واحدهای شیرینی‌پزی و قنادی‌های همدان در واکنش به افزایش یک‌باره قیمت گندم و آرد، نرخ محصولاتشان را خودسرانه افزایش دادند و این مهم کام مردم را تلخ کرد.

امسال با فروکش کردن بیماری کرونا و رونق مراسم‌های افطاری و دورهمی در ماه مبارک رمضان، بازار واحدهای تولید شیرینی و قنادی‌ها رونق خوبی گرفته است. 

بر اساس گزارش‌های میدانی ، در نخستین روزهای ماه مبارک رمضان، هر کیلو کماج که محصول ویژه و پرطرفدار همدان است، با قیمت ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان به فروش می‌رفت که نسبت به سال گذشته افزایش ۴۰ درصدی داشت.

اما در روزهای اخیر که بحث گرانی آرد مطرح شده، قنادی‌ها و واحدهای کماج‌پزی به صورت خودسرانه و بدون مجوز اقدام به گرانی محصولات خود کرده‌اند.

با گشتی در قنادی‌های سطح شهر از گرانی قیمت‌ها مطمئن شدیم. هم اکنون نرخ هر کیلو کماج به بیش از ۴۰ هزار تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته حداقل کیلویی هفت هزار تومان گران شده است. قیمت انواع شیرینی خشک و تر هم افزایش یافته و شروع قیمت‌ها از ۵۰ هزار تومان است.

مدیر یک واحد تولیدی کماج‌پزی در همدان گفت: در روزهای اخیر نرخ آرد از کیسه‌ای ۲۰۰ هزار به بیش از ۶۰۰ هزار تومان رسیده که رقم بسیار بالایی است.

 حاصلی با تاکید بر اینکه با افزایش شدید قیمت مواد اولیه روند روبرو هستیم، تصریح کرد: همین امر بر روی قیمت تمام شده کالا تاثیر دارد.

وی با بیان اینکه هزینه‌های حقوق و دستمزد کارگران، استاد کاران و هزینه‌های جاری تولید افزایش یافته است، عنوان کرد: سود حاصل از تولید بسیار ناچیز است.

یک قناد نیز اظهار داشت: نرخنامه‌های ما متناسب با هزینه‌ها نیست و همین امر سبب بروز قیمت‌های دل‌بخواهی در برخی واحدها شده است.

 صادقی با تاکید بر اینکه امسال دستمزد استاد کاران گران شده است، گفت: از آنجا که شیرینی‌پزی و کیک پزی یک حرفه هنری است نیاز به استادکاران ماهر دارد.

وی با بیان اینکه اگر قیمت‌ها متناسب با هزینه‌ها افزایش پیدا نکند، خطر استفاده از مواد اولیه نا مرغوب، شکل‌گیری کارگاه‌های غیربهداشتی و زیرزمینی و تخلفات افزایش می‌یابد، گفت: باید نرخ‌نامه و قیمت‌گذاری کالاها اصلاح شود.

این قناد همدانی با تاکید بر اینکه مواد اولیه‌ای مانند روغن و شکر به صورت قطره چکانی در اختیار ما قرار می‌گیرد اظهار داشت: از مسئولان تقاضا داریم شرایطی را فراهم کنند که نه قنادان متضرر شوند و نه مردم برای خرید یک کیلو شیرینی در مضیقه باشند.

افزایش قیمت آرد برای بخش صنف و صنعت است

مسعود بکایی مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان همدان ، با بیان اینکه قیمت هر کیلو آرد گندم از ۴ هزارتومان به ۱۶ هزار تومان رسیده است اظهار داشت: این افزایش قیمت برای بخش صنف و صنعت است.

وی با تاکید بر اینکه قیمت آرد برای نانوایی‌ها هیچ تغییری نکرده است تصریح کرد: دولت آرد ۱۶ هزار تومانی را با نرخ کیلویی ۸۰۰ تومان در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌دهد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان همدان با بیان اینکه دولت گندم را با نرخ کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان از کشاورزان خریداری می‌کند، اظهار داشت: با احتساب هزینه حمل و نقل گندم‌ها و هزینه‌هایی که در کارخانه آرد متحمل می‌شود به نرخ ۱۶ هزار تومان در می‌آید.

بکایی با تاکید بر اینکه دولت برای حمایت از نان مصرفی مردم، تغییر قیمتی اعلام نکرده اس، گفت: در حال حاضر هر کیلو آرد با نرخ کمتر از هزار تومان به نانوایی‌ها عرضه می‌شود.

افزایش چهار برابری قیمت آرد، بدون شک تاثیراتی در افزایش نرخ انواع کالاهای مورد نیاز مردم دارد، بنابراین مسئولان باید پیش از هرگونه افزایش قیمت خودسرانه واحدهای تولیدی و صنفی و ایجاد هرج و مرج در بازار، نسبت به نظارت، کنترل و قیمت گذاری منطقی کالاها اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *