سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان اعلام کرد: وضعیت هوای تمامی شهرستان های استان همدان در شرایط ناسالم و بسیار ناسالم قرار دارد و پیش بینی می شود میزان آلودگی گرد و غبار از بعد از ظهر امروز ۲۱ فروردین روند کاهشی در پیش داشته باشد.

سیده مریم محمدی  ظهر امروز در جمع خبرنگاران بیان کرد: آلودگی گرد و غبار از بعد از ظهر روز پنجشنبه ۱۸ فروردین آغاز شده است و جمعه بعد از شهر بیشترین میزان آلودگی را در استان تجربه کردیم.

محمدی ادامه داد: از صبح امروز ۲۱ فروردین با افزایش آلودگی ریزگردها در استان مواجه شدیم که بر اساس پیش بینی هواشناسی، از بعد از ظهر امروز روند کاهشی آلودگی هوا را داشته باشیم.

وی گفت: عراق، سوریه و شمال عربستان به عنوان کانون انتشار گردوغبار در کل کشور و به ویژه استان همدان بوده این درحالیست که وزش باد به عنوان عامل تشدید کننده این شرایط، باعث افزایش شاخص آلودگی هوا در استان شده است.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان اضافه کرد: بر اساس پیش بینی ها وضعیت آلودگی هوا طی روزهای آینده کاهشی خواهد بود ، اما امکان یک طوفان شن مجدد وجود دارد، منشا ریز گردها از عراق، اردن، سوریه و … است، که به دلیل کم آبی، جنگ و رها کردن زمین های کشاورزی است . 

وی بیان کرد: راه کار کوتاه مدتی برای مقابله با ریزگرد های خارجی وجود ندارد، تنها راه مقابله با این ریزگردها همکاری کشورهای منطقه برای کاشت نهال است که ۱۰ سال نیاز به زمان دارد.

محمدی خاطرنشان کرد: البته مدیریت کانون های گرد و غبار داخلی در این زمینه موثر خواهد بود تا از تشدید پدیده گردو غبار در استان جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: در حال حاضر کانون های مولد گرد و غبار در استان شناسایی شده است که حدود ۴۸ هکتار مساحت دارد و عمدتا در دشت های کبودراهنگ، قهاوند، فامنین و آورزمان قرار دارد.

وی در این خصوص توضیح داد: برنامه عمل مقابله با پدیده گرد و غبار از طرف سازمان حفاظت محیط زیست کشور ابلاغ شده و در این برنامه وظیفه هر دستگاه مشخص شده است که در بازه زمانی ۱۰ ساله حدود ۲۰ دستگاه اجرایی از جمله حفاظت محیط زیست استان در آن دخیل هستند.

محمدی گفت: این برنامه عمل در کارگروه امور زیربنایی استان مطرح و تصویب شده است که از جمله محورهای آن می توان به جنگلکاری، مدیریت اراضی کشت، مدیریت منابع آبی، عملیات مرتع داری و … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *