مدیرکل توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال جدید سیاست‌های دولت برای تقویت صادرات ۹ گروه کالای با ارزش افزوده بیشتر از ۲هزار دلار در تن متمرکز ‌می‌شود.

میرابوطالب بدری در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان قزوین با اشاره به شعار سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: بنا داریم در سال جدید نقشه راه توسعه صادرات را متکی بر تولید و اقتصاد دانش‌بنیان بازطراحی کنیم که برای این منظور ۲ محور در نظر گرفتیم و در محور اول بنا داریم از صادرات سنتی به‌سمت صادرات کالاهای جدید روی بیاوریم و سبد صادراتی خود را متنوع کنیم.

وی با بیان اینکه “۷۰ تا ۱۵۰ کالای قابل صادرات داریم که تاکنون صادر نشده‌اند”، اضافه کرد: بنا داریم این کالاهای جدید را که تولید آنها طی ۱۶ سال اخیر کلید خورده است، به‌مرور به سبد صادراتی اضافه و در بازارهای برون‌مرزی عرضه کنیم.

بدری ادامه داد: محور دوم کار ما در سال جدید سوق دادن صادرات به‌سوی کالاهای با ارزش افزوده بالا و اجتناب از خام‌فروشی است. در زمان حاضر ارزش یک‌تن کالای صادراتی ما به‌طور متوسط در ۲۰ سال گذشته ۴۰۰ دلار بوده که حتی در ۲ سال اخیر به ۳۲۰ دلار هم رسیده است.

۱۰۰۰ کالای صادراتی با ارزش بیشتر از ۲هزار دلار در تن شناسایی شد

مدیرکل دفتر توسعه صادرات صنایع و معادن سازمان توسعه تجارت در بخش دیگری از صحبت‌های خود از دسته‌بندی ارزش ۸ هزار قلم کالای صادراتی کشور خبر داد و گفت: از این میان آن دسته از کالاهای صادراتی را که ارزش یک تن از صادرات آنها بیشتر از ۲ هزار دلار است شناسایی کردیم که از این تعداد حدود ۱۰۰۰ کالای صادراتی با ارزش صادرات بیشتر از ۲ هزار دلار در تن به دست آمد.

بدری افزود: گونه‌های کالایی با ارزش افزوده بالای ۲ هزار دلار که شناسایی کردیم، شامل ۹ گروه هستند که از آن جمله به ماشین‌آلات مکانیکی و الکترونیکی، محصولات دارویی، تجهیزات پزشکی، خودرو و قطعات خودرو می‌توان اشاره کرد، بنابراین در سال جدید سیاست‌های دولت برای تقویت صادرات این ۹ گروه کالای با ارزش افزوده بیشتر از ۲ هزار دلار متمرکز می‌شود.

وی ادامه داد: البته این سیاست به این معنا نیست که گروه‌های دیگر کالایی را که در زمان حاضر برای مملکت ارزآور هستند کنار بگذاری،. ولی با توجه به نام‌گذاری سال ۱۴۰۱ به نام تولید دانش‌بنیان تمرکز ما روی جهت دادن صادرات ما به‌سوی این نوع کالاها خواهد بود.

بدری یادآور شد: در همین راستا با صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تفاهم‌نامه‌ای‌ها را به امضا رساندیم تا با بازدید از کارخانه‌های مختلف محصولات دانش‌بنیان مستعد برای صادرات را شناسایی و از طریق اعطای تسهیلات مختلف به صادراتی شدن این محصولات کمک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *