اگرچه فروش شانه‌ای تخم‌مرغ در همدان ممنوع اعلام شده اما هنوز در بسیاری از سوپر مارکت‌ها رعایت نمی‌شود.

از سال گذشته به منظور رعایت حقوق مصرف‌کننده و کمک به افزایش قدرت خرید مردم، فروش کیلویی تخم‌مرغ در واحدهای صنفی همدان به صورت قانون درآمد و همه واحدها ملزم به رعایت آن شدند.

بیش از ۹۰ درصد از سوپرمارکت‌ها و خرده فروشی‌های محلات و نقاط حاشیه شهر هیچ تمایلی به عرضه کیلویی این کالای پر مصرف نداشته و همچنان به صورت دانه‌ای و شانه‌ای به فروش می‌رسانند.

اگرچه در بسیاری از استان‌های کشور قانون فروش کیلویی تخم‌مرغ رعایت می‌شود اما خلاء نظارتی در همدان، سبب سرپیچی از این قانون شده است.تاکنون خبرنگاران در قالب چندین گزارش به این موضوع پرداختند و از طریق مسئولان پیگیر شدند، هر بار قول نظارت و برخورد با متخلفان داده شد اما در عمل هیچ بهبودی حاصل نشده است.

واحدهای خرده‌فروشی و سوپرمارکت‌های محلی شهر تخم‌مرغ را از بنک‌داران به صورت کیلویی خریداری می‌کنند اما به صورت دانه‌ای و با قیمت بیشتری در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهند.

خرید کیلویی تخم‌مرغ از نظر اقتصادی به نفع مصرف‌کننده است و باید به نرخ مصوب کیلویی ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان به مشتریان عرضه شود.

سازمان تعزیزات و سازمان صمت، مسئولان قول دادند به صورت جدی پیگیر حل این مشکل باشند و با متخلفان برخورد شود اما تاکنون اقدام موثری انجام نشده و فروشندگان با خیالی راحت و بدون ترس از هرگونه نهاد نظارتی، به تخلف خود ادامه می‌دهند.

 رئیس اتحادیه مرغ و ماهی همدان اظهار داشت: واحدهای عرضه تخم‌مرغ که تحت نظارت اتحادیه ما است قانون فروش کیلویی تخم‌مرغ را رعایت می‌کنند.

جواد عاشوری با بیان اینکه معمولا در سوپر مارکت‌ها و خواربار فروشی‌ها عرضه تخم‌مرغ به صورت شانه‌ای است تصریح کرد: نظارت بر سوپر مارکت‌ها بر عهده ما نیست.

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی همدان با بیان اینکه قیمت هر کیلو تخم‌مرغ در درب مرغداری ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان است عنوان کرد: در حال حاضر این قیمت برای مصرف کننده ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان و کمتر از حد مصوب است.

عاشوری با تاکید بر اینکه در همه واحدهای عرضه تخم‌مرغ واقع در میدان عین‌القضات و منطقه سرگذر، تخم‌مرغ به صورت کیلویی به مشتریان عرضه می‌شود، تصریح کرد: بازرسان ما به صورت روزانه این بازار را تحت نظارت و پایش قرار می‌دهند.

اگرچه سوپر‌مارکت‌ها وحتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای تخم‌مرغ را به قیمت کیلویی کمتر از ۲۱ هزار تومان خریداری می‌کنند اما با نرخ شانه‌ای ۴۸ تا ۵۱ هزار تومان به مصرف کننده عرضه می‌کنند.

با توجه به هرج و مرج در عرضه تخم‌مرغ و تضییع حقوق مصرف کننده از جانب واحدهای صنفی متخلف، جای خالی دستگاه‌های نظارتی بر فروشگاه‌ها بیش از پیش احساس می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *