مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: رفع موانع ثبت جهانی پرونده منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان در اولویت برنامه‌ها قرار دارد و این عرصه برای بازدید ارزیابان یونسکو آماده می‌شود.

علی مالمیر عصر امروز در حاشیه جلسه رفع موانع ثبت جهانی منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان که با حضور محمدحسن طالبیان مشاور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، استاندار همدان و تعدادی از مسئولان  برگزار شد، بیان کرد:  با توجه به اینکه نیاز است امسال اقدامات مقدماتی در راستای رفع موانع ثبت جهانی پرونده “منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان” انجام و این عرصه برای بازدید ارزیابان یونسکو آماده شود یک تیم کارشناسی از عرصه پیشنهادی ثبت جهانی بازدید و مشکلات و موانع را بررسی و مستند کردند.

وی گفت: در راستای پیگیری این پرونده، هفته گذشته نیز یک تیم کارشناسی با همراهی مشاور رئیس میراث فرهنگی در همدان حاضر شدند.  همزمان با این برنامه میدانی که از هفته گذشته آغاز و تا دو روز آینده ادامه دارد امروز جلسه‌ای با حضور استاندار، معاون عمرانی استانداری و دستگاه‌های زیربط در قالب ستاد رفع موانع ثبت جهانی هگمتانه تشکیل شد.

مالمیر با اشاره به اینکه در این جلسه طالبیان مشاور وزیر میراث فرهنگی گزارشی از بازدیدهای میدانی ارائه کرد، افزود: همچنین عناوین محورهایی که دستگاه‌های مختلف باید با هم‌افزایی در راستای برطرف شدن مشکلات بازار همدان و عرصه پیشنهادی ثبت جهانی انجام دهند مطرح شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در ادامه اظهار کرد: علاوه بر این وظایف دستگاه‌های مختلف در راستای ساماندهی و زیباسازی عرصه مشخص و هر یک از اعضا نکته نظرات خود را مطرح کردند. در جلسه فوق استاندار همدان ثبت جهانی هگمتانه را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های استان دانست و بر ضرورت همکاری و هم‌افزایی همه دستگاه‌ها در چارچوب معیارهای وزارتخانه میراث فرهنگی تاکید کرد. 

وی ادامه داد: استاندار همدان همچنین از آمادگی کامل استان برای این اقدام ارزشمند خبر داد و اذعان کرد با هماهنگی و همکاری همه دستگاه‌ها اقدامات لازم را در این راستای این امر مهم انجام خواهد شد.

مالمیر با بیان اینکه در این جلسه اشاره‌ای هم بر آغاز  برنامه حذف سواره از هسته مرکزی هگمتانه شد خاطرنشان کرد: این موضوع  تاکید شد این موضوع با سرعت بیشتری نهایی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *