استاندار همدان با بیان اینکه استان در وضعیت بحرانی کم آبی قرار دارد گفت: رسانه و صدا و سیما باید با فرهنگ سازی و تولید محتوا در رابطه با کاهش مصرف آب اقدام کنند.

علیرضا قاسمی فرزاد ظهر  در جلسه کارگروه‌های سازگاری با کم‌آبی و شورای حفاظت از منابع آبی استان، با اعلام اینکه چاه‌های غیرمجاز مسدود خواهند شد اظهار داشت: استان در وضعیت بحرانی کم آبی قرار دارد.


وی با بیان اینکه در راستای مصرف بهینه آب باید فرهنگ‌سازی شود افزود: شرایط بارش‌ها در سال گذشته مناسب نبوده و استان در وضعیت بحرانی کم آبی قرار دارد که باید در رابطه با جلوگیری از برداشت آب‌های زیر‌زمینی اقدامات لازم انجام شود.

استاندار همدان با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد برداشت آب در استان همدان متعلق به بخش کشاورزی و صنعت است که باید برای مصرف بی رویه آب در این حوزه چاره‌اندیشی شود عنوان کرد: عمق برخی از چاه‌های استان به ۲۴۰ متر نیز می‌رسد. باید برای برداشت های بی رویه در حوزه کشاورزی و همچنین کنترل مصرف آب در بخش صنعت و حوزه آشامیدنی برنامه‌ریزی کنیم.

وی با این توضیح که در حوزه کشاورزی باید به دنبال جایگزینی برداشت از آب‌های زیر زمینی بود ادامه داد:  باید تلاش کنیم تا با استفاده از پساب فاضلاب تصفیه شده آب مورد نیاز بخش کشاورزی استان را تامین کرد.

این مقام مسئول افزود: در حوزه کشاورزی باید با استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری و همچنین اصلاح الگوی کشت میزان مصرف آب را کاهش داد.

وی همچنین خواستار حذف کشت محصولات پر آب شد و مطرح کرد: با جلوگیری از کشت محصولاتی همچون هندوانه و یونجه، از صادرات مجازی آب پیشگیری می‌شود.

قاسمی فرزاد بیان کرد: اصلاح الگوی کشت یکی از راهکارهای کاهش مصرف آب در حوزه کشاورزی است و آبیاری زیر سطحی و آبیاری قطره‌ای باید در کشاورزی استان همدان مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه  تخلیه آب‌های زیرزمینی و حفر چاه‌های غیرمجاز موجب ایجاد فروچاله می‌شود که خسارات جبران ناپذیری را در حوزه محیط زیست و زندگی مردم دارد اظهار داشت: کشت‌های گلخانه‌ای بهره‌وری را افزایش و میزان مصرف آب را کاهش می‌دهد. 

استاندار همدان افزود:  باید با استفاده از روش‌های ترکیبی به گونه ای که به اشتغال و تولید آسیب وارد نشود، در راستای کاهش مصرف آب در حوزه کشاورزی تلاش کرد.

وی با بیان اینکه  با همکاری دستگاه‌های مرتبط، شرکت‌های دانش بنیان باید برای تولید کنتورهای هوشمند چاه‌های کشاورزی فعال شوند گفت: کشت‌های غرق آبی آسیب‌های جبران ناپذیری دارد. با تشکیل جلسات مشترک و هماهنگی با استان‌های همجوار باید در رابطه با کاهش ضریب مصرف آب در بخش های مختلف تصمیم‌گیری شود.

این مقام مسئول ادامه داد: رسانه‌ها و صدا و سیما باید با فرهنگ‌سازی و تولید محتوا در رابطه با کاهش مصرف آب اقدام کنند.

وی با این توضیح که  برنامه‌های خوبی در رابطه با صرفه جویی در مصرف آب آشامیدنی تهیه شده اما بخش زیاد مصرف آب در حوزه کشاورزی و صنعت است که باید اصحاب رسانه و صدا و سیما با تولید برنامه‌های آموزشی در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند عنوان کرد:  ما در وضعیت بحرانی کم آبی قرار داریم و باید با صرفه جویی به دنبال کاهش مصرف باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *