معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: ۵ تصفیه‌خانه جدید در نقاط مختلف همدان در حال ساخت است.

حسین آذر تکین صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر ۱۰ تصفیه‌خانه در استان فعال است و ۵ مورد هم در دست احداث قرار دارد.

وی با بیان اینکه تصفیه‌خانه‌های فعال فاضلاب در شهرهای همدان، تویسرکان، نهاوند، رزن، اسدآباد، ملایر، کبودراهنگ، سرکان و روستاهای ارزانفود و سیمین قرار گرفته است، تصریح کرد: تصفیه‌خانه‌های جدید هم در روستاهای ابرو، یلفان، آبرومند، حسین آباد ناظم و شهر کرفس در حال ساخت است.

معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان همدان با تاکید بر اینکه در حال حاضر راهبری، کنترل فرآیند و بهره برداری از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استان مطابق با استانداردهای مصارف صنعتی و کشاورزی در دست انجام است گفت: بر همین اساس، تصفیه‌خانه فاضلاب روستای ارزانفود با اعتباری بالغ بر ۳۷ میلیارد ریال در زمستان ۱۴۰۰ مورد بهره برداری قرار گرفت.

آذرتکین در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات انجام شده برای کاهش اثرات کم آبی بر سطح منابع آبی موجود اشاره کرد و اظهار داشت: در همین راستا بر اساس توافقات انجام شده، پساب تولید شده در تصفیه خانه فاضلاب همدان به حجم ۱۲ میلیون مترمکعب در سال به نیروگاه شهید مفتح همدان در حال انتقال است.

وی تصریح کرد: با تلاش همکاران ما ۶۳۰ هزار متر مکعب در سال از این پساب به صنایع پتروشیمی هگمتانه در حال انتقال است که این اقدام تاکنون منجر به کاهش برداشت منابع آب زیرزمینی و به تبع آن کاهش اثرات منفی زیست محیطی در سال‌های آتی خواهد شد.

معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان همدان با بیان اینکه خرید تجهیزات الکترومکانیکال تصفیه‌خانه فاضلاب شهر همدان با صرف قریب به ۴۰ میلیارد ریال اعتبار در سال ۱۴۰۰ عملیاتی شد، عنوان کرد: تجهیزات الکترومکانیکال خریداری شده تصفیه‌خانه فاضلاب شهر تویسرکان نیز با صرف ۲۵ میلیارد ریال در حال انجام است.

آذر تکین به انجام کانال پساب خروجی و خط بای‌پس تصفیه‌خانه فاضلاب شهر نهاوند با اعتبار ۴.۲ میلیارد ریال اشاره کرد و گفت: اصلاح بخشی از دیوار تصفیه‌خانه فاضلاب شهر رزن نیز با اعتباری بالغ بر ۱.۹ میلیارد ریال نیز در دست انجام است.

وی نصب و راه‌اندازی واحد دانه‌گیر تصفیه‌خانه فاضلاب شهرهای اسدآباد و تویسرکان را نیز از مجموع اقدامات انجام شده توسط شرکت آب و فاضلاب استان در سالی که گذشت عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *