بشاگرد در کشور به عنوان یکی از نمادهای محرومیت شناخته می‌شود که در دولت‌های مختلف گام‌هایی برای کاهش محرومیت از منطقه برداشته شد و دولت سیزدهم نیز با تصویب اعتبارات قابل توجه سعی در ریشه کنی محرومیت از این شهرستان دارد.

یکی از محروم‌ترین نقاط کشور در استان هرمزگان قرار گرفته است، شهرستانی به نام بشاگرد یا بشگرد که با وجود اینکه خیلی‌ها برای آن پیشینه تاریخی و تمدنی کهن قائل هستند اما مورد غفلت‌های تاریخی قرار گرفته و امروز به عنوان نماد محرومیت در ایران شناخته می‌شود.

شهرستانی که طبق اعلام معاون توسعه روستایی و محرومیت‌زدایی ریاست جمهوری شاخص‌هایش حتی از محروم‌ترین شهرستان‌های کشور نیز پایین‌تر است چرا که این شهرستان در محرومیت مطلق قرار گرفته است و بیش از ۷۰ درصد جمعیت ۳۵ هزاری آن تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند و درصد فقر و محرومیت در این شهرستان به حدی زیاد است که خود به تنهایی یک اداره‌کل مستقل کمیته امداد دارد. 

دولت سیزدهم بر خلاف دولت‌های پیشین که به توسعه بشاگرد به صورت کلیشه‌ای نگاه می‌کرد عزم جدی برای توسعه دارد و با توجه به ارزیابی‌هایی که در سفر رئیس جمهور به استان هرمزگان انجام شد تقریبا نسخه‌ای شفابخش برای برطرف کردن فوری مشکلات بشاگرد پیچیده شد. 

با دستور رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان به معاون اجرایی و معاون اول خود برای تشکیل کارگروه ویژه رفع محرومیت بشاگرد نخستین جلسه این کارگروه در ۱۴ اسفندماه سال گذشته با ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و حضور مهدی دوستی استاندار هرمزگان برگزار شد و مصوباتی برای برطرف شدن فوری مشکلات اصلی بشاگرد تعیین شد.

یکی از اصلی‌ترین مشکلات بشاگرد که در مضاعف کردن دیگر مشکلات نیز نقش بسزایی دارد مشکل راه‌های دسترسی به بشاگرد است و به دلیل عدم موجود بودن راه دسترسی مناسب بشاگرد در بن‌بست قرار گرفته‌ بنایراین پیش‌ زمینه برای هر توسعه‌ای برطرف کردن مشکل راه بشاگرد است که در این راستا مصوب شده است محور شرق به غرب بشاگرد به سمت سیستان و بلوچستان و محور شمال به جنوب بشاگرد به سمت استان کرمان ایجاد شود و در همین راستا با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان محور غرب به شرق در دو قطعه ۴۲ کیلومتری و ۱۳۰کیلومتری ساخته خواهد شد. 

محور شمال به جنوب بشاگرد نیز با بهسازی، تعریض و رفع نقاط حادثه خیز جاسک را به سردشت و سپس گوهران و استان کرمان به طول ۶۱ کیلومتر با اعتباری ۳۰۰ میلیارد تومانی به طور کامل بشاگرد را از بن‌بست خارج می‌کند. 

سه راهدارخانه با تجهیزات مورد نیاز در سه منطقه شهرستان بشاگرد نیز کار راهداری در جاده‌های بشاگرد را انجام خواهد داشت.

ساخت ۷ ایستگاه استقرار بالگرد و تخصیص یک دستگاه بالگرد به بشاگرد، ساخت هشت خانه پزشک، افزایش سطح تخصصی بهداشت و درمان بشاگرد و اختصاص سه بالگرد جدید نیز در راستای حل مشکلات بهداشت و درمان انجام خواهد شد.  

برای برطرف کردن مشکل آبرسانی به مناطق فاقد منابع آبی نیز ۱۰ دستگاه تانکر به سیستم آبرسانی شهرستان اضافه خواهد شد، همچنین ۷۰ میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری در بشاگرد و احداث ۵ باب مدرسه شبانه روزی نیز در دستورکار قرار خواهد گرفت. 

۱۷۰۰ میلیارد تومان نیز برای تکمیل شبکه انتقال آب سد سهران و جگین اختصاص پیدا کرده است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *