نمونه و همچنین روحانیان، اساتید و دانشجویان نمونه، کارآفرینان نمونه، از مدیران شایسته نیز توسط شورا و شهرداری تقدیر به عمل آید.

صفری افلاکی با تاکید بر ایجاد خانه هنرمندان یا مرکز آفرینش‌های هنری، افزود: در این راستا باید از ظرفیت مجموعه‌های هنری و خلاق در حوزه فضاسازی شهری و تعظیم شعائر استفاده شود.

وی همچنین با تاکید بر حمایت از ایده‌های مرتبط با حفظ محیط زیست، منابع طبیعی و طب طبیعی و سنتی گفت: تغییر رویکرد در عرصه درختکاری و فضای سبز به سمت کاشت درختان مثمر و پرهیز از گیاهان آب بر و مضر به خاک باید حرکت کرد .

عضو شورای شهر همدان با بیان اینکه همدان در حوزه طب سنتی در کشور حرفی برای گفتمان دارد، اضافه کرد: یکی از سیاست‌های کمیسیون فرهنگی شورا بر این است در فرهنگسراها از کارشناسان مورد تایید در عرصه طب سنتی جهت ارائه مشاوره به مردم استفاده شود.

صفری افلامکی حمایت از ایده‌ها و تلاش‌های نانوایان و فعالان حوزه سلامت جهت تولید نان کامل سنتی را ضروری برشمرد و افزود: در این زمینه باید چابک سازی سازمان و تقویت بینش و کارآمدی نیروهای این بخش به عنوان یک مجموعه کادرساز و مدیرپرور مورد توجه باشد.

وی تاکید کرد: همچنین بر اساس سیاست‌های تدوین شده باید در انتصابات سازمان، اخلاق و کارآمدی در کنار هنر و خلاقیت، توامان مد نظر قرار گیرد و نیز در برنامه‌ریزی‌ها از تقویت عناوین و شعارهایی که شهر همدان به این عناوین مفتخر است غفلت نشود.

عضو شورای شهر همدان عناوین و شعارهای همدان را شامل شهر دارالمومنین و دار المجاهدین و چهارمین شهر زیارتی کشور، شهر سبز، پاک و پایدار جهان اسلام، مهد تاریخ و تمدن، شهر علویان و شیعیان، شهر برادران و فرزندان امام رضا (ع)، شهر زائرسراها، دار الطب و مرکز جهانی طب سینایی، مهد کوهنوردی ایران زمین، شهر دوستدار کودک، شهر شعر و ادب و مفاخر پر آوازه و شهر آرامگاه‌ها، شهر چرم و سفال، همدان شهر خواهر خوانده‌هایی چون مشهدالرضا (ع)، سامرا، بخارا، کولاب، کشمیر، همدان شهر تاب‌آور و شهر گردو و کشمش و شیره؛ شهر آلو و آلبالو؛ شهر عسل کوهی و کماج و انگشت پیچ؛ شهر مبل و منبت؛ شهر نان سنتی وسبوس دار برشمرد.

وی در ادامه دیگر سیاست‌های تدوین شده را حمایت از کسب کارهای خانگی و تولیدات محله ای در قالب نمایشگاه‌های عرضه محصولات و بازارچه‌های مخصوص دانست و گفت: آموزش‌های شهروندی با هدف کاهش هزینه‌ها و افزایش مشارکت اجتماعی شهروندان به صورت جدی باید در دستورکار قرار گیرد و به مسائل تربیتی کارکنان شهرداری و فضای فرهنگی داخل ادارات اهتمام ویژه صورت پذیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان افزود: همچنین معرفی خدمات شهرداری و جذاب سازی ارتباط مردم و شهرداری، جهت تشویق مردم در پرداخت عوارض صورت پذیرد.

صفری افلاکی با بیان اینکه باید فرهنگ حجاب و عفاف در محیط کاری و تبلیغات شهری مورد تاکید قرار گیرد، اضافه کرد: اهتمام ویژه به احیاء و بازخوانی آداب، رسوم، گویش و اشعار همدانی ، حمایت و همکاری با شورای فرهنگ عمومی جهت اجرای ۵ اولیت اصلی حوزه فرهنگ در استان، حمایت هرگونه طرح و ایده نو در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد و طلاق و همکاری با گروه‌های مردمی فعال در این عرصه و حمایت از طرح‌های آموزشی و مطالعاتی در راستای تعمیق باورهای دینی از دیگر سیاست‌های مورد تاکید کمیسیون بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *